Koniec ze strachem przed lataniem. Polscy studenci znaleźli sposób

Wirtualna rzeczywistość pomoże w leczeniu fobii.

Strach przed lataniem samolotem, arachnofobia, klaustrofobia, lęk przed otwartymi przestrzeniami… Ludzie cierpią na najróżniejsze fobie. Przy pomocy psychoterapeuty można się ich pozbyć, ale dzięki wynalazkowi studentów z Politechniki Białostockiej, będzie to łatwiejsze.

Stworzyli system Phobos, który składa się m.in. z hełmu, który wyświetla trójwymiarową rzeczywistość. - Obecnie jedną z najskuteczniejszych technik leczenia fobii jest technika systematystycznej desensytyzacji. W dużym skrócie polega to na tym, że wystawiamy pacjenta na sytuację lękową i poprzez rozmowę i obcowanie z danym stanem, pacjent zaczyna się oswajać i uczyć, jak ten lęk pokonać - mówi jeden z twórców systemu, Maciej Kopczyński.

- Dużym problemem w przypadku tej formy terapii jest wizualizacja stanów lękowych. Trudno się spodziewać, żeby psychoterapeuta miał dostęp do krawędzi wysokiego budynku, czy egzotycznych pająków i węży - dodaje inżynier.

Phobos, pod czujnym okiem psychoterapeuty, przedstawi w bardziej realny sposób pacjentowi to, czego się boi. To może przyspieszyć wspomniany proces desensytyzacji.

Źródło: TVP

Źródło zdjęcia: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jemy jej więcej niż kiedyś. Ta żywność ZMIENIA METABOLIZM i powoduje otyłość Te ZAMIENNIKI POSIŁKÓW możesz stosować przy nieregularnym trybie życia Nie chcą poświęcać się karierze i stawiają na pasje. POKOLENIE Y wkrótce zdominuje rynek pracy Jak brzmią różne języki dla OBCOKRAJOWCA? Zwiększają temperaturę mózgu i wpływają na zdrowie. Najmniej szkodliwe są... kuchenki mikrofalowe Choroby mózgu coraz większym problemem. CO TRZECI POLAK zagrożony Ich problemem jest ZBYT MAŁA WAGA. Wszystko przez choroby cywilizacyjne Ma niewiele kalorii, pokrywa 120 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C Osobne łóżka świadczą o kryzysie w związku? "To może być odświeżające" Polskie Towarzystwo Kardiologiczne promuje się rapem! Tych trendów w modzie mamy już DOŚĆ! Holland o pracy nad "House of Cards". Są minusy