Kąpiel w piwie
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuKto by pomyślał, że nawet piwo może zdziałać tak wiele dobrego dla naszego ciała. Oczywiście nie mam tu na myśli spożywania tego złocistego trunku, a wykorzystywanie go do pielęgnacji skóry. Wielu znane są pewnie dobroczynne właściwości piwa dla włosów. Nasze babcie często płukały włosy w piwie, które doskonale oczyszcza i odżywia. Jego zalety docenią zarówno panowie, jak i panie. Aromat i smak popijanego w czasie zabiegu piwa czyni go idealnym pomysłem na panieński lub kawalerski wieczór.
Jak działa kąpiel w piwie?
Kąpiel w piwie staje się stałym elementem w coraz większej ilości gabinetów kosmetycznych i hoteli spa. Pochodzenie tego zabiegu łączy się z Czechami lub Bawarczykami, którzy jak wiadomo, podobnie jak Polacy piwo uwielbiają. Jednakże piwo stosowane do zabiegów upiększających odrobinę różni się od tego kupowanego w sklepie. Specjalna mikstura jest bardzo aromatyczna, ciemna i zawiera większy procent alkoholu niż zwykłe jasne piwo. Nie zawiera konserwantów i jest bogata w minerały oraz witaminy. Warzone jest zazwyczaj przez pobliski browar. Kąpiel w piwie ma za zadanie rozluźniać napięte mięśnie, dogłębnie oczyścić pory skóry i pobudzić krążenie krwi. Dodatkowo drożdże zawarte w piwie działają leczniczo na trądzik i wykwity skórne. Ponadto piwo zawiera wiele witamin, głównie z grupy B. Zatem dobroczynne działanie kąpieli w piwie zauważysz nie tylko na skórze, ale także w poprawie ogólnego samopoczucia i odprężenia organizmu. Czasem dodatkowo piwo podawane jest również do picia, aby wprowadzić klienta w rozluźniający nastrój.
Piwo rozcieńczone wodą podgrzewane jest do temperatury nieco powyżej 35 stopni. Materiał, z którego wykonano specjalną wannę do kąpieli piwnych ma za zadanie podtrzymywać ciepło. Kąpiel w piwie trwa ok. 20 minut. Później zaleca się ok. 30-minutowy odpoczynek. Sam zabieg nie jest drogi (ok. 40–70 zł), ale niestety nie jest jeszcze powszechnie dostępny.
Jak samodzielnie przygotować kąpiel w piwie?
Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na wyjazd do spa, gdzie oferowana jest kąpiel w piwie. Jak już wspomniałam, piwo można wykorzystywać do zabiegów pielęgnacyjnych także w domowym zaciszu. Piwo kąpielowe można zakupić, chociażby przez Internet. Aby przygotować samodzielnie kąpiel w piwie, nalewamy do wanny wodę o temperaturze 36–38 stopni. Do tego wlewamy 3 litry piwa kąpielowego lub ciemnego piwa niepasteryzowanego ze sklepu. Relaks w wannie powinien trwać ok. 20 minut. Jedynym minusem takiego domowego zabiegu będzie utrzymujący się przez dłuższą chwilę zapach piwa w łazience. Po kąpieli piwnej warto od razu opłukać wannę, aby nie nabrała brązowawego koloru.
Piwo świetnie sprawdza się także w roli szamponu i płukanki do włosów. Dobrze jest zostawić zwykłe, sklepowe piwo na noc otwarte, tak aby gaz i alkohol trochę się ulotniły. Piwo ma działanie oczyszczające i regenerujące. Możesz je wymieszać w stosunku pół na pół z delikatnym, przezroczystym szamponem i stosować w niewielkich ilościach do mycia głowy. Taki szampon należy przechowywać w lodówce. Piwo możesz zastosować także po umyciu głowy. Polej lekko ciepłym trunkiem włosy, a następnie wmasuj substancje we włosy i skórę głowy. Po kilku minutach dokładnie spłucz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze