Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe?

Królują na sklepowych półkach z ekologiczną i dietetyczną żywnością. Czemu są tak zdrowe? Komosa ryżowa i amarantus to tzw. pseudozboża, zawierające duże ilości skrobii i dobrze przyswajalnego białka roślinnego. Są też niezwykle sycące. Polecane są osobom na diecie i uprawiającym sport. 

Komosa ryżowa znana jest od setek lat. Do Polski przywędrowała jednak stosunkowo niedawno. Zawarte w niej białko jest przyswajalne aż w 85 proc. Oprócz niego ma również pełen zestaw aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jest polecana weganom i wegatarianom ze względu na dużą zawartość lizyny (odpowiedzialnej za budowę chrząstek). To również doskonały element diety osób starszych i uprawiających sport.

Amarantus uprawiany jest w Polsce od 20 lat. Mało kto wie, że nasz kraj należy do jego największych producentów w całej Europie. Oprócz białka i aminokwasów jest również źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Występuje w formie mąki oraz ziaren normalnych i ekspandowanych. Jest bardzo sycący. Nie zawiera glutenu, a produkowana z niego mąka to doskonały zamiennik jajek — świetnie nadaje się do wyrobu ciast, naleśników i omletów. 

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Energetyk zamiast kawy? To najgorszy sposób na pobudzenie organizmu Jest prekursorką artystycznego SELFIE. Jej zdjęcie konkuruje z kultowymi fotografiami świata Odpowiedni pies do małego mieszkania. Czym kierować się przy wyborze? Mucha znów powiedziała za dużo. Robi to celowo? Prezydent NADAL POLUJE? Tłumaczy się z obietnicy danej wyborcom Prosta czynność zwiększy skuteczność ćwiczeń. Wystarczy 5 minut dziennie FISH PEDICURE. Naturalna i bezpieczna metoda pielęgnacji stóp Rosjanie nabijają się z AMERYKAŃSKIEJ GWIAZDKI. Przesadzili? To NAJCZĘSTSZY NOWOTWÓR u Polek. Wciąż zapominamy o ważnym badaniu Jak ZMIENIĆ imię i nazwisko? Nie zawsze jest to możliwe Co kryje się w MIĘSIE MIELONYM? Uważaj na sztuczki producentów Jak radzić sobie z NADMIERNĄ POTLIWOŚCIĄ?