Jak powinna wyglądać dieta nastolatki? List do Dietetyka
OLGA OSTROWSKA • dawno temuMłode dziewczyny często podejmują decyzję o wykluczeniu mięsa ze swojej diety. Rezygnując z jego spożycia, muszą jednak pamiętać o konieczności dostarczenia organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Co powinno znaleźć się na talerzu nastolatki? Na list Czytelniczki odpowiada konsultantka ds. prawidłowego odżywiania, Agnieszka Boryna.
Młode dziewczyny często podejmują decyzję o wykluczeniu mięsa ze swojej diety. Rezygnując z jego spożycia, muszą jednak pamiętać o konieczności dostarczenia organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Co powinno znaleźć się na talerzu nastolatki? Na list Czytelniczki odpowiada konsultantka ds. prawidłowego odżywiania, Agnieszka Boryna.
Witam!
Mam 14 lat i od ponad miesiąca nie jem mięsa. Za to jem dużo mleka i jaj kurzych, ograniczam też cukier. Chciałam się dowiedzieć, czy dieta bez mięsa jest możliwa w moim wieku.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Agnieszka Boryna — konsultantka ds. prawidłowego odżywiania. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty prawidłowego odżywiania dla osób, które mimo katorżniczych diet nie uzyskują wymarzonej sylwetki, dla osób z niedowagą, które chętnie przyjmą parę kilogramów, oraz dla osób, które po prostu chcą usystematyzować i rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Prywatnie uwielbia wypróbowywać nowe przepisy kulinarne i wyszukiwać zdrowszej alternatywy tradycyjnych polskich dań. Otwarta i ciekawa wszystkich eko nowości pojawiających się na rynku.
Witam!
W wykluczeniu mięsa z diety nie ma określonej bariery wiekowej. Ważne jest natomiast, aby posiłki były prawidłowo zbilansowane i nie zabrakło w nich niezbędnych składników odżywczych. Sugerowałabym nie rezygnować z ryb. Wybieraj morskie gatunki zawierające więcej tłuszczu. Zarówno ryby, jak i nabiał, i jaja kurze są doskonałym źródłem białka. Wykluczając mięso, pozbawiasz swój organizm właśnie tego składnika. Dlatego tak ważne jest, aby uzupełnić ten składnik z innego źródła. Nabiał staraj się wybierać półtłusty a mleko o 2% zawartości tłuszczu. Tłuszcz jest nie tylko nośnikiem smaku, ale w nim są również rozpuszczone witaminy: A, D, E i K. Jaja kurze możesz jeść codziennie. Mają pod względem aminokwasów idealnie zbilansowane białko.
Nie zapominaj również o 7 porcjach warzyw i owoców, z czego warzywa powinny stanowić 5 porcji, natomiast owoce dwie.
Ze względu na Twój młody wiek w diecie nie może zabraknąć również węglowodanów złożonych. Są źródłem energii dla naszych mięśni i paliwem dla naszego mózgu. Doskonałym źródłem węglowodanów złożonych są produkty powstałe z mąki z pełnego przemiału, takie jak: makaron brązowy oraz ciemne, razowe pieczywo. Węglowodany złożone znajdziemy również w kaszach, ryżu brązowym oraz orzechach i nasionach.
Cieszy mnie, że ograniczyłaś cukier. Postaraj się go jednak całkowicie wyeliminować. I oczywiście nie zapominaj o piciu wody. Wybieraj jednak wodę mineralną a nie źródlaną. Ta druga ze względu na ubogą zwartość minerałów wypłukuje je z organizmu. Mineralna natomiast działa odwrotnie. To organizm pobiera minerały z wody.
Jeśli w Twojej diecie znajdą się wymienione przeze mnie produkty, możesz wykluczyć z diety mięso.
Pozdrawiam.
Agnieszka Boryna
Kontakt do konsultantki ds. prawidłowego odżywiania: swiat-zdrowia, facebook.com/swiatzdrowia
Masz problem, wyślij do nas list z pytaniem do dietetytczki, magda.trawinska@kafeteria.pl (z dopiskiem List do Dietetyka)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze