Życiodajna woda
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuNajskuteczniej gasi pragnienie, ale to nie jedyne jej zalety. Wspomaga odchudzanie i usuwanie toksyn z organizmu, likwiduje nadmierny apetyt, obrzęki nóg i stóp, bóle głowy, utrzymuje prawidłową temperaturę ciała, pomaga podczas osłabienia i nudności. Woda dodaje energii, wyszczupla, wpływa na jędrność skóry, odmładza i przedłuża życie. Najlepiej wpijać osiem szklanek dziennie.
Wybierz wodę niegazowaną. Ta z bąbelkami jest smaczniejsza, ale powoduje wzdęcia. Gazowana woda lepiej orzeźwia i skuteczniej niż niegazowana gasi pragnienie, ale powoduje też nadkwasotę. Zawarty w niej dwutlenek węgla zabija bakterie w przewodzie pokarmowym, ale hamuje także wchłanianie mikroelementów i substancji odżywczych. Podrażnia błonę śluzową żołądka, ale poprawia perystaltykę jelit. Jeśli wolisz gazowaną, pij ją z umiarem. W małych ilościach leczy niestrawność i zaparcia.
Przegotowana, ale nie gorąca woda pita drobnymi łykami jest najlepsza podczas upałów. Na plaży zawsze powinnaś mieć pod ręką niegazowaną wodę mineralną i dostęp do natrysków. Dzięki piciu wody nie zrobi ci się słabo i nie będzie cię bolała głowa.
Nie ma lepszego przyjaciela kobiety w odchudzaniu. Podczas diety zaleca się picie 3 litrów wody dziennie, najlepiej niskosodowej. 75 procent napadów głodu jest mylonych z pragnieniem. Szklanka ciepłej wody, pita przed każdym posiłkiem potrafi oszukać głód i zwalczyć apetyt, napełnia żołądek, dzięki czemu zjesz mniej. A po posiłku wypij szklankę zimnej wody, to przyspieszy spalanie kalorii i unikniesz niestrawności.
Szklanka zimnej wody pita powoli pomoże kobietom w ciąży walczyć z nudnościami. Warto pomiędzy łykami robić głębokie, ale spokojne wdechy. Woda jest także lekarstwem na obrzmiałe nogi i opuchnięte stopy – a takie mamy zazwyczaj latem. Na opuchliznę nóg skarżą się także kobiety w ciąży i osoby z problemami z krążeniem. W domu wkładaj do miski z zimną wodą raz jedną, raz drugą nogę, to poprawi krążenie i zlikwiduje obrzęki.
Co dzieje się w twoim organizmie, gdy pijesz za mało wody?
zmniejszona odporność na różne choroby,mniejsza objętość krwi,gorsze wchłanianie witamin i mikroelementów,słabsze wydalanie toksyn,tycie,kiepski metabolizm,duży brzuszek,wzdęcia,bóle głowy,senność,złe samopoczucie,wahania nastroju,zmęczenie,słaba energia,słaba koncentracja,podkrążone oczy,spuchnięte stopy i nogi,zwiotczała skóra,sucha i łuszcząca się skóra,szybsze starzenie się organizmu.
Sposób na sprawdzenie czy pijesz wystarczająco dużo wody jest prosty – barwa moczu. O ile nie cierpisz na żadne choroby, ciemnożółty kolor moczu oznacza, że pijesz za mało wody. Im jaśniejszy kolor – cytrynowy, tym lepszy wynik. Zauważyłaś pewnie, że po imprezie, na której palisz lub przebywasz w otoczeniu palących i pijesz alkohol, rano boli cię głowa, nazywasz to kacem. Problemem jest niedobór wody i mikroelementów. By tego uniknąć powinnaś każdego drinka popijać szklanką wody. To samo tyczy się kawy. Po kawce z koleżankami – szklanka wody, w ten sposób szybko uzupełnisz niedobór wody i poprawisz wchłanianie magnezu i potasu w organizmie. Pijesz dużo herbaty i coli – zamień je na szklankę wody, przekonasz się, że doda ci energii i poczujesz się lepiej.
Dopasuj wodę do siebie tak, by nie pogorszyła twojego zdrowia. Te wzbogacone jonami sodowymi nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem i chorych na kamicę nerkową lub niewydolność nerek. Osobom z niedoborem magnezu, a więc palącym, pijącym alkohol, kawę i nerwusom polecane są wody zawierające jony magnezu. Przy osteoporozie najlepiej pić wodę z dodatkiem wapnia. Jony wodorowęglanowe neutralizują soki żołądkowe i działają przeciwzapalnie, pomagają przy nadkwasocie, wrzodach dwunastnicy i żołądka, a także przy nadciśnieniu tętniczemu, nieżycie jelit i trzustki. Woda z takimi jonami obniża poziom glukozy i dlatego polecana jest chorym na cukrzycę.
Woda także ma swój termin ważności. Kupując mineralną w butelkach, zwróć uwagę na termin przydatności do spożycia, zazwyczaj to rok od daty produkcji. Po otwarciu, należy ją przechowywać w lodówce zaledwie kilka dni.
Podczas dużego wysiłku fizycznego i w czasie upałów, gdy się pocimy, potrzebujemy więcej wody – aż 6 litrów. Jednak dzienne zapotrzebowanie wynosi od 2 do 2,5 litra. Pamiętaj, by pić małymi łykami, wtedy woda dobrze się wchłonie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze