Jak nie popełnić modowego faux pax, czyli pięć absolutnie zakazanych połączeń w modzie męskiej
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temu • 1 komentarzArtykuł sponsorowany
Gust i styl ubioru to bardzo osobiste kwestie. Zawsze warto brać pod uwagę kanony, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je nieco modyfikować i nadawać indywidualnego sznytu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet pomimo dużej dozy dowolności, są takie zestawienia, które w żadnych okolicznościach nie pasują do siebie i trudno określić je inaczej niż „modowe faux pax”. Dotyczy to zarówno mody męskiej, jak i damskiej. Poniżej znajdziesz pięć połączeń i rozwiązań w modzie męskiej, które są absolutnie zakazane, a jednak wciąż dość często można je spotkać na ulicach.
1. Sandały i skarpety
Jednym z największych faux pax w modzie męskiej jest nagminne łączenie skarpetek i sandałów. Często powiela się stereotyp, że jest to typowo polski zwyczaj modowy. W rzeczywistości jednak, panowie stosują to połączenie w wielu zakątkach świata . Trudno zrozumieć logikę takiego wyboru – sandały zakłada się w upalne dni, aby stopa miała przewiew, skarpeta natomiast niweluje ten efekt. Część panów tłumaczy to tym, że dzięki skarpetce, stopa nie ociera się o paski i zapięcia sandałów. Jest na to bardzo prosta recepta – wystarczy wybrać model obuwia dobrze dopasowany do nogi, żeby zlikwidować problem. Skoro już mowa o skarpetkach, kolejnym grzechem ciężkim w modzie męskiej jest zakładanie jasnych — lub nawet białych! — skarpetek do ciemnego garnituru i czarnych półbutów. Panowie, nie róbcie tego!
2. Koszula z krótkim rękawem do garnituru
Biała lub inna gładka koszula z krótkim rękawem, zakładana do garnituru to kolejne faux pax w modzie męskiej. Występuje szczególnie często latem, zwłaszcza na przyjęciach weselnych. Podstawowa zasada mody męskiej mówi, że mankiet koszuli powinien zawsze wystawać z rękawa garnituru – dzięki temu można wyeksponować elegancką spinkę. Nigdy jednak nie można pod marynarkę założyć koszuli z krótkim rękawem. Można próbować to usprawiedliwiać wysoką temperaturą, ale wystarczy wybrać koszulę z długim rękawem z lekkiej, przewiewnej bawełny, aby problem nie występował. Warto w tym miejscu przypomnieć, że koszula z krótkim rękawem jest dopuszczalna, ale tylko w wydaniu sportowym. Można założyć ją do jeansów, czy chinosów, ale nawet przy takiej casualowej, czy smart casualowej stylizacji nie powinno się jej łączyć z marynarką. Lepiej sprawdzi się gładki t-shirt.
Modne męskie koszule z najlepszych materiałów znajdziesz na przykład w sklepie Lancerto https://www.lancerto.com/pl/odziez/koszule.html
3. Czarny garnitur na różne okazje
Wielu mężczyzn ma w swojej szafie najczęściej jeden, góra dwa, garnitury. Zaskakujące jest, że w takiej sytuacji decydują się na najmniej uniwersalny kolor, czyli czarny. Teoretycznie czerń jest jednym z najbardziej eleganckich odcieni, ale w praktyce czarny męski garnitur pasuje przede wszystkim na pogrzeb. Na wytworne wieczorne przyjęcie o wiele bardziej pasującym strojem będzie smoking lub nawet frak (w tym przypadku kolor czarny jest jak najbardziej wskazany), a na każdą inną okazję, jak ślub, wesele, czy ważne spotkanie biznesowe, zdecydowanie lepiej postawić na garnitur w kolorze grafitu, granatu lub ciemnej szarości.
4. Garnitur i sportowa kurtka
Częstym widokiem, zwłaszcza zimą, jest mężczyzna w eleganckich półbutach, spodniach zaprasowanych w kant i marynarce, która wyraźnie wystaje spod sportowej kurtki, najczęściej pikowanej i w jaskrawych kolorach, wyraźnych zdobieniach albo z wielkim logo producenta. Nawet student, który jedzie na egzamin podczas sesji zimowej, powinien unikać takiego połączenia, a co dopiero dojrzały mężczyzna. Zimą do garnituru najlepiej sprawdzi się płaszcz, lub nieco dłuższa kurtka, ale na pewno nie w stylu sportowym. Zakazanym dodatkiem powinien być też plecak. Mężczyzna, który decyduje się włożyć garnitur, powinien postawić na skórzaną torbę na ramię, neseser lub aktówkę.
5. Za duże bądź za małe rozmiary
Bardzo częstym faux pax w modzie męskiej jest niewłaściwy dobór rozmiaru stroju. O ile tyczy się to sportowego t-shirtu, czy jeansów, można to jeszcze uznać za drobne niedopatrzenie. Jeśli jednak za duży lub za mały jest męski garnitur to bez znaczenia, czy jest on dobrej jakości i w nowoczesnym, modnym kroju, będzie wyglądał źle. Najczęstsze objawy za małego garnituru to odstające kieszenie spodni, naciągnięty kant na udach, rozchodzące się na brzuchu guziki koszuli, pomarszczone i napięte ramiona marynarki. Z kolei za duży garnitur ma za długie rękawy marynarki, jej klapy odstają od klatki piersiowej, a spodnie nie przylegają do nóg, tylko powiewają na wietrze niczym chorągiew. Warto też zwrócić uwagę na właściwą długość spodni do garnituru. W pozycji wyprostowanej spodnie nie powinny wisieć luźno, ale nie mogą też opierać się na stopie, ani marszczyć się. Tył nogawki w takiej postawie powinien kończyć się mniej więcej centymetr lub dwa nad ziemią.
Jak nie popełniać modowych faux pax?
Każdemu zdarza się czasem założyć strój, który ze sobą nie współgra, nie pasuje do okoliczności lub w inny sposób jest niedopasowany. Warto jednak starać się unikać takich sytuacji i edukować się w zakresie męskiej mody. Można skorzystać z licznych poradników dostępnych w internecie, na przykład z tego: https://www.lancerto.com/pl/poradnik.html.
Trzeba też zawsze pamiętać o tym, że moda i styl ulegają pewnym zmianom i pomimo tego, że warto, a czasami nawet trzeba stosować się do najważniejszych i podstawowych zasad, nie wolno zapomnieć również o własnym guście i poczuciu estetyki.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze