Kąpiel czworonogów – od szczeniaków po dorosłe psy
REDAKCJA • dawno temuW Internecie pełno jest zabawnych filmików z psami w roli głównej, które wody boją się jak – nie przymierzając – ognia.
Kąpiel psa (a być może przede wszystkim kąpiel szczeniaka) potrafi być nie lada utrapieniem, jeśli zabieramy się do niej nieumiejętnie, bez podstawowej wiedzy i przygotowania. A wiadomo przecież, że regularne (choć trzeba pamiętać, że nie za częste – psy to nie ludzie, nie potrzebują codziennej kąpieli, co więcej, może im ona wręcz szkodzić) mycie naszych pupili to rzecz podstawowa. Jak więc namówić naszego pupila, aby nie komplikował nam zadania?
Krótki i bardzo praktyczny poradnik przedstawia Purina, jeden z najbardziej cenionych producentów karmy dla psów w różnym wieku, który rozwinął kącik porad dla właścicieli czworonogów. Na stronie www.optymalnystart.pl zwraca uwagę na podstawową rzecz: należy przyzwyczajać psa do kąpieli możliwie jak najwcześniej, aby stało się to dla niego czymś naturalnym i bezpiecznym. Jednak kluczowe pytanie brzmi: w jaki sposób się od tego zabrać? Jak przygotować miejsce kąpieli? Jak uczynić kąpiel szczeniaka prawdziwą zabawą, aby chciał on do niej wracać? Właśnie w takich podstawowych wydawałoby się kwestiach, ale nie dla wszystkich jednak oczywistych strona Puriny przychodzi z pomocą.
Jak często kąpać psa?
Przyjrzyjmy się szczegółowo jednemu z takich podstawowych pytań: jak często w ogóle należy kąpać psa? Zaznaczyliśmy na początku, żeby nie przesadzać. W takim razie ile musi minąć od jednej do drugiej kąpieli? W takich sprawach najlepiej skonsultować się z weterynarzem albo sięgnąć po artykuły psich ekspertów, którzy na tych rzeczach się znają. Co więc mówią eksperci? Jak można się domyślić: mówią „to zależy”. Lekarz weterynarii Maria Kwasowiec zauważa dla magazynu „Pies Biznes”, że trzeba patrzeć na rasę psa, a co za tym idzie między innymi długość jego sierści, a także na takie czynniki, jak tryb życia, jaki on prowadzi.
– Czworonogi trzymane w domu, prowadzące przeciętny tryb życia, kąpane są zazwyczaj od jednego do czterech razy w roku, w dużej mierze jest to uzależnione od stanu sierści. Jeżeli pies ma tendencje do tarzania się w nieczystościach, kąpiel będzie znacznie częściej obecna w jego życiu. Jeżeli pies jest regularnie wyczesywany, co przyczynia się do usuwania w ten sposób zanieczyszczeń z jego skóry i sierści, nie ma przykrego zapachu, problemów skórnych czy pasożytów, sierść jest gładka i lśniąca, nie ma potrzeby kąpieli – zauważa doktor Kwasowiec w tekście dostępnym pod adresem rynekzoologiczny.pl
Kąpiele lecznicze – jak to wygląda?
Spośród kąpieli przygotowywanych dla psów należy wyróżnić takie, które powinny być stosowane w przypadku różnego rodzaju chorób skórnych. Choroby te mogą objawiać się między innymi nadmiernym wypadaniem sierści, zaczerwienieniem czy przetłuszczaniem się skóry albo matowieniem okrywy włosowej. W takich przypadkach zwykła kąpiel pielęgnacyjna raczej nie pomoże. Jednak sam proces leczniczy nie musi być aż tak bardzo skomplikowany (choć z reguły powinien być nadzorowany przez osoby znające się na rzeczy) i kosztowny. Jak bowiem zaznacza doktor nauk weterynaryjnych Dorota Pomorska Handwerker w swym artykule o kąpielach leczniczych, wystarczy wówczas zastosować zwykłą szamponoterapię z dobraniem odpowiedniego szamponu po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Również przebieg takiej kąpieli wygląda nieco inaczej od tej pielęgnacyjnej.
– Kąpiel powinna być przeprowadzona dwukrotnie. Pierwsza kąpiel usuwa zabrudzenia, martwy naskórek oraz łuski i strupy. Druga ma już działanie lecznicze. Kąpiel powinna być przeprowadzona w ciepłej bieżącej wodzie. Pies powinien być dokładnie zmoczony. Następnie nakładamy i spieniamy szampon na całej powierzchni skóry. Szampon powinien pozostać na skórze przez kilka minut, by substancje czynne dotarły do skóry i włosów. (…) Po 10 minutach należy dokładnie spłukać szampon, wytrzeć psa ręcznikiem i wysuszyć na wolnym powietrzu. Psów z chorobami skóry nie należy suszyć suszarką, gdyż może to zbytnio przesuszyć skórę, nasilić świąd i zmiany skórne – tłumaczy dr Pomorska-Handwerker w swoim tekście.
Jakakolwiek by to kąpiel nie była, należy pamiętać o jednym – jest ona podstawową i bardzo istotną częścią pieskiego życia. W niektórych przypadkach potrzebna jest ta lecznicza, jednak głównie chodzi o kąpiel pielęgnacyjną. Dołóżmy wszelkich starań, aby jedna i (jeśli konieczna) druga przebiegała w prawidłowy sposób. Dla dobra naszego, ale przede wszystkim dla dobra naszego psiaka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze