Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe?

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe? Komosa ryżowa i amarantus to tzw. pseudozboża, zawierające duże ilości skrobii i dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Są też niezwykle sycące. Polecane są osobom na diecie i uprawiającym sport. 

Komosa ryżowa znana jest od setek lat. Do Polski przywędrowała jednak stosunkowo niedawno. Zawarte w niej białko jest przyswajalne aż w 85 proc. Oprócz niego ma również pełen zestaw aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jest polecana weganom i wegatarianom ze względu na dużą zawartość lizyny (odpowiedzialnej za budowę chrząstek). To również doskonały element diety osób starszych i uprawiających sport.

Amarantus uprawiany jest w Polsce od 20 lat. Mało kto wie, że nasz kraj należy do jego największych producentów w całej Europie. Oprócz białka i aminokwasów jest również źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Występuje w formie mąki oraz ziaren normalnych i ekspandowanych. Jest bardzo sycący. Nie zawiera glutenu, a produkowana z niego mąka to doskonały zamiennik jajek — świetnie nadaje się do wyrobu ciast, naleśników i omletów. 

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Magnetyczne kulki doprowadziły dziecko do SEPSY Jak szybko nauczyć się JĘZYKÓW OBCYCH? Szkolne metody są nieskuteczne ALERGII pokarmowej można zapobiegać już w wieku niemowlęcym! Polka nazywana "najszybszą babcią świata". Zdobyła Mont Blanc mając 68 lat Fakty o jedzeniu, które TRZEBA znać! Tym sosem wzbudzisz zachwyt każdego smakosza. Zrobisz go w pięć minut Naturalny sposób na zwiększenie POTENCJI SEKSUALNEJ Sekrety DOMOWEGO ROSOŁU. Tylko dzięki nim uzyskasz najlepszy smak Jak wybrać dobrą RYBĘ? Niebezpieczne takie gatunki jak tuńczyk czy panga Przełomowe urządzenie w dziedzinie kosmetologii. SKANUJE TWARZ, by pomóc kobietom To one będą królowały w tym sezonie. Wraca moda sprzed lat Rewolucja w leczeniu. WADY GENETYCZNE można wykryć już u zarodka