Pomysły na weekend w Poznaniu
AGNIESZKA OWCZAREK • dawno temu • 1 komentarzArtykuł sponsorowany
Jedyny w polskich zbiorach obraz Claude`a Moneta, pomnik ziemniaka, pierwsza powojenna Coca-Cola w naszym kraju oraz największy w Polsce meteoryt – Poznań może pochwalić się wyjątkowymi atrakcjami. Wizyta w stolicy Wielkopolski gwarantuje mnóstwo atrakcji, począwszy od ratuszowych koziołków, historycznych zabytków i dawnych miejskich fortyfikacji, poprzez liczne parki, a skończywszy na Jeziorze Malta i słynnych Rogalach Świętomarcińskich, których nie można nie spróbować będąc w Poznaniu. Jeśli jeszcze nie byliście w Poznaniu, to jest to doskonały pomysł na weekendowa wycieczkę.
Jedyny w polskich zbiorach obraz Claude`a Moneta, pomnik ziemniaka, pierwsza powojenna Coca-Cola w naszym kraju oraz największy w Polsce meteoryt – Poznań może pochwalić się wyjątkowymi atrakcjami.
Wizyta w stolicy Wielkopolski gwarantuje mnóstwo atrakcji, począwszy od ratuszowych koziołków, historycznych zabytków i dawnych miejskich fortyfikacji, poprzez liczne parki, a skończywszy na Jeziorze Malta i słynnych Rogalach Świętomarcińskich, których nie można nie spróbować będąc w Poznaniu. Jeśli jeszcze nie byliście w Poznaniu, to jest to doskonały pomysł na weekendowa wycieczkę.
Kolorowe poznańskie kamienice i koziołki
Spacer warto zacząć od Starego Rynku – to najważniejszy poznański plac, trzeci do do wielkości w Polsce. Jednym z najpiękniejszych zabytków jest renesansowy budynek dawnego Ratusza, z którego wieży co godzinę odgrywany jest hejnał. Na ratuszowej wieży znajduje się najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania, czyli poznańskie koziołki, które bodą się każdego dnia w samo południe.
Urok i klimat Starego Rynku tworzą przepiękne kamienice, usytuowane wzdłuż 4 pierzei okalających rynek. Znajdują się wśród nich prawdziwe architektoniczne perełki, np. Pałac Mielżyńskich wybudowany pod koniec XVII wieku, w którym mieściły się kwatery Józefa Wybickiego oraz Jana Henryka Dąbrowskiego, czy też Kamienica Goskiego będąca najstarszą murowaną budowlą przy rynku. W jednej z kamienic przy rynku znajduje się najpyszniejsze miejsce w Poznaniu, czyli Rogalowe Muzeum.
Można tu nie tylko zjeść ten regionalny przysmak, ale także poznać składniki, przepis oraz pomóc Rogalowemu Mistrzowi w ich przygotowaniu. Świętomarcińskie rogale przygotowywane są z ciasta półfrancuskiego i mają kształt podkowy, ich nadzienie składa się z: białego maku, migdałów, orzechów, rodzynek i skórki pomarańczowej. Przerwa na kawę i rogala, najlepiej z widokiem na poznański rynek, jest obowiązkowym punktem dnia dla turystów.
Dwa zamki i Stary Browar
Po słodkiej przekąsce można ruszyć dalej do położonego nieopodal Wzgórza Przemysła, na którym umiejscowiony jest Zamek Królewski – budowla w stylu romańskim wzniesiona najprawdopodobniej w XII wieku na życzenie Przemysława II. Według miejskich legend na zamku spotkać można białą damę – żonę Przemysława II – Ludogardę, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
Na zamkowej wieży znajdują się dwa tarasy widokowe (30 m i 43 m), z których rozciąga się zachwycająca panorama Poznania. W odległości 15 min. spacerem od Zamku Królewskiego mieści się Zamek Cesarski. Ta neoromańska budowla powstała dla cesarza niemieckiego i króla pruskiego Wilhelma II. Obiekt posiada szeroką ofertę kulturalną, odbywają się tam spektakle teatralne, koncerty oraz projekcje filmowe.
Jedną z piękniejszych części Zamku Cesarskiego jest ogród różany, a w nim elementem dominującym jest Fontanna Lwów wzorowana na alhambryjskiej. Pozostając w temacie roślin i zieleni, warto udać się Parku Wilsona i znajdującej się tam palmiarni – największej w naszym kraju. W palmiarni podziwiać można: roślinność tropikalną, subtropikalną, podszycie lasu tropikalnego, sukulenty Ameryki, rośliny wodne, kserofity i roślinność sawanny oraz rośliny charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego.
W palmiarni mieści się również akwarium, w którym żyje 170 gatunków ryb. Powierzchnia Parku Wilsona liczy ok. 6,6 ha, jego południowa część zaaranżowana jest w stylu angielskim – nawiązującym do dzikiej natury, a północna w stylu francuskim, bazującym na geometrycznym układzie roślin i ścieżek. Będąc w Poznaniu nie sposób ominąć Starego Browaru, będącego wyjątkowym połączeniem centrum handlowego i galerii sztuki.
Budynek zaprojektowany został na podstawie poprzemysłowego dawnego Browaru Huggerów i otrzymał wiele nagród z dziedziny architektury. W 2012 roku zwyciężył w plebiscycie National Geographic Traveler na 7 Nowych Cudów Polski, został także uznany za jedną z 20 ikon architektury powstałych po 1989 roku. Stary Browar, a dokładniej jego wspaniałą architekturę oraz stałą kolekcję dzieł sztuki można zwiedzać z przewodnikiem.
Legendarny Ostrów Tumski
Historycznie najważniejszym miejscem jest Ostrów Tumski – według historyków jest to miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Ostrów Tumski, nazywany także Wyspą Katedralną, uważany jest za lokalizację rezydencji pierwszych Piastów z X wieku. To właśnie Ostrów Tumski – obok Gniezna – był jednym z dwóch głównych ośrodków władzy w państwie Polan. Mieści się tutaj najstarsza chrześcijańska świątynia w naszym kraju – kaplica Dąbrówki oraz najstarsza polska katedra, czyli Archikatedra św. Piotra i Pawła.
Wśród jej 12 kaplic na szczególną uwagę zasługuje Złota Kaplica w stylu bizantyjskim – mauzoleum pierwszych polskich władców. Do Ostrowa Tumskiego można dostać się: mostem Bolesława Chrobrego (z lewego brzegu), mostem Mieszka I (z prawego brzegu), mostem biskupa Jordana (z wyspy Śródki) oraz oszkloną kładką nad Cybiną (z Bramy Poznania). Brama Poznania to wyjątkowa placówka, w której przy pomocy nowych technologii prezentowane są historyczne i współczesne dzieje wyspy i miasta.
Jezioro Maltańskie i rośliny Dalekiego Wschodu
Z Ostrowa Tumskiego bardzo blisko jest nad Jezioro Maltańskie, na którym odbywają się liczne imprezy i wydarzenia sportowe. Dookoła tego zbiornika wodnego znajduje się wiele obiektów rekreacyjnych i sportowych np. termy, Ogród Czasu, Kolej Parkowa Maltanka, Nowe ZOO czy całoroczny stok narciarski Malta Ski, w sezonie zimowym do dyspozycji jest lodowisko. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym w 1952 r. dzięki spiętrzeniu Cybiny.
Jego powierzchnia wynosi ok. 67,5 ha, a długość to ponad 2 km. Jednym z piękniejszych i wyjątkowo malowniczych miejsc na spacery jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Zlokalizowany w zachodniej części miasta ogród pełni jednocześnie funkcję publicznego parku.
W ogrodzie podziwiać możemy alpinarium – odtwarzające górskie środowisko naturalne, część dendrologiczną zawierającą m.in.: najstarsze drzewa w ogrodzie botanicznym oraz pozostałe rośliny pogrupowane według poszczególnych kategorii: rzadkie i ginące, wodne i bagienne oraz roślinność z najdalszych zakątków świata – najwięcej okazów pochodzi z Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu.
Jak poruszać się po mieście i gdzie znaleźć nocleg?
Poznań to miasto doznań, a wymienione powyżej miejsca to kilka najciekawszych atrakcji i zabytków, polecanych przez turystów i samych mieszkańców. Są to miejsca, od których warto zacząć zwiedzanie miasta. Przykładem specjalnej trasy turystyczno-kulturowej jest Trakt Królewsko-Cesarski – ukazujący rozwój miasta na przestrzeni wieków, a zarazem związane z tym zmiany w architekturze.
Przez miasto przechodzą też 4 szlaki tematyczne: Szlak Romański, Szlak Piastowski, Trasa Kórnicka i Wielkopolska Droga św. Jakuba. Dla wielbicieli rowerowych przejażdżek przygotowano Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Tym, którzy jeszcze nie byli w tym mieście polecamy zarezerwować noclegi w Poznaniu, wybrać środek transportu, a potem zwiedzać i odkrywać te wspaniałe miejsca. Duża liczba obiektów noclegowych (ponad 400) sprawia, że turyści mają bardzo szerokie i zróżnicowane możliwości zakwaterowania.
W mieście znajduje się kilkanaście hoteli, są też atrakcyjne cenowo hostele i kwatery prywatne. Turystom, którzy cenią sobie całkowitą niezależność podczas pobytu polecamy mieszkania i apartamenty. Jeśli chodzi o kwestię komunikacji miejskiej najwygodniejszym środkiem transportu w przypadku ładnej pogody będzie rower. Miasto posiada system automatycznych wypożyczalni rowerów, dostępne są też wypożyczalnie komercyjne.
Turyści mogą skorzystać z komunikacji miejskiej, autobusy i tramwaje dowiozą zwiedzających do najważniejszych miejsc i zabytków. Zawsze można także wybrać piesze spacery po Poznaniu – to nie tylko najzdrowszy, ale także najlepszy sposób zwiedzania i odkrywania nowego miejsca.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze