Kameleon-jak wygląda, czym się żywi, ile kosztuje?
EWA ROSIECKA • dawno temuKameleon to wymagające, egzotyczne zwierzę. Nie jest zwolennikiem bliskiego kontaktu z człowiekiem. Do właściwego funkcjonowania potrzebuje podgrzewanego i dobrze wyposażonego terrarium. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków, może poważnie się rozchorować. Czego potrzebuje kameleon, czemu zmienia kolor, czym się żywi i jak o niego dbać?
Kameleon-co warto wiedzieć?
Kameleon pochodzi z rodziny jaszczurek. Głównie zamieszkuje Afrykę i Madagaskar. Naturalnym otoczeniem dla niego są wilgotne, tropikalne lasy oraz pustynie i tereny skaliste. Większość jego gatunków mieszka na drzewie.
Wśród domowych hodowli najpopularniejszym gatunkiem jest kameleon jemeński, zaś cała rodzina gadów z gatunku kameleowatych liczy sobie około 200 gatunków.
Najbardziej znane oprócz wyżej wymienionego to:
- kameleon lamparci;
- kameleon Jacksona.
Kameleony mają ciała bocznie spłaszczone, cienkie nogi, kanciastą głowę i poruszające się niezależnie od siebie oczy. Powieki są zrośnięte prawie do końca, pozostaje tylko niewielki otwór na źrenice.
Ich budowa pozwala na obserwację otoczenia z każdej strony. Posiadają bardzo długi lepki język, którym potrafią dosięgnąć pokarm na odległość prawie taką, jaka jest ich ciała.
Poszczególne gatunki różnią się od siebie niektórymi cechami: kameleon jemeński posiada na głowie charakterystyczny hełm, lamparci ma na grzbiecie krótki, ostry grzebień, a samice kameleona Jacksona mają na głowie 3 rogi.
Długość kameleona wynosi od 2.5 do nawet 60 centymetrów, waży on zwykle poniżej jednego kilograma.
Kameleon potrafi zmieniać barwy pod wpływem stanu emocjonalnego i fizycznego. W ten sposób również komunikuje się z innymi osobnikami. Nie jest prawdą, że upodabnia się do otoczenia, choć niektóre z nich stosują tzw. mimetyzm i przybierają kształt np. liścia.
Na jego barwę ma wpływ temperatura otoczenia oraz natężenie światła. Kameleon porusza się w określonych miejscach, które uważa na swój teren i broni go przed osobnikami z zewnątrz.
Kameleon-czym się żywi?
Kameleon zjada właściwie wszystko. Początkowo muszki i świerszcze, później jako dorosły również szarańczę, mączniki, drewnojady czy karaczany. Młody powinien dostawać pokarm kilka razy na tydzień, dorosły jeden lub dwa razy w tygodniu.
Można mu urozmaicić dietę, podając warzywa, jabłka lub zioła, takie jak:
- melisa;
- cykoria;
- rukola;
- mlecz;
- bazylia;
- mięta.
Musimy pamiętać, aby podawać kameleonowi świeże liście. Nigdy nie dajemy mu do jedzenia liści zwiędłych lub zerwanych, ponieważ je odrzuci.
Bardzo ważne jest zapewnienie kameleonowi wody w postaci ściekającej z roślin lub po ściankach terrarium. Powinniśmy też uzupełniać jego dietę witaminami oraz wapniem, po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.
Zdarza się, że zwierzę to choruje. Objawia się to ospałością, brakiem apetytu, zaprzestaniem zmian koloru i nabraniem szarej barwy. Warto udać się w takiej sytuacji z nim do weterynarza.
Kameleon-jak powinno wyglądać terrarium?
Aby zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, powinniśmy zakupić terrarium. Optymalne wymiary to 100/60/100 cm. Jeśli mamy zamiar hodować dwie samice, będzie nam potrzebne większe terrarium, o wysokości co najmniej 150 cm.
Zwierzę to do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju potrzebuje przestrzeni oraz dobrej wentylacji. Warto jedną ze ścianek terrarium i dach wykonać z siatki przepuszczającej powietrze.
Ponadto powinniśmy pamiętać o:
- zieleni (sztucznej lub żywej);
- odpowiednim podłożu wykonanym z torfu kokosowego lub drewienka;
- miseczce na jedzenie;
- wodospadzie;
- termostacie;
- drzewku/roślince do wspinaczki.
Odpowiednia temperatura powietrza dla kameleona jemeńskiego to około 26 stopni C w dzień oraz od 20 do 24 stopni w nocy. Jeśli warunki panujące na zewnątrz nie są właściwe, należy zakupić specjalną lampę, pod którą temperatura w dzień powinna wynosić od 30 do 35 stopni C.
Konieczny będzie także zakup drugiej lampy z żarówką UVB, która pozwoli kameleonowi na syntezę ważnej dla niego witaminy D3. Wilgotność powietrza powinna oscylować wokół 60–70%.
Cena kameleona
Jeśli myślimy o hodowli kameleona, powinniśmy liczyć się z wydatkami rzędu kilkuset, a nawet tysiąca złotych. Wysokość tej kwoty wiąże się z kupnem terrarium oraz lamp. Cena młodego kameleona jemeńskiego to około 60–100 zł, musimy też doliczyć miesięczny koszt jego utrzymania-około 50 zł.
Warto wiedzieć, że kameleony są pod ochroną, dlatego fakt kupna tego zwierzęcia należy zgłosić we właściwym wydziale ochrony środowiska urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego. Aby zwierzę zarejestrować, będziemy potrzebować dokumentu wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii.
Koszt rejestracji to 26 zł; powinna zostać dokonana w ciągu 14 dni od daty nabycia zwierzęcia.
Zobacz także: Przepis na drinka o nazwie: kameleon
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze