Humor angielski można albo kochać albo nienawidzić. Często zwany „czarnym”, przez wielu uznawany jest za niesmaczny. Czym się wyróżnia?
Humor angielski bądź brytyjski opiera się na ironii i absurdzie. Znany jest z wielu seriali i filmów. Wśród seriali można wymienić oczywiście niepokonany „Latający Cyrk Monty Pythona” (Monty Python's Flying Circus), „Jasia Fasolę” (Mr. Bean), „Benny Hilla”, „Co ludzie powiedzą?” (Keeping up Appearances), „Allo! Allo!” ('Allo 'Allo!), a także serial „Mała Brytania” (Little Britain). Kontrowersyjna „Mała Brytania”, emitowana również przez Telewizję Polską, jest doskonałym przykładem brytyjskiego dystansu do siebie. Czy Polacy też potrafiliby w podobny sposób śmiać się z siebie samych?
Monty Python to grupa komików, która powstała pod koniec lat 60. XX wieku. John Cleese, Michael Palin, Eric Idle i Terry Gillian wspólnie zaczęli tworzyć skecze do „Latającego Cyrku Monty Pythona”, który bardzo szybko stał się dla Brytyjczyków remedium na kryzys lat 70. W sumie przez 6 lat powstało 45 odcinków, z których śmiejemy się do dziś. Z czego natomiast Anglicy śmieją się na co dzień? Spośród wielu dowcipów chyba najbardziej charakterystyczne są te oparte na grze słów, podobieństwie fonetycznym wyrazów i wieloznaczności. Oto kilka przykładów:
An English teacher wrote these words on the whiteboard: "woman without her man is nothing". The teacher then asked the students to punctuate the words correctly. Men wrote: "Woman, without her man, is nothing." Women wrote: "Woman! Without her, man is nothing."
- whiteboard – tablica szkolna
- punctuate – zastosować znaki przestankowe (interpunkcyjne)
Why did the bald man paint rabbits on his head? Because from a distance they looked like hares!
- bald man – łysy mężczyzna
- rabbit – królik
- from a distance – z daleka
- hares – zające (brzmi podobnie do hairs – włosy)
What is the longest word in the English language? "Smiles". Because there is a mile between its first and last letters!
- smiles – uśmiechy
- mile – mila
Polecam również wywiad z Michaelem Palinem, zwanym „najmłodszym z Pythonów”, w którym wyjaśnia on m.in. skąd wzięło się określenie „czarny humor” oraz z czego można śmiać się w czasie kryzysu. Onet: Żart na cenzurowanym
Do tematu będziemy wracać. A co Wy myślicie o humorze angielskim?
Zdjęcie pochodzi ze strony: http://gotoknow.org/blog/pichaik/128820?page=3
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze