Suche, pękające pięty. Czy to tylko problem kosmetyczny?
REDAKCJA • dawno temuSuche i zgrubiałe pięty to niestety częsty widok na polskich plażach, tak u kobiet jak i u mężczyzn. Suche pięty bez odpowiedniej pielęgnacji mogą prowadzić do poważnych powikłań pod postacią głębokich, bolesnych pęknięć zrogowaciałej skóry. Takie pęknięcia są bardzo bolesne, trudno się leczą, a dodatkowo są wrotami infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Dlaczego powstają suche pięty?
Pięty to wyjątkowe miejsce ludzkiego ciała. Skóra znajdująca się na piętach jest 2–3 razy grubsza niż skóra innych części ciała. Grubość skóry dostosowana jest do obciążeń jakie przenoszone są przez kość piętową z reszty ciała na podłoże. Im większe obciążenia tym większe ryzyko, że pojawi się zgrubiała skóra na piętach.
W skórze przebiegają naturalne procesy rogowacenia i złuszczania naskórka. Tak długo jak oba procesy równoważą się wzajemnie nie ma ryzyka powstania suchych pięt. Przy wzmożonym wysiłku sportowym i wysiłku związanym z pracą fizyczną procesy złuszczania naskórka nie nadążają za wzmożonym rogowaceniem.
Intensywny wysiłek prowadzi do powstawania otarć, odcisków i innego rodzaju urazów, które powodują odpowiedź obronną ze strony skóry pod postacią wzmożonego rogowacenia.
Warto dodać, że skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych (są tylko potowe), co zubaża ten obszar w naturalny proces natłuszczania, przyczyniając się dodatkowo do wysuszania skóry.
Suche pięty — konsekwencje medyczne
Bezpośrednim powikłaniem nadmiernego rogowacenia są pęknięcia skóry na piętach, którym towarzyszą duże dolegliwości bólowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że pięty pozbawione nawilżenia tracą swoją elastyczność.
Głębokie pęknięcia skóry są wrotami dla infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Nadmiernie produkowany naskórek jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów bytujących na stopach. Dodatkowo temperatura i wilgotność stóp, związana z noszeniem ciasnych butów czy syntetycznych skarpet sprzyja rozwojowi zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego stopy. Zrogowaciały naskórek zmniejsza też produkcję potu.
Co robić aby suche pięty nie były Twoim problemem?
Aby uniknąć powikłań jakie niosą ze sobą suche pięty powinieneś:
- myć stopy codziennie, co ułatwia złuszczanie naskórka
- nawilżać stopy odpowiednim kremem
- kontrolować masę ciała — nadwaga zwiększa łuszczenie naskórka poprzez większe obciążenie stóp
- kontrolować poziom cukru we krwi — cukrzyca zmniejsza produkcję potu na stopach, które obok pach posiadają najwięcej gruczołów potowych
- wybierać wygodne buty, które zmniejszają obciążenie pięty i całej stopy
Jak radzić sobie z problemem suchych pięt?
Kluczowym rozwiązaniem problemu suchych pięt jest przyśpieszenie procesu złuszczania zrogowaciałego naskórka poprzez stosowanie odpowiednich substancji o działaniu:
- nawilżających skórę
- zmniejszających utratę wody przez skórę
- keratolitycznych — usuwających martwe komórki naskórka
Wśród substancji nawilżających skórę, warto zwrócić uwagę na mocznik. Takim produktem jest np. maść Flexitol – przebadany klinicznie wyrób medyczny do leczenia suchej i popękanej skóry pięt i stóp, którego działanie jest widoczne już po 1 dniu od zastosowania. Jego wysoce skuteczna formuła w postaci maści zawiera 25% mocznika oraz inne składniki głęboko wnikające w skórę w celu jej intensywnego nawilżenia i odżywienia, np. lanolinę, parafinę, glicerynę, masło Shea oraz pantenol. Flexitol dostępny jest też w postaci kremu, w którym jest zawartości mocznika w stężeniu 10%, witamina E, lanolina i gliceryna.
Mocznik a suche stopy
Przez długie lata nazwa odpychała farmaceutów i kosmetologów od stosowania mocznika w kremach i maściach. Pierwszy krem z mocznikiem powstał dopiero w latach 40 XX w. Obecnie przeżywamy renesans preparatów dermatologicznych zawierających mocznik.
Mocznik to kluczowy składnik związków chemicznych, występujących w warstwie rogowej naskórka. Mocznik odpowiada za utrzymanie i związanie wody w skórze. Dodatkowo, w stężeniach powyżej 20% mocznik posiada właściwości keratolityczne, dzięki którym usuwa martwe komórki naskórka wygładzając skórę pięt.
Podsumowując bardzo ważne jest kompleksowe dbanie o stopy, zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu a w sytuacji wystąpienia problemu suchych pięt wykorzystywanie wielokierunkowego działania produktów medycznych o działaniu nawilżającym i jednocześnie keratolitycznym. Takie preparaty – o statusie wyrobu medycznego, nie kosmetyku — najlepiej kupować w aptekach.
Więcej informacji na stronie https://flexitoldlastop.pl
Źródło: Materiały reklamowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze