Koniec ze strachem przed lataniem. Polscy studenci znaleźli sposób

Wirtualna rzeczywistość pomoże w leczeniu fobii.

Strach przed lataniem samolotem, arachnofobia, klaustrofobia, lęk przed otwartymi przestrzeniami… Ludzie cierpią na najróżniejsze fobie. Przy pomocy psychoterapeuty można się ich pozbyć, ale dzięki wynalazkowi studentów z Politechniki Białostockiej, będzie to łatwiejsze.

Stworzyli system Phobos, który składa się m.in. z hełmu, który wyświetla trójwymiarową rzeczywistość. - Obecnie jedną z najskuteczniejszych technik leczenia fobii jest technika systematystycznej desensytyzacji. W dużym skrócie polega to na tym, że wystawiamy pacjenta na sytuację lękową i poprzez rozmowę i obcowanie z danym stanem, pacjent zaczyna się oswajać i uczyć, jak ten lęk pokonać - mówi jeden z twórców systemu, Maciej Kopczyński.

- Dużym problemem w przypadku tej formy terapii jest wizualizacja stanów lękowych. Trudno się spodziewać, żeby psychoterapeuta miał dostęp do krawędzi wysokiego budynku, czy egzotycznych pająków i węży - dodaje inżynier.

Phobos, pod czujnym okiem psychoterapeuty, przedstawi w bardziej realny sposób pacjentowi to, czego się boi. To może przyspieszyć wspomniany proces desensytyzacji.

Źródło: TVP

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Tak BAWIĄ SIĘ OJCOWIE z dziećmi, gdy matki nie patrzą W niej tkwi sekret udanych WYPIEKÓW. Jak wybrać tę odpowiednią? Kobieta mogła UMRZEĆ przez SEKS? Choroba nie tylko dorosłych. SEKSOHOLIZM zaczyna się dużo wcześniej Niewłaściwie przechowywane wydzielają substancje toksyczne. Gdzie trzymać warzywa? Jak powstają CZEKOLADOWE JAJKA? PREZYDENT składa życzenia fejsbukowiczom! Wiktor urodził się jako kobieta. Opowiedział o swojej metamorfozie Brzuch to twój kompleks? Ta metoda wzmocni nie tylko skórę, ale i mięśnie Średnio 5 kilogramów TOKSYN I ZŁOGÓW w ludzkim organizmie. Jak się ich pozbyć? Obawiasz się pryskanych owoców i warzyw? Zobacz, zanim wybierzesz się do sklepu Wynajmujesz mieszkanie przez internet? Uważaj na zbyt niską cenę