Niestrawność
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNiestrawność to po prostu problemy żołądkowe występujące w trakcie posiłku lub tuż po nim. Często trudno ustalić przyczynę, choć sprzyjają jej stres, lęki i depresja. Najczęściej występuje po przejedzeniu się tłustymi potrawami przez osoby cierpiące na nieżyt żołądka, stany zapalne dróg żółciowych i trzustki, a także w chorobie wrzodowej żołądka, dwunastnicy, w schorzeniach jelit i chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego.
Niestrawność zwana też dyspepsją oznacza problemy żołądkowe występujące w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim. Często trudno ustalić przyczynę, choć sprzyjają jej stres, lęki i depresja. Najczęściej jednak występuje po przejedzeniu się tłustymi potrawami przez osoby cierpiące na przewlekły nieżyt żołądka, przewlekłe stany zapalne dróg żółciowych lub trzustki, a także w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, w schorzeniach jelit czy chorobach nowotworowych przewodu pokarmowego itp.
Objawy:
ból żołądka, wzdęcia,odbijanie,częste oddawanie gazów,czasem czkawka,mdłości,pieczenie w okolicy serca,kwaśny posmak w jamie ustnej.
Jeżeli niestrawność utrzymuje się dłużej — dwa, trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeżeli towarzyszą jej dodatkowe, niepokojące objawy: wymioty, spadek masy ciała, brak apetytu, gorączka, ostra biegunka, czarne, smoliste stolce. Może to wskazywać na poważną chorobę przewodu pokarmowego. Aby ją wykluczyć, oprócz badań podstawowych, należy wykonać badanie radiologiczne przełyku, żołądka i jelit lub wziernikowanie.
Jak uniknąć niestrawności:
zrezygnuj z posiłków z wysoką zawartością tłuszczów,nie przejadaj się, jedz często, ale małe porcje,jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs,ogranicz produkty, które powodują wzdęcia: fasolę, groch, kapustę, brokuły, kalafior, rzodkiewkę, kaszę jęczmienną i inne,unikaj picia gazowanych napojów,po obfitym, ciężkostrawnym posiłku zrezygnuj z aktywnego wysiłku fizycznego,zamykaj usta podczas żucia gumy, gdyż połykanie powietrza sprzyja występowaniu niestrawności, unikaj stresujących sytuacji,nie nadużywaj papierosów, kofeiny i alkoholu,zastosuj dietę odciążającą układ trawienny — przez 2–3 dni jedz suchary, pij gorzką herbatę, a następnie spożywaj grysik na wodzie oraz pokarmy lekkostrawne.
Sposoby zwalczania niestrawności:
aromaterapia — 2 krople olejku z bazylii polać na grzbietową stronę nadgarstka wdychać 3 razy dziennie; wskazane też olejki z czarnego pieprzu, rumianku i lawendy,joga i medytacja,leczenie dietą — picie wody destylowanej; lekkostrawna dieta; spożywanie w różnych postaciach melonów i jagód; mieszanka z 4 l wody ze szklanką otrąb i płatków owsianych — odcedzić po 24 godzinach, pić 15 minut przed jedzeniem,ziołolecznictwo – tawuła: łyżeczkę do herbaty zalać szklanką wrzącej wody, pić przed posiłkiem do 2 razy dziennie, można dodać miód oraz wyciągi z mięty pieprzowej i kopru; napary z lawendy i rumianku; czosnek, korzeń arcydzięgla, liść mięty pieprzowej, owoc kopru włoskiego, liść melisy, korzeń mniszka, zielona herbata; napary z korzenia goryczki, gorzknika kanadyjskiego,medycyna naturalna — leczenie za pomocą enzymów trawiennych — papaina i pankreatyna,rady Ojca Andrzeja Czesława Klimuszki na niestrawność nerwową – po 50 g liści melisy, bobrka, ziela tymianku, rdestu ptasiego, marzanki, dziurawca, korzenia kozłka, arcydzięgla, kłączy tataraku i kwiatów lawendy — pić 3 razy dziennie po szklance, 20 minut przed posiłkiem.
W każdym przypadku długotrwałej niestrawności należy się zbadać u lekarza.
Uwaga! Jeżeli niestrawność wystąpiła po powrocie z podroży z krajów Trzeciego Świata, może oznaczać zakażenie pasożytami i należy poinformować o tym swojego lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze