Koniec ze strachem przed lataniem. Polscy studenci znaleźli sposób

Wirtualna rzeczywistość pomoże w leczeniu fobii.

Strach przed lataniem samolotem, arachnofobia, klaustrofobia, lęk przed otwartymi przestrzeniami… Ludzie cierpią na najróżniejsze fobie. Przy pomocy psychoterapeuty można się ich pozbyć, ale dzięki wynalazkowi studentów z Politechniki Białostockiej, będzie to łatwiejsze.

Stworzyli system Phobos, który składa się m.in. z hełmu, który wyświetla trójwymiarową rzeczywistość. - Obecnie jedną z najskuteczniejszych technik leczenia fobii jest technika systematystycznej desensytyzacji. W dużym skrócie polega to na tym, że wystawiamy pacjenta na sytuację lękową i poprzez rozmowę i obcowanie z danym stanem, pacjent zaczyna się oswajać i uczyć, jak ten lęk pokonać - mówi jeden z twórców systemu, Maciej Kopczyński.

- Dużym problemem w przypadku tej formy terapii jest wizualizacja stanów lękowych. Trudno się spodziewać, żeby psychoterapeuta miał dostęp do krawędzi wysokiego budynku, czy egzotycznych pająków i węży - dodaje inżynier.

Phobos, pod czujnym okiem psychoterapeuty, przedstawi w bardziej realny sposób pacjentowi to, czego się boi. To może przyspieszyć wspomniany proces desensytyzacji.

Źródło: TVP

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Boisz się otyłości po ciąży? Tak się przed nią uchronisz Najnowsze odkrycie kosmetologii. Zapobiega ZMARSZCZKOM i zwalcza CELLULIT Jak i gdzie przechowywać warzywa i owoce? Zła temperatura może je popsuć Pogrubiający nie dla wszystkich. Jaki TUSZ DO RZĘS wybrać? Napój z kofeiną zamiast kawy? Zastanów się, pijesz składnik nawozów sztucznych PRZYSTOJNY PRZESTĘPCA podbija serca internautek Te triki powinna znać każda pani domu. Ułatwiają pracę w kuchni Dolegliwość, która odbiera radość z seksu. Problem zgłasza ogromna liczba kobiet Jedzenie CZEKOLADY sposobem na zachowanie młodości Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie Średnio 5 kilogramów TOKSYN I ZŁOGÓW w ludzkim organizmie. Jak się ich pozbyć? Pierwsze 'SELFIE' w historii? Zaczęło się od kultowego filmu 25 lat temu!