Nowe nie znaczy gorsze
REDAKCJA • dawno temuPokusa ignorowania nowego i trzymania się na siłę tego, co znane jest ogromna. Bardzo dobrym przykładem są Polacy mieszkający od lat w Stanach Zjednoczonych, którzy nie integrują się ze społecznością lokalną. Mieszkają w polskich dzielnicach, robią zakupy w polskich sklepach, ponad wszystko cenią polskie produkty i potrawy. Często, nawet mimo lat spędzonych w USA, nie uczą się języka angielskiego. Podobnie jest z pracą. Wielu pracowników, w obawie przed nowymi obowiązkami, czy też współpracownikami, nie decyduje się na jej zmianę, chociaż nie czerpie już z niej satysfakcji.
Cykliczne badania prof. Czapińskiego „Diagnoza społeczna” pokazują, cytując samego profesora, że żyjemy w kraju, gdzie mimo poprawiających się warunków i zamożności portfeli, wciąż wiele jest „nieufności i zawiści” wobec wszystkiego, co nie moje, co inne, nowe, nieznane, „nieswojskie”.
Taka postawa może znaleźć uzasadnienie w historii i obserwacji zachowań społecznych. Nie chodzi jednak o poszukiwanie uzasadnień, tylko o świadomość, która może prowadzić do zmiany. Nawet jeśli w którymś momencie uznasz, że swojskie jest lepsze, dobrze jest poznać i doświadczyć alternatyw, zanim się je odrzuci. Świadomy wybór rodzi poczucie wolności i prawdziwą motywację do działania. Daje też poczucie wartości – siebie i tego co się wybrało. Anglosasi powiedzieliby „ownership” – skoro wybrałam, czuję się odpowiedzialna i wkładam całą swoją energię w działanie. Jednocześnie jestem w pełni gotowa na partnerski dialog i wymianę z tymi, którzy wybrali inaczej. Szanuję ich tak samo jak szanuję siebie.
Pamiętaj, że jesteś kowalem własnego losu i sama możesz decydować o wyborze szkoły, pracy, partnera, przyjaciół, znajomych, mieszkania, miejsca na wakacje, sposobu spędzania wolnego czasu, książek, które czytasz i filmów, które oglądasz. Dobrze byłoby wiedzieć, dlaczego właśnie tak wybierasz. Jeśli ci coś służy, rób to dalej. Jeśli nie służy, zmieniaj. W psychologii nazywa się to poczuciem wpływu na własne życie. Ci, którzy je mają, mają też większą wiarę w to co robią, we współpracę i relacje, potrafią stawiać sobie cele i mają więcej energii i motywacji, by je realizować. W momencie kryzysu czy porażki trzeźwo oceniają sytuację i dokonują niezbędnych korekt. Bywa, że rezygnują, jednak ich rezygnacja jest świadomą decyzją i pozwala szybko się podnieść do nowych wyzwań. Ważne, by potrafić oswajać zmiany, traktować je jako coś, co ma przynieść dobre efekty. Aby to zrobić dobrze, warto rozpoznać swoje podejście do tematu zmiany i wypełnić test przygotowany przez Dariusza Dumę, konsultanta i trenera biznesowego dostępny na stronie www.oswojzmiane.pl. A następnie, bogatsza o zrozumienie swoich postaw i przygotowane wskazówki, przystąpić do działania.
Zmiana pracy to bardzo często jedyna droga do dalszego rozwoju zawodowego. Dlatego warto, niezależnie od etapu, na którym się znajdujemy, rozglądać się i sprawdzać, co w obecnej chwili ma do zaoferowania rynek. Sytuacja na nim bowiem jest bardzo dynamiczna. Swoje podwoje otwierają nowe firmy, powstają nowe zawody, a inne znikają wraz z ostatnimi pracownikami odchodzącymi na emerytury. Nie można także zapominać o nowoczesnych technologiach, które także zmieniają oblicze rynku pracy. Przeglądaj więc oferty pracy dostępne nie tylko lokalnie, ale także te zagraniczne, i dostępne na www.monsterpolska.pl. Aktualizuj swoje CV na bieżąco i wysyłaj. Daj się poznawać pracodawcom i headhunterom. Dzięki temu łatwiej będzie Ci później zdecydować o zmianie pracy i podjęciu nowych wyzwań. Im bardziej twoja otwartość na nowe będzie świadoma, tym trafniejsze decyzje będziesz podejmowała, a ich efektem będzie zgodny z twoimi oczekiwaniami rozwój kariery zawodowej.
Źródło: notka pr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze