Koniec ze strachem przed lataniem. Polscy studenci znaleźli sposób

Wirtualna rzeczywistość pomoże w leczeniu fobii.

Strach przed lataniem samolotem, arachnofobia, klaustrofobia, lęk przed otwartymi przestrzeniami… Ludzie cierpią na najróżniejsze fobie. Przy pomocy psychoterapeuty można się ich pozbyć, ale dzięki wynalazkowi studentów z Politechniki Białostockiej, będzie to łatwiejsze.

Stworzyli system Phobos, który składa się m.in. z hełmu, który wyświetla trójwymiarową rzeczywistość. - Obecnie jedną z najskuteczniejszych technik leczenia fobii jest technika systematystycznej desensytyzacji. W dużym skrócie polega to na tym, że wystawiamy pacjenta na sytuację lękową i poprzez rozmowę i obcowanie z danym stanem, pacjent zaczyna się oswajać i uczyć, jak ten lęk pokonać - mówi jeden z twórców systemu, Maciej Kopczyński.

- Dużym problemem w przypadku tej formy terapii jest wizualizacja stanów lękowych. Trudno się spodziewać, żeby psychoterapeuta miał dostęp do krawędzi wysokiego budynku, czy egzotycznych pająków i węży - dodaje inżynier.

Phobos, pod czujnym okiem psychoterapeuty, przedstawi w bardziej realny sposób pacjentowi to, czego się boi. To może przyspieszyć wspomniany proces desensytyzacji.

Źródło: TVP

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Najczęstsze przyczyny męskich problemów z EREKCJĄ Kim Kardashian i Kanye West PRZED ŚLUBEM Kobieta za kierownicą taksówki. Zdradziła PIKANTNE SZCZEGÓŁY swojej pracy Napis „bez konserwantów” to tylko chwyt marketingowy. Wybierając sok, patrz na kolor Polska rodzina sprowadziła ją do Polski. Niezwykła historia 19-latki z Kenii Boisz się otyłości po ciąży? Tak się przed nią uchronisz Obawiasz się ZDRADY? Zgłoś się do TESTERA WIERNOŚCI Jak ukryć BIUSTONOSZ pod sukienką? Warto znać te gadżety Żywiołowy taniec CHŁOPCA do piosenki Lady Gagi! Blogerka testuje... KUBECZEK MENSTRUACYJNY Polskie Towarzystwo Kardiologiczne promuje się rapem! NAGA Miley Cyrus w teledysku „Wrecking Ball”!