Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła

8. Stosuj wykałaczki z umiaremJeśli nie posiadasz nici dentystycznej, wykałaczka pomoże usunąć niechciane resztki jedzenia, pamiętaj jednak, aby robić to delikatnie. Przy zbyt mocnym nacisku łatwo jest uszkodzić dziąsła lub, co gorsza, złamać wykałaczkę poniżej linii dziąseł. Nić dentystyczna usuwa resztki jedzenia spomiędzy zębów lepiej niż wykałaczka oraz zapobiega kamieniowi nazębnemu, usuwając bakterie. Regularne używanie wykałaczki w celu usunięcia resztek po posiłku z tych samych miejsc może sugerować problem, który należy skonsultować z dentystą.
Zdjęcie autorstwa Yu Tung, Brian Chan / CC BY

8. Stosuj wykałaczki z umiarem
Jeśli nie posiadasz nici dentystycznej, wykałaczka pomoże usunąć niechciane resztki jedzenia, pamiętaj jednak, aby robić to delikatnie. Przy zbyt mocnym nacisku łatwo jest uszkodzić dziąsła lub, co gorsza, złamać wykałaczkę poniżej linii dziąseł. Nić dentystyczna usuwa resztki jedzenia spomiędzy zębów lepiej niż wykałaczka oraz zapobiega kamieniowi nazębnemu, usuwając bakterie. Regularne używanie wykałaczki w celu usunięcia resztek po posiłku z tych samych miejsc może sugerować problem, który należy skonsultować z dentystą.

6. SERdecznie się uśmiechnijKazeina i serwatka zawarte w serach pomogą utrzymać szkliwo w świetnym stanie poprzez redukcję demineralizacji. Co więcej, ser zawiera niezbędny budulec zębów – wapń. Nie zapominaj też o witaminie D, która wspomaga przyswajanie wapnia. Produkty bogate w witaminę D to m.in. mleko, żółtko jajka oraz ryby.
Zdjęcie sera / Shutterstock

6. SERdecznie się uśmiechnij!
Kazeina i serwatka zawarte w serach pomogą utrzymać szkliwo w świetnym stanie poprzez redukcję demineralizacji. Co więcej, ser zawiera niezbędny budulec zębów – wapń. Nie zapominaj też o witaminie D, która wspomaga przyswajanie wapnia. Produkty bogate w witaminę D to m.in. mleko, żółtko jajka oraz ryby.

5. Na przebarwienia najlepsza soda oczyszczona
Jeśli miłość do kawy, czerwonego wina i innych barwiących zęby pokarmów przygasza biel zębów, spróbuj szczotkować zęby sodą oczyszczoną, tak samo jak to zwykle robisz pastą, następnie wypłukaj zęby i ciesz się jaśniejszym uśmiechem. Jeśli natomiast masz problem z podrażnieniami zębów lub dziąseł po użyciu zwykłej sody oczyszczonej, wypróbuj pastę do zębów zawierającą sodę lub całkowicie unikaj tego sposobu.

4. Pożywienie może zabarwić lub rozjaśnić zęby
Istnieje podejrzenie, że truskawki mają naturalne właściwości wybielające. Jednak najlepiej szczotkuj zęby dokładnie po spożyciu silnie barwiących produktów, takich jak jagody, kawa i papierosy. Aby zminimalizować przebarwienia, szczotkuj zęby, a następnie zajadaj jabłka, gruszki, marchew lub seler, które wpływają na produkcję śliny, co z kolei pomaga w utrzymaniu białych zębów.

3. Kontroluj refluks kwasów żołądkowychJeśli cierpisz z powodu cofania się kwasów żołądkowych do przełyku, kontroluj tę przypadłość, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej. Popularne pokarmy i napoje wywołujące ten stan to m.in.: czekolada, alkohol, napoje kofeinowe, kawa, herbata, czosnek i cebula, nabiał, pomidory, owoce cytrusowe, mięta oraz ostre, tłuste i smażone potrawy.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

3. Kontroluj refluks kwasów żołądkowych
Jeśli cierpisz z powodu cofania się kwasów żołądkowych do przełyku, kontroluj tę przypadłość, aby zadbać o zdrowie jamy ustnej. Popularne pokarmy i napoje wywołujące ten stan to m.in.: czekolada, alkohol, napoje kofeinowe, kawa, herbata, czosnek i cebula, nabiał, pomidory, owoce cytrusowe, mięta oraz ostre, tłuste i smażone potrawy.

2. Zadbaj o językUporaj się z nieświeżym oddechem, za każdym razem czyszcząc język podczas szczotkowania zębów. Język odgrywa rolę siedliska bakterii, które z kolei powodują nieświeży oddech. Zatem szorowanie języka lub używanie specjalnej skrobaczki w tym celu zniweluje czynniki wywołujące nieprzyjemny zapach.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Zadbaj o język
Uporaj się z nieświeżym oddechem, za każdym razem czyszcząc język podczas szczotkowania zębów. Język odgrywa rolę siedliska bakterii, które z kolei powodują nieświeży oddech. Zatem szorowanie języka lub używanie specjalnej skrobaczki w tym celu zniweluje czynniki wywołujące nieprzyjemny zapach.

1. Leki przyczyną suchości w ustachŚlina zapewnia jamie ustnej zdrowie, jednak setki leków, takich jak antydepresanty, leki na nadciśnienie lub antyhistaminowe, zmniejszają jej ilość i są najczęstszą przyczyną suchości w ustach. Aby nawilżyć jamę ustną, spożywaj więcej płynów, zapytaj dentystę o sztuczną ślinę lub żuj gumę do żucia bez cukru po każdym posiłku.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

1. Leki przyczyną suchości w ustach
Ślina zapewnia jamie ustnej zdrowie, jednak setki leków, takich jak antydepresanty, leki na nadciśnienie lub antyhistaminowe, zmniejszają jej ilość i są najczęstszą przyczyną suchości w ustach. Aby nawilżyć jamę ustną, spożywaj więcej płynów, zapytaj dentystę o sztuczną ślinę lub żuj gumę do żucia bez cukru po każdym posiłku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Pękający lakier do paznokci 7 sposobów na jędrny biust Przyspiesz wysychanie lakieru Czy naprawdę potrzebujesz tych kosmetyków? Calmena – Serum łagodzące – Cellabic® Zdrowe herbaty Refleksy na włosach Życie z trądzikiem Skuteczny sposób na idealną cerę przed ważnym wyjściem – niewidoczny plasterek, widoczny efekt Jak wyszczuplić pośladki? Szpilki przyczyną deformacji stóp Victorii Beckham Jak prawidłowo nałożyć szablony do przedłużania paznokci? Wskazówki do domowego manicure

Popularne w tym tygodniu:

Naturalna pielęgnacja. Jakie są jej najważniejsze zasady? Lierac Diopti - w trosce o okolicę oczu Fill & Lift & Love