Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe?

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe? Komosa ryżowa i amarantus to tzw. pseudozboża, zawierające duże ilości skrobii i dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Są też niezwykle sycące. Polecane są osobom na diecie i uprawiającym sport. 

Komosa ryżowa znana jest od setek lat. Do Polski przywędrowała jednak stosunkowo niedawno. Zawarte w niej białko jest przyswajalne aż w 85 proc. Oprócz niego ma również pełen zestaw aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jest polecana weganom i wegatarianom ze względu na dużą zawartość lizyny (odpowiedzialnej za budowę chrząstek). To również doskonały element diety osób starszych i uprawiających sport.

Amarantus uprawiany jest w Polsce od 20 lat. Mało kto wie, że nasz kraj należy do jego największych producentów w całej Europie. Oprócz białka i aminokwasów jest również źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Występuje w formie mąki oraz ziaren normalnych i ekspandowanych. Jest bardzo sycący. Nie zawiera glutenu, a produkowana z niego mąka to doskonały zamiennik jajek — świetnie nadaje się do wyrobu ciast, naleśników i omletów. 

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ponad połowa Polaków cierpi na syndrom poniedziałku. Stres zaczyna się już w niedzielę Tatuował ją BYŁY chłopak. Tego nie przewidziała... Podstępny nowotwór. Przebiega bezobjawowo, bardzo często kończy się śmiercią Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA OŚRODEK OPIEKI dla seniorów - czym kierować się przy wyborze? Najbardziej wartościowy sok. Oprócz witamin zawiera składnik wspomagający odchudzanie Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie Ostatni CZAS NA ODCZULENIE dla alergików. Zostało tylko kilka dni Dlaczego tkwimy w nieudanym małżeństwie? "Oprawca jest jak narkotyk" Jak powstają skórzane meble? Jednym z etapów jest moczenie w krowim moczu Seks bez tajemnic. Jak wygląda życie intymne na emeryturze? Kobiety częściej zdradzają niż mężczyźni. Dlaczego jesteśmy NIEWIERNE?