Harry Potter i literatura wampiryczna. To czyta młodzież
DANUTA CAPIGA • dawno temuMimo dużej ilości zainteresowań, jakie przejawiają młodzi ludzie, książce poświęcają niewiele uwagi. Na kształtowanie nawyków czytelniczych u dzieci duży wpływ ma rodzina i to już od najmłodszych lat. W rodzinach dzieci czytających książki tradycją było głośne czytanie jeszcze w wieku przedszkolnym. Duży wpływ ma również domowa biblioteka, a księgozbiory w polskich domach są bardzo zróżnicowane. Są rodziny, które mają bardzo mało książek lub nie mają ich wcale. To zwłaszcza mieszkańcy wsi. Domowe biblioteki zawierające więcej niż 200 książek znajduje się w 29 proc. domów dwunastolatków oraz 44 proc. domów piętnastolatków, mieszkających w miastach powyżej miliona mieszkańców. Na wsi takie księgozbiory są zaledwie w 12 proc. domów.
Mimo dużej ilości zainteresowań, jakie przejawiają młodzi ludzie, książce poświęcają niewiele uwagi. Na kształtowanie nawyków czytelniczych u dzieci duży wpływ ma rodzina i to już od najmłodszych lat.
W rodzinach dzieci czytających książki tradycją było głośne czytanie jeszcze w wieku przedszkolnym. Duży wpływ ma również domowa biblioteka, a księgozbiory w polskich domach są zróżnicowane. Są rodziny, które mają bardzo mało książek lub nie mają ich wcale. To zwłaszcza mieszkańcy wsi. Domowe biblioteki zawierające więcej niż 200 książek znajduje się w 29 proc. domów dwunastolatków oraz 44 proc. domów piętnastolatków, mieszkających w miastach powyżej miliona mieszkańców. Na wsi takie księgozbiory są zaledwie w 12 proc. domów.
Według badań w podstawówce żadnych książek nie czyta 5 proc. dzieci, w gimnazjum już 14 proc. Wolny czas dzieci w wieku 12–15 lat spędzają oglądając telewizję i korzystając z komputera, po książkę sięgają rzadko, częściej dziewczynki niż chłopcy.
— Bardzo różnią się ci nastoletni czytelnicy. Można znaleźć takich, którzy bardzo dużo, często i codziennie czytają, takich jest więcej wśród młodszych, a przed wszystkim wśród mieszkańców wielkich miast i dzieci z rodzin lepiej wykształconych, w których rodzice mają wyższe niż średnie wykształcenie, a w domach jest dużo książek własnych, w tym też młodzieżowych – podkreśla Zofia Zasacka z Instytutu Badań Edukacyjnych, autorka raportu „Badania czytelnictwa dzieci i młodzieży 2014.”
Pocieszającym może być fakt, że istnieje grupa uczniów, którzy czytają książki niemal codziennie. Tak czyta 20 proc. szóstoklasistów i 15 proc. gimnazjalistów.
Wśród dwunastolatków poza szkolną lekturą najpopularniejszym typem książki jest literatura fantastyczna np. Harry Potter lub o tematyce przygodowej. Kolejną grupę stanowi niezwykle popularna w ostatnim czasie literatura „wampiryczna”. Dziewczęta częściej wybierają powieści, w których są wątki obyczajowo – romansowe, chłopcy chętnie czytają komiksy.
Wśród piętnastolatków również króluje fantastyka, ale też coraz częściej interesują się klasyką (np. „Krzyżacy”, „Potop”).
Okres szkolny jest kluczowy dla wyrobienia nawyków czytelniczych w późniejszych latach. Osoby, które przeczytały wystarczająco dużo książek w okresie szkolnym i rozsmakowali się w tym czytaniu, mają większą szansę na kontynuowanie nawyków czytelniczych w dorosłym życiu.
Źródło: Newseria Lifestyle
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze