Witaminy na skórę
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWitaminy są stosowane w kosmetykach do pielęgnacji od dłuższego czasu. Choć kojarzą nam się głównie z suplementami diety, które mają działać od wewnątrz, to trzeba wiedzieć, że świetnie radzą sobie z problemami skóry również od zewnątrz. Najczęściej spotykane w kosmetyce są witaminy A, E i C, szczególnie dobrze sprawdzające się w profilaktyce przeciwstarzeniowej.
Wpływ witaminy A na skórę
Witamina A (inaczej retinol) i jej pochodne są niezastąpionym składnikiem wszelkiego rodzaju kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Jej obecność w składzie naszego kremu gwarantuje skuteczność w walce ze starzeniem się skóry. Jest doskonałym przeciwutleniaczem, który chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami. Wspomaga regenerację skóry poprzez stymulację wytwarzania kolagenu. Retinoidy, czyli pochodne retinolu rozjaśniają przebarwienia, szczególnie te posłoneczne lub hormonalne. W kosmetykach występuje pod nazwami: retinol, witamina A, tretynoina, kwas retinolowy lub retinowy, palmitynian retinylu. Najzwyklejsza maść z witaminą A dostępna jest w aptekach w bardzo niskiej cenie (kilku złotych) i może być stosowana miejscowo na zrogowaconą, popękaną, np. od zimna lub bardzo wysuszoną skórę. Świetnie nadaje się do pielęgnacji spękanych i spierzchniętych ust zarówno w ciągu dnia, jak i w postaci maseczki pozostawionej na noc. Dobrze poradzi sobie także z wysuszonymi skórkami wokół paznokci.
Witamina E w kosmetykach
Witamina E jest bardzo skutecznym antyoksydantem, dlatego poza kosmetyką stosuje się ją do konserwacji niektórych produktów spożywczych czy leków. Najlepiej działa w towarzystwie witaminy A, uzupełniając jej działanie. Chroni DNA komórek skóry przed degeneracją. Wpływa na zachowanie elastyczności skóry i chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV i innymi czynnikami środowiskowymi. Jest więc nieocenionym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych. Nie tylko pielęgnuje, ale także leczy choroby skóry, takie jak oparzenia czy łojotok. Przyspiesza gojenie ran i łagodzi stany zapalne. W kosmetykach najczęściej występuje jako tocopherol lub tocopheryl acetate. Jest rozpuszczalna w tłuszczach. Świetnie sprawdza się jako naturalny konserwant w robionych domowymi sposobami kremach na bazie ekologicznych składników. W aptece można ją dostać w czystej postaci w ampułkach i można stosować bezpośrednio na skórę twarzy jako kurację odmładzającą.
Witamina C na skórę
Witamina C także należy do grupy antyoksydantów. Rozjaśnia przebarwienia i dodaje skórze blasku, przy okazji wyrównując jej koloryt. Pełni bardzo ważną rolę w procesie wytwarzania kolagenu, a zatem również bywa składnikiem preparatów przeciwzmarszczkowych, w szczególności serów. Wzmacnia naczynka krwionośne i przyspiesza usuwanie siniaków. Stymuluje elastyczność i jędrność skóry. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przyspiesza gojenie ran i regenerację ubytków skóry. W kosmetykach występuje pod nazwą ascorbic acid lub ascorbyl. Bardzo często jest składnikiem tzw. biokosmetyków lub kosmetyków naturalnych, i wraz z witaminami A i E tworzy przeciwzmarszczkową triadę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze