Pokrzywka
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPokrzywka jest dolegliwością o ostrym przebiegu, zwykle o podłożu alergicznym. U każdego alergika może pojawić się nagle, zwykle występuje u dzieci. Zazwyczaj pojawia się wkrótce po zadziałaniu alergenu, ale może też być tzw. reakcją opóźnioną. Zawsze wymaga wizyty u lekarza. Jeżeli zaatakuje drogi oddechowe, może stać się nawet przyczyną śmierci.
Objawy:
swędzące wykwity w postaci różowych bąbli oraz czerwonych plam na skórze, podobnych do tych, jakie występują po oparzeniu się pokrzywą,złe samopoczucie,obrzęk błon śluzowych jamy ustnej i dróg oddechowych prowadzący do duszności.
Pokrzywka ostra ujawnia się natychmiast po zetknięciu z alergenem, dlatego łatwo ustalić, co jest przyczyną takiej reakcji, która jest silna, lecz krótkotrwała. Często przyczyną jest ukąszenie owada, pokarm lub lek. Ten rodzaj pokrzywki nierzadko zapowiada alergię pokarmową.
Pokrzywka przewlekła utrzymuje się zazwyczaj dłużej niż cztery tygodnie. Aby ustalić czynnik wywołujący tę chorobę, należy wykonać badania. W około 50 % przypadków dochodzi do samoistnego jej ustąpienia. U nielicznych pacjentów przyczyny pojawiania się pokrzywki nie są znane.
Przyczyny pokrzywki przewlekłej:
przewlekłe ogniska zakażenia, np. długo utrzymujące się nawrotowe zapalenia gardła,reakcja na środki konserwujące żywność, barwniki, alkohol oraz nikiel zawarty w pożywieniu u osób wrażliwych na ten metal, alergia pokarmowa na owoce (np. ananas, truskawki, orzechy), mleko, czekoladę, jaja, ryby, skorupiaki,wrażliwość na niektóre substancje chemiczne np. perfumy, dym papierosowy, benzynę, spaliny, środki czyszczące, farbę drukarską, błyszczący papier,brak tolerancji dla niektórych leków np. penicyliny,wrażliwość na histaminę (obecna w winie i dojrzałych serach),reakcja na środki konserwujące dodawane do kremów i maści,przedmiesiączkowe zmiany hormonalne,kontakt z kotami lub innymi zwierzętami, uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych (osy, pszczoły, mrówki),reakcja na pyłki (rzadka przyczyna),zakażenie drożdżakami z rodzaju Candida.
Wymienione przyczyny pokrzywki można brać pod uwagę, gdy alergolog upewni się, że nie jest to inna, powszechnie znana postać:
pokrzywki wywołanej przez promieniowanie słoneczne, zimno, ciepło, wysiłek fizyczny, kontakt z wodą,pokrzywki cholinergicznej — pojawia się wysypka złożona z małych krostek otoczonych zaczerwienioną skórą. Prowokuje ją wysiłek fizyczny, stres czy inny bodziec powodujący pocenie się.
Sposoby samoleczenia:
zewnętrznie imbir lekarski (napar z suszonych kłączy; 125 g zalać 1,5 l wody, dodawać do kąpieli trwającej 5–10 minut), kminek zwyczajny, goździkowiec korzenny, melisa lekarska (olejki eteryczne; 1 kropla każdej rośliny do wmasowania w skórę wolną od zmian pokrzywkowych, kilka razy dziennie),picie naparu z pokrzywy parzącej działa łagodząco,kremy z oczaru o działaniu ściągającym,w przypadku łagodnie nasilonej pokrzywki — preparaty z solami cynku oraz działające miejscowo leki antyhistaminowe,kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem soli spożywczej (15 minut) lub krochmalu, sody oczyszczonej czy koloidalnej owsianki,zimne kompresy, nacieranie swędzących miejsc kostkami lodu,płyn kalaminowy,napar z liści i kory czerwonej olchy (można przykładać kompresy lub przyjmować po kilka łyżek stołowych dziennie),liście roślin z rodziny psiankowatych np. pomidora czy ziemniaka — liście umyć i ugotować w wodzie, ułożyć na serwetce i okładać nimi zmiany pokrzywkowe,papka z pokruszonych liści gwiazdnicy pospolitej — pokrywa się nią swędzące miejsca,napary m.in. z koszyczka rumianku, liścia babki, liścia brzozy, korzenia mniszka,akupresura — masaż punktu na mięśniu naramiennym (między szyją a barkiem), w połowie długości tego mięśnia i 2,5 cm za jego tylną krawędzią.
Zapobieganie:
zidentyfikowanie czynników wywołujących pokrzywkę,wykonanie testów skórnych oraz badania krwi,informowanie lekarza o wrażliwości na leki i noszenie bransoletki z informacją o uczuleniu na dany lek,odczulanie, które prowadzi do wytworzenia kilkuletniego braku wrażliwości na alergen.
W wyjątkowych sytuacjach pokrzywka może być pierwszym objawem zakażenia wirusowego np. zapalenia wątroby, różyczki, mononukleozy, oraz nadczynności tarczycy, zapalenia naczyń skórnych czy chłoniaków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze