Chomik dżungarski - jak wygląda, czym się żywi, jak o niego zadbać?
EWA ROSIECKA • dawno temuNajmniejszy spośród wszystkich chomików. Bardzo uroczy, inteligentny i bystry. Chomik dżungarski - ulubieniec i pupil rodzin z dziećmi. W jaki sposób należy go pielęgnować, aby żył jak najdłużej? Czym karmić chomika dżungarskiego? Sprawdź!
Chomik dżungarski — pochodzenie
Chomik dżungarski pochodzi z terenów Mongolii i północnych Chin, dawniej zwanych Mandżurią, stąd jego inna nazwa — chomik mandżurski.
Występują dwa podgatunki chomika dżungarskiego: wschodnioazjatycki (jest pierwszym, który pojawił się w Polsce) oraz zachodnioazjatycki, obecnie najpopularniejszy i najlepiej znany. Dla przeciętnego człowieka różnica jest zupełnie niewidoczna, jednak wprawne oko hodowcy od razu ją zauważy.
Chomik dżungarski — wygląd
Chomik dżungarski jest bardzo niewielkim gryzoniem. Samiec osiąga do 11 cm długości, samica zaś do 8 cm. Waga waha się od 30 — 55 gramów.
Gryzoń ten posiada bardzo krótki ogonek, który jest niewidoczny, gdy siedzi. Jego gęste futerko wygląda bardzo elegancko. Chomik dżungarski ma bystre spojrzenie, jest zwinny i niezwykle żywiołowy.
Futro u naszego pupila może być koloru czarnego, białego, szarego lub perłowego. Często ma jaśniejszy brzuch (lub pręgę) i ciemniejszy tułów.
Chomik dżungarski — długość życia
Chomik dżungarski, przy odpowiedniej pielęgnacji, żyje od 1,5 do 3 lat, nigdy natomiast nie przestaje rosnąć.
Aby zadbać o jak najdłuższe życie naszego pupila warto pamiętać, aby:
- oszczędzać mu stresów, m.in. nie budzić w ciągu dniu, nie brać na siłę na ręce;
- regularnie odwiedzać weterynarza, kontrolujac jego stan zdrowia;
- dbać o codzienną aktywność fizyczną poza klatką (nigdy w kuli);
- zapewnić mu odpowiednie warunki do życia — dużo przestrzeni do życia i zabawy, stały dostęp do świeżej wody;
- zapewnić mu wartościową dietę (o tym więcej poniżej).
Chomik dżungarski — czym go karmić?
Podstawą pożywienia chomika tego gatunku jest odpowiednio dobrana karma, właściwie zbilansowana, bez słodkich, kolorowych chrupek itp. Chomik dżungarski ma skłonność do cukrzycy, stąd też powinniśmy maksymalnie ograniczać w jego diecie ilość cukru.
Warto uzupełniać jego dietę warzywami i suszonymi ziołami. Można podawać:
- groch;
- nasiona słonecznika;
- nasiona zbóż;
- dynię;
- marchewkę;
- ogórki;
- orzechy;
- cukinię;
- jajka na twardo;
- twarożek;
- gotowanego kurczaka.
Można również podawać w niewielkich ilościach owoce, takie jak:
- banany;
- jabłka;
- morele.
Nie powinniśmy nigdy karmić chomika dżungarskiego cebulą, czosnkiem, cytrusami ani kapustą. Ważne jest także niewkładanie do klatki chomika zbyt dużych ilości jedzenia. Pupil zacznie je wtedy chować, przez co będziemy musieli walczyć z ze zgniłą ściółką oraz pleśnią.
Chomik dżungarski — pielęgnacja
Chomik dżungarski, mimo niewielkich rozmiarów potrzebuje do życia dużo przestrzeni. Jest bardzo aktywny i codziennie przemierza kilka kilometrów. Klatka powinna mieć wymiary minimum 60 x 40 cm, odstępy między szczebelkami powinny mieć od 0,7 cm do 1 cm.
W klatce nie umieszczamy plastikowych rur, powinien zaś pojawić się domek lub norka, w której chomik będzie mógł się schować. Jest to bardzo ważne dla poczucia bezpieczeństwa zwierzaka.
Do klatki wkładamy kołowrotek o średnicy 20 cm. Do wyścielenia jej najlepsze będą grube trociny bez pyłu. Lepiej nie używać w tym celu siana, gdyż nie wchłania moczu i dodatkowo może chomika skaleczyć.
W klatce umieszczamy oprócz tego poidełko ze świeżą wodą oraz miseczkę na jedzenie. Naczynia te powinny być zawsze czyste (myjemy je codziennie).
Klatkę sprzątamy kilka razy w tygodniu. Jeśli to zaniedbamy, chomik może zacząć chorować, w domu zaś będzie się unosić nieprzyjemny zapach brudnych, zepsutych trocin.
Nie trzeba myć chomika dżungarskiego — sam dba o swoją czystość. Poidełko i miseczka powinny być natomiast zawsze czyste, należy myć je codziennie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze