Dyskryminacja w Polsce
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temu42% Europejczyków jest przekonanych o powszechności dyskryminacji ze względu na wiek. Czy w swoim otoczeniu odczuwasz dyskryminację ze względu na wiek? A może jesteś świadkiem innej dyskryminacji - ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię bądź przekonania, niepełnosprawność lub orientację seksualną. Czy wyobrażasz sobie prezydenta Polski w wieku dwudziestu ośmiu lat lub siedemdziesięciu pięciu lat?
42% Europejczyków jest przekonanych o powszechności dyskryminacji ze względu na wiek. Nierówne traktowanie osób ze względu na wiek stanowi w dalszym ciągu znaczący problem w UE.
Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Eurobarometr, 67% respondentów na Węgrzech odpowiedziało, że dyskryminacja ze względu na wiek jest szeroko rozpowszechniona w ich kraju. Wysokie wyniki zanotowano także w Czechach (58%), na Łotwie (52%) i w Portugalii (51%). Natomiast zaledwie 24% Irlandczyków i mieszkańców Luksemburga sądzi, że w ich krajach ten problem jest powszechny.
Starsi respondenci częściej uważają dyskryminację ze względu na wiek za szeroko rozpowszechnioną. Co ciekawe, respondenci wykazali stosunkowo niski poziom akceptacji dla sytuacji, w której najwyższy polityczny urząd w państwie sprawowałaby osoba w bardzo młodym lub bardzo podeszłym wieku. Przy czym respondenci zazwyczaj reagowali bardziej pozytywnie na pomysł, aby urząd taki objęła osoba, która nie ukończyła jeszcze 30 roku życia niż osoba mająca ponad 75 lat.
Czy w swoim otoczeniu odczuwasz dyskryminację ze względu na wiek? A może jesteś świadkiem innej dyskryminacji — ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię bądź przekonania, niepełnosprawność lub orientację seksualną… Czy wyobrażasz sobie prezydenta Polski w wieku dwudziestu ośmiu lat lub siedemdziesięciu pięciu lat?
Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.stop-discrimination.info
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze