Wiosenne porządki. Jakie sprzęty pomogą Ci efektywnie sprzątać?
REDAKCJA • dawno temuCzy uważasz, że najlepszym sposobem na świętowanie wiosny są zakupy? Wcale nie musi tak być. Wyobraź sobie, że przynosisz do domu kilka toreb fantastycznych, nowych ubrań, świetne zasłony i urocze drobiazgi do kuchni albo łazienki. Twoja radość nie będzie trwała długo, gdy okaże się, że szafa jest zakurzona, okna zabrudzone po zimowych miesiącach, a łazienka aż prosi się o gruntowne sprzątanie.
Jeśli naprawdę chcesz poprawić sobie humor i poczuć wiosenny nastrój, zacznij zakupy od nabycia sprzętów, które ułatwią ci porządki. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i dowiedz się, jakie akcesoria przydadzą ci się, aby wiosenne sprzątanie było przyjemne i efektywne. A jeśli wyjątkowo nie lubisz sprzątania, poznaj 5 sposobów na wiosenne porządki dla leniwych.
1. Wiosenne porządki zacznij od wyboru dobrego odkurzacza
Odkurzacz – brzmi banalnie? Przecież każdy ma w domu jakiś odkurzacz – możesz powiedzieć. To prawda, ale czy wiesz, że nieodpowiedni odkurzacz może powodować alergie, nasilać objawy astmy i problemy ze snem?
Gdy wybierasz odpowiednie urządzenie, przede wszystkim zapytaj sprzedawcę o końcówki dołączone do zestawu. Czy próbowałeś kiedyś odkurzać meble szczotką do podłogi? Z pewnością nie było to skuteczne. Dlatego dobry odkurzacz powinien zawierać komplet szczotek w różnych rozmiarach. W zestawie oprócz zwykłej końcówki powinna znajdować się co najmniej szczotka przeznaczona do tapicerek, do delikatnych powierzchni oraz do szczelin. Pamiętaj, że odkurzacz powinien być maksymalnie uniwersalny. Po wiosennych porządkach przy pomocy dobrego odkurzacza wszystkie powierzchnie powinny być dokładnie wyczyszczone.
Gdy ktoś z domowników ma skłonności do alergii, powinieneś podczas zakupu odkurzacza zwrócić uwagę na filtry. Dobry odkurzacz posiada filtr antyalergiczny, który zatrzymuje zanieczyszczenia, roztocza i szkodliwe alergeny. Kolejną rzeczą, o którą warto zapytać, są wymienne worki. Wiele osób nie lubi kupować worków wymiennych i decyduje się na modele odkurzaczy, które ich nie wymagają. Jednak jeśli naprawdę zależy nam na higienie, wymienne worki to najlepsze rozwiązanie. Wyrzucenie wypełnionego worka i zastąpienie go nowym, świeżym minimalizuje dalszy kontakt z usuniętymi podczas odkurzania nieczystościami.
Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, zwróć też uwagę na poziom hałasu emitowany przez urządzenie. Stare, hałaśliwe modele mogą denerwować twoje zwierzaki oraz najmłodszych domowników. Głośność odkurzaczy producenci podają w decybelach. Kierując się tą skalą, warto wybierać modele, które generują hałas o maksymalnym natężeniu 60–70 decybeli.
2. Myjka parowa – prosty sposób na gruntowne wiosenne porządki
Myjka parowa to niezastąpione rozwiązanie do mycia gładkich powierzchni oraz wielu typów obić. Jak działa to urządzenie? Do myjki parowej należy wlać wodę, która zostanie doprowadzona do wrzenia. Następnie para wodna wyprowadzana jest na zewnątrz pod ciśnieniem przez specjalną dyszę. Tym sposobem można usunąć nawet trwałe zanieczyszczenia. Taki sprzęt sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz zrobić gruntowne, wiosenne porządki w łazience, kuchni lub w piwnicy.
Jeśli wybierasz myjkę parową do swojego domu, postaraj się dobrać model do swoich potrzeb. Jeżeli chcesz myć małe lub trudno dostępne powierzchnie, zdecyduj się na myjkę ręczną. Jest to niewielkie i poręczne urządzenie. Z łatwością przeniesiesz je lub przechowasz, nawet w małym mieszkaniu. Nieco większy jest tak zwany mop parowy. Największym typem myjek parowych są parownice. Przypominają one rozmiarami duży odkurzacz. Mają największe ciśnienie pary. Takie modele warto rozważyć, jeśli masz dom i duże powierzchnie, które chcesz czyścić gorącą parą. Doskonale sprawdzą się też, gdy chcesz sprzątnąć po remoncie.
Myjka parowa nie wymaga używania detergentów, może się zatem sprawdzić w domu osób, które nie chcą nadużywać chemikaliów. Przy pomocy tego urządzenia możesz czyścić zarówno sprzęty kuchenne, takie jak okapy, piekarnik, zlewy, jak i wyposażenia łazienek, czyli wanny i kabiny prysznicowe. Wyczyścisz też szyby, nawet te o dużych powierzchniach. Myjkę parową można stosować do prania dywanów oraz tapicerek, chyba że jest to niezgodne z zaleceniami producenta tkanin.
3. Robot sprzątający – wiosenne sprzątanie dla leniwych i zmęczonych
Okrągłe urządzenia, które same przesuwają się po podłodze, już dawno przestały być sensacją. Choć bezprzewodowe automaty sprzątające uważano za chwilową modę i ekstrawagancję, okazało się, że są niezwykle przydatne i dobrze sprawdzają się w domu.
Jeśli nie lubisz odkurzać, sprzątać i szorować podłóg, a do tego nie znosisz potykać się o kable ciągnące się za odkurzaczem, robot sprzątający jest rozwiązaniem dla ciebie. Automatyczny robot potrafi doskonale radzić sobie sam. Porusza się po podłodze, czyszcząc jej powierzchnię, a dzięki wmontowanym sensorom potrafi omijać przeszkody. Po zakończeniu sprzątania urządzenie samo wraca do stacji, gdzie ładuje akumulatory. Nie martw się, że okrągły robot pozostawi kurz w rogach. Dobry model powinien być wyposażony w specjalne szczoteczki, które usuną brud także z rogów i innych zakamarków. Dzięki temu wiosenne porządki, a przynajmniej ich część, zrobi się sama, niemal bez twojego udziału.
Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając robota sprzątającego? Jeśli masz w domu schody, sprawdź, czy twój nabytek będzie miał czujnik chroniący go przed upadkiem z wysokości. Jeśli masz dużo mebli, wybierz odpowiednio niski model, który swobodnie pod nie wjedzie. Dobrej jakości robot powinien być dostosowany do różnego rodzaju powierzchni. Dzięki temu będzie mógł wyczyścić zarówno podłogę, jak i dywan.
Jeśli natomiast nie posiadasz dywanów i chcesz czyścić wyłącznie posadzki, zdecyduj się na automatyczny mop. Takie urządzenie jest dostosowane tylko do czyszczenia powierzchni twardych.
4. Szczotka automatyczna – pomoc w codziennych porządkach
To urządzenie doskonale sprawdzi się u osób, które lubią proste rozwiązania. Automatyczna szczotka jest połączeniem odkurzacza oraz szczotki z szufelką. Nie hałasuje, nie pobiera dużej ilości prądu, a przy tym jest lekka i poręczna. Ładuje się ją akumulatorem, zatem podczas wiosennych porządków nie będziesz ciągnąć za sobą długiego kabla. Urządzenie składa się z obrotowych szczotek oraz niewielkiego pojemnika na kurz i śmieci. Automatyczna szczotka jest cicha, lekka i łatwa w obsłudze. Łatwo się opróżnia i nie wymaga zakupu worków na śmieci. Będzie niezastąpioną pomocą podczas małych, wiosennych porządków oraz podczas codziennego sprzątania.
Gdy kupujesz szczotkę, zwróć uwagę na akumulator. Ważny jest czas ładowania oraz długość pracy. Przyjrzyj się też budowie głowicy. Czy dasz radę wsunąć ją pod twoje meble? Czy wyczyścisz przy jej pomocy wszystkie zakamarki?
Na rynku są też dostępne szczotki automatyczne, wzbogacone o funkcje mopa. Dzięki nim można wypolerować na sucho podłogę i usunąć z niej kurz.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pomogą ci podczas porządków. Jeśli dobierzesz model odpowiedni dla ciebie i twojego mieszkania, będzie ci służył nie tylko tej wiosny, ale jeszcze przez wiele następnych.
Źródło: Notka PR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze