5 najpopularniejszych mitów stomatologicznych. Obalamy je!
DANUTA CAPIGA • dawno temuStan zębów jest jednym z istotnych czynników decydujących o naszym wyglądzie oraz o zdrowiu całego organizmu. Podstawą w dbaniu o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie, używanie nici dentystycznych i wizyty kontrolne. Mimo że stomatologia jest prężnie działającą gałęzią medycyny, to wciąż spotykamy się z różnymi mitami, które krążą od dawna i nadal są popularne wśród pacjentów.
Stan zębów jest jednym z istotnych czynników decydujących o naszym wyglądzie oraz o zdrowiu całego organizmu. Podstawą w dbaniu o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie, używanie nici dentystycznych i wizyty kontrolne. Mimo że stomatologia jest prężnie działającą gałęzią medycyny, to wciąż spotykamy się z różnymi mitami, które krążą od dawna i nadal są popularne wśród pacjentów.
Oto niektóre z nich:
Cukier ma wpływ na stan zdrowia zębów
Nie od ilości spożywanego cukru zależy zdrowie zębów, ale od długości czasu, podczas którego cukier ma kontakt z zębami. Należy zapamiętać, że po spożyciu słodyczy należy wyszczotkować zęby.
Podczas krwawienia dziąseł przerywamy szczotkowanie
— Gdy zauważymy, że nasze dziąsła krwawią pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaniechać mycia zębów, a nawet wręcz przeciwnie — powinniśmy myć je jeszcze częściej. – radzi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej.
Krew jest oznaką zapalenia, które trzeba leczyć. By całkowicie pozbyć się problemu, należy zgłosić się do dentysty, który najprawdopodobniej wykona zabieg pozbycia się kamienia nazębnego.
Nie leczymy mlecznych zębów
Powszechnie za normalne uważa się, że utrata przez dzieci zębów mlecznych spowodowana jest próchnicą. Tymczasem okazuje się, że próchnica ta może uszkodzić także dopiero rozwijającą się koronę zębów stałych. Jeżeli mleczaki wypadną przedwcześnie, nowe zęby mogą urosnąć nieprawidłowo ustawione i będą wymagać ortodonty.
Nie odwiedzamy stomatologa, gdy nic nas nie boli
— Wiele chorób zębów przebiega bezboleśnie, a pacjentowi bardzo trudno je samemu zdiagnozować. Wprawne oko stomatologa, podczas wizyty kontrolnej, pozwoli wykryć wszystkie problemy we wczesnym stadium – tłumaczy dr Adrianna Badora. W wielu przypadkach wczesna diagnoza daje możliwość uratowania zęba.
Wybielanie szkodzi naszym zębom
Wybielanie nie jest wcale szkodliwe dla struktury zęba. Jest to tylko rozjaśnianie, a nie zmiana koloru tkanek zęba. Preparaty stosowane podczas zabiegu nie osłabiają szkliwa i nie zwiększają podatności na próchnicę.
Źródło: informacja prasowa Bartosz Karut
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze