Dlaczego wyciskarka jest lepsza od sokowirówki?
REDAKCJA • dawno temuNie ma nic przyjemniejszego niż szklanka świeżego soku - przygotowanego samodzielnie, a nie zakupionego w supermarkecie. Do tego potrzebne jest jednak odpowiednie urządzenie, dzięki któremu będzie można przygotować sok z ulubionych warzyw lub owoców. I już na wstępie pojawia się dylemat: sokowirówka czy wyciskarka?
Chociaż oba urządzenia pozwalają przyrządzić domowe soki, już sam sposób ich przygotowywania znacząco się różni. Efekt? Natychmiast widoczna jest różnica między jakością i ilością przyrządzonego soku. W tym przypadku szala zwycięstwa przechyla się na stronę wyciskarki. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego, poznaj główne powody.
1. Dużo wyższa efektywność
Wyciskarka wyróżnia się znacznie wyższą efektywnością w porównaniu do sokowirówki. Przekłada się to na ilość otrzymywanego soku.
Noże sokowirówki tną tkankę owoców / warzyw, zaś siła odśrodkowa odwirowuje sok ze startej pulpy. W efekcie do szklanki trafia sok wypływający wyłącznie z miejsc przecięcia tkanek w niedużej ilości.
Wyciskarka Hurom działa na zupełnie innej zasadzie, wykorzystując technologię wolnych obrotów (Slow Squeezing Technology). Podczas pracy urządzenia dochodzi do delikatnego zgniatania i wyciskania soku — bez konieczności ścierania. Wolne obroty przekładają się jednocześnie na pozostawianie stosunkowo niewielkiej ilości odpadów — szacuje się, że z 1 kg owoców / warzyw da się otrzymać nawet o 1/3 więcej produktu. Dlatego z 500 g winogron, można przygotować aż 750 ml pełnowartościowego soku.
2. Nieograniczone możliwości w zakresie wyciskania
Sokowirówka jest urządzeniem ograniczającym się wyłącznie do kilku owoców i warzyw. Nie ma możliwości, by przyrządzić sok na bazie szpinaku, kapusty czy trawy jęczmiennej.
Natomiast najczęściej polecana wyciskarka Hurom to sprzęt dający szereg opcji: począwszy od wykorzystania owoców i warzyw (także liściastych), nasion czy traw zbóż. Korzystając z tego urządzenia, z łatwością można przyrządzić także mleko sojowe czy mleko migdałowe.
3. Zachowanie wartości odżywczej surowych owoców i warzyw
Chcesz przygotować sok w sokowirówce, zamierzając wykorzystać walory zdrowotne zawartych w owocach i warzywach składników odżywczych? Możesz się rozczarować, ponieważ soki przyrządzane w takich urządzeniach są z reguły mało wartościowe. Dzieje się tak z uwagi na szybko obracające się ostrza. Powodują one wzrost temperatury, na którą wrażliwe są niektóre witaminy, minerały czy enzymy.
Tego problemu nie ma jednak w wolnoobrotowej wyciskarce Hurom. Śruba silnika wykonuje 40 obrotów na minutę, nie powodując wzrostu temperatury wewnątrz urządzenia. Dzięki temu przyrządzany sok zachowuje walory odżywcze surowych owoców / warzyw. Stanowi potężny zastrzyk cennych witamin, minerałów, enzymów oraz innych substancji wykazujących prozdrowotne działanie.
4. Lepsza jakość soku
Jakość wyrażana jest nie tylko w walorach odżywczych. W przypadku soków przyrządzanych w domowym zaciszu, liczy się także wizualny odbiór - "zdolność rozwarstwiania się", co nie zachęca do spożycia.
Soki przyrządzane w sokowirówce wykazują silną tendencję do rozwarstwiania się, jeśli dłużej postoją. Ponadto mają znacznie więcej piany i są dużo bardziej wodniste. Tego problemu nie ma w przypadku soków z wyciskarki. Jest to zasługa obecności enzymów (które nie uległy rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury — w przeciwieństwie do soków z sokowirówki). Zaś dzięki zastosowaniu wymiennego sitka o różnej grubości oczek, można regulować stopień gęstości finalnego produktu.
5. Brak konieczności obierania owoców / warzyw
Chcąc przyrządzić sok w sokowirówce, koniecznością jest uprzednie obranie owoców czy warzyw. W ten sposób sok po części traci swoje wartości odżywcze.
Problem ten nie dotyczy jednak wyciskarki. Urządzenie "przyjmie" owoce i warzywa ze skórką (te, które zwykle jadamy właśnie ze skórką). Nie ma więc problemu, by sok wycisnąć ze skórek czy pestek — tych elementów, w których bardzo często skrywają się cenne substancje odżywcze (choćby resweratrol znajdujący się w pestkach i skórkach ciemnych winogron).
6. Cicha praca
Sokowirówki to urządzenia, które kojarzą się z generowaniem sporej liczby decybeli. I chociaż technologia poszła do przodu, nadal nie należą do cichego sprzętu. Hałaśliwość może okazać się czynnikiem zniechęcającym do zakupu.
I pod tym względem wyciskarka okazuje się lepszym rozwiązaniem. Zapewnia cichą pracę — odgłos pracującego silnika nie przeszkadza ani sąsiadom, ani domownikom. Z powodzeniem można więc soki przygotowywać także w środku nocy.
Czy już wiesz, dlaczego to wyciskarka powinna zagościć w Twojej kuchni? Powyżej przytoczone przykłady to niezbite dowody potwierdzające miażdżącą przewagę wyciskarki nad sokowirówką. Pamiętaj jednak, że i wyciskarka wyciskarce nie jest równa. Dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązania — urządzenia posiadające certyfikaty oraz bazujące na opatentowanych technologiach.
Wyciskarki do soków Hurom dostępne są w sklepie internetowym: http://sklep.puregreen.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze