Koniec ze strachem przed lataniem. Polscy studenci znaleźli sposób

Wirtualna rzeczywistość pomoże w leczeniu fobii.

Strach przed lataniem samolotem, arachnofobia, klaustrofobia, lęk przed otwartymi przestrzeniami… Ludzie cierpią na najróżniejsze fobie. Przy pomocy psychoterapeuty można się ich pozbyć, ale dzięki wynalazkowi studentów z Politechniki Białostockiej, będzie to łatwiejsze.

Stworzyli system Phobos, który składa się m.in. z hełmu, który wyświetla trójwymiarową rzeczywistość. - Obecnie jedną z najskuteczniejszych technik leczenia fobii jest technika systematystycznej desensytyzacji. W dużym skrócie polega to na tym, że wystawiamy pacjenta na sytuację lękową i poprzez rozmowę i obcowanie z danym stanem, pacjent zaczyna się oswajać i uczyć, jak ten lęk pokonać - mówi jeden z twórców systemu, Maciej Kopczyński.

- Dużym problemem w przypadku tej formy terapii jest wizualizacja stanów lękowych. Trudno się spodziewać, żeby psychoterapeuta miał dostęp do krawędzi wysokiego budynku, czy egzotycznych pająków i węży - dodaje inżynier.

Phobos, pod czujnym okiem psychoterapeuty, przedstawi w bardziej realny sposób pacjentowi to, czego się boi. To może przyspieszyć wspomniany proces desensytyzacji.

Źródło: TVP

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Wystarczy 15 minut, by zregenerować siły Jak SŁYSZĄ NAS inni? Dowiesz się dzięki prostej sztuczce! Tak tańczą ROSYJSKIE MISTRZYNIE pole dance Niepełnosprawne zwierzęta są bardziej związane z człowiekiem Polska podróżniczka ostro o "człowieku pożartym przez anakondę" Przez ojca sadystę straciła wiarę w siebie. Niezwykła metamorfoza pani Krystyny Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Tak zdradzają Polacy W niej tkwi sekret udanych WYPIEKÓW. Jak wybrać tę odpowiednią? Naturalny sposób na zwiększenie POTENCJI SEKSUALNEJ Ciąża spowodowała u niej WSTYDLIWE ZMIANY MOLESTOWANIE SEKSUALNE to nie tylko dotyk. Jak reagować? Obrońcy zwierząt KRYTYKUJĄ Katy Perry!