Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe?

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe? Komosa ryżowa i amarantus to tzw. pseudozboża, zawierające duże ilości skrobii i dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Są też niezwykle sycące. Polecane są osobom na diecie i uprawiającym sport. 

Komosa ryżowa znana jest od setek lat. Do Polski przywędrowała jednak stosunkowo niedawno. Zawarte w niej białko jest przyswajalne aż w 85 proc. Oprócz niego ma również pełen zestaw aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jest polecana weganom i wegatarianom ze względu na dużą zawartość lizyny (odpowiedzialnej za budowę chrząstek). To również doskonały element diety osób starszych i uprawiających sport.

Amarantus uprawiany jest w Polsce od 20 lat. Mało kto wie, że nasz kraj należy do jego największych producentów w całej Europie. Oprócz białka i aminokwasów jest również źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Występuje w formie mąki oraz ziaren normalnych i ekspandowanych. Jest bardzo sycący. Nie zawiera glutenu, a produkowana z niego mąka to doskonały zamiennik jajek — świetnie nadaje się do wyrobu ciast, naleśników i omletów. 

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Nie mógł żyć dłużej z kobiecym defektem. Dzięki operacji plastycznej wygląda męsko Męska płodność jest CORAZ GORSZA? Kupują je na targu lub porywają. Tak Romowie ZDOBYWAJĄ SWOJE ŻONY 4 filiżanki kawy - tyle wystarczy, by poważnie obniżyć płodność! Polka gwiazdą kanadyjskiej telewizji. Sukces zawdzięcza blogowi modowemu Uważaj na ZIELONE KOKTAJLE. Mogą być szkodliwe dla nerek UNIWERSALNA modelka? Pozuje jako kobieta i mężczyzna Kontrowersyjna metoda leczenia dotarła do Polski. Tak robili to Majowie! PIETRASIŃSKA i KORONIEWSKA zachęcają do badań szyjki macicy Obsługiwały Lecha Wałęsę, Natalię Oreiro i Dalajlamę. Agentki strefy VIP zdradzają kulisy zawodu Afera w łotewskiej polityce. Rzeczniczka rządu na castingu do FILMU PORNOGRAFICZNEGO! Najlepszy SEKS PO KŁÓTNI. Dlaczego godzimy się w łóżku?