Wiotka skóra
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temu • 3 komentarzePierwsze symptomy wiotczenia skóry na skutek procesów starzenia obserwujemy ok. 25 roku życia. Najpierw pojawiają się kurze łapki i bruzdy nosowo-wargowe. To właśnie skóra pod oczami jest najdelikatniejsza i najcieńsza, dlatego szybciej traci swoją jędrność. Z kolei setki ruchów wykonywanych przez mięśnie naszej twarzy w ciągu każdego dnia pozostawiają ślady na naszej skórze w postaci zmarszczek wokół ust lub na czole. Utrata jędrności skóry jest procesem nieuniknionym, można jednak znacznie go spowolnić, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki i zabiegi kosmetyczne. Najbardziej zauważalne zmiany na skórze twarzy pojawiają się tuż po czterdziestce. Skóra zaczyna wiotczeć, a cały proces coraz bardziej przyspiesza. Najboleśniej odczuwamy nie tyle zmarszczki mimiczne, które jesteśmy w stanie ukryć makijażem, ale zmianę owalu twarzy. Obserwujemy, że nasza skóra zaczyna wyglądać jakby było jej za dużo, co zniekształca kształt twarzy. W tym wieku konieczne jest już stosowanie intensywnych kosmetyków wspomagających odbudowę włókien kolagenowych w skórze. Nic nie sprawdzi się lepiej niż retinol. To on, jako jedyny dobrze przebadany składnik gwarantuje skuteczną walkę z wiotczeniem skóry twarzy.
Przyczyny zwiotczenia skóry
Efekt wiotkiej skóry jest bezpośrednio związany z utratą jej gęstości. Przyczyn może być wiele. Przede wszystkim winne jest promieniowanie UV i brak profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Szkodę wyrządza naszej skórze także nadmierne spożywanie cukrów oraz palenie papierosów. Wraz z nadejściem menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy hormonalne, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. Dlatego po 40 roku życia zalecane jest stosowanie suplementów diety zawierających kompleks witamin i minerałów dostosowanych do potrzeb dojrzałej kobiety.
Na wiotczenie skóry wpływ ma także ubytek kwasu hialuronowego. Ta substancja odpowiada w dużej mierze za zatrzymywanie wody w skórze, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia. Utrata jędrności skóry jest zatem związana zarówno z ubytkiem materiału podtrzymującego, jakim jest kolagen, jak i niedostatecznym nawodnieniem skóry. Niestety kremy z kwasem hialuronowym i kolagenem nie są w stanie w dużym stopniu odbudować skóry, dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka.
Wiotka skóra może być także efektem szybkiej utraty wagi. Skóra twarzy nie reaguje na te zmiany tak gwałtownie, ale nadmiar tkanki zauważymy z pewnością w okolicach brzucha, ud i ramion. Jeśli zatem planujesz odchudzanie, odpowiednio wcześniej zacznij przygotowywać skórę do tak drastycznej zmiany. Warto korzystać z zabiegów ujędrniających, masaży i stosować kremy na rozstępy.
Zabiegi szczególnie polecane osobom borykającym się z problemem wiotkiej skóry to głównie lifting laserowy, mezoterapia, w czasie której skóra otrzymuje indywidualnie dobrane do jej potrzeb składniki odżywcze, peeling chemiczny i zabiegi z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze