Darwin – symbol współczesnej wizji świata żywego
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuDokładnie przed 150 laty 24 listopada 1859 roku angielski przyrodnik Karol Darwin (1809–1882) zadziwił świat swoją książką „On the Origin of Species by Means of Natural Selection” („O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego”), w której m.in. wysunął tezę o zwierzęcym pochodzeniu człowieka i jego bliskim pokrewieństwie z małpami człekokształtnymi.
Karol Darwin (Charles Robert Darwin) był synem zamożnego wiejskiego lekarza ze Shrewsbury w zachodniej Anglii. Porzucił szkołę medyczną w Edynburgu i miał zostać duchownym po studiach w Cambridge. Na uniwersytecie poznał jednak wielu przyrodników i wyruszył w pięcioletni rejs badawczy okrętem Jego Królewskiej Mości zwanym „Beagle”. W czasie rejsu prowadził obserwacje roślin i zwierząt. Po powrocie już nigdy nie opuściła go ciekawość świata przyrody. Do końca życia prowadził badania i zbierał dowody, potwierdzając swoje tezy.
Kontrowersyjne wnioski Darwina wywoływały różne reakcje. Nie wszyscy mieli świadomość doniosłości odkrycia. Wielu ludzi wyśmiewało przyrodnika (na ilustracji karykatura Darwina jako małpy).
Chociaż tytuł jego najsłynniejszej książki odnosi się do pochodzenia gatunków, w dziele zauważalna jest fascynacja autora wzajemnym dostosowaniem organizmów do siebie i otoczenia.
Darwinowskie koncepcje dotyczące zmienności i jej przyczyn stały się podstawą teorii ewolucji. Genialne spostrzeżenia na zawsze zmieniły wyobrażenia o funkcjonowaniu przyrody i różnorodności życia.
Rok 2009 został ogłoszony rokiem darwinowskim również ze względu na przypadającą dwusetną rocznicę urodzin uczonego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze