Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża
Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe?
Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe? Komosa ryżowa i amarantus to tzw. pseudozboża, zawierające duże ilości skrobii i dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Są też niezwykle sycące. Polecane są osobom na diecie i uprawiającym sport.
Komosa ryżowa znana jest od setek lat. Do Polski przywędrowała jednak stosunkowo niedawno. Zawarte w niej białko jest przyswajalne aż w 85 proc. Oprócz niego ma również pełen zestaw aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jest polecana weganom i wegatarianom ze względu na dużą zawartość lizyny (odpowiedzialnej za budowę chrząstek). To również doskonały element diety osób starszych i uprawiających sport.
Amarantus uprawiany jest w Polsce od 20 lat. Mało kto wie, że nasz kraj należy do jego największych producentów w całej Europie. Oprócz białka i aminokwasów jest również źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Występuje w formie mąki oraz ziaren normalnych i ekspandowanych. Jest bardzo sycący. Nie zawiera glutenu, a produkowana z niego mąka to doskonały zamiennik jajek — świetnie nadaje się do wyrobu ciast, naleśników i omletów.
Źródło zdjęć: Shutterstock
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze