Historia Myszki Miki
EWA • dawno temuZna ją cały świat. Jest jedną z ikon popkultury, znakiem rozpoznawczym koncernu Walta Disneya i symbolem Disneylandów. Myszka Miki narodziła się w 1928 roku po odebraniu wytwórni Walta Disneya praw autorskich do postaci Królika Oswalda.
Pewnego dnia w domu w Kansas City na biurko Disneya wskoczyła mała mysz. Animator polubił ją i doszedł do wniosku, że mogłaby zostać bohaterem jego kreskówek. Pozwolił jej żyć w klatce, obserwując ją i przenosząc wiele jej zachowań na papier. Dla rysunkowej myszki wybrał imię Mortimer, jednak za namową żony Lilly, której imię to wydawało się zbyt poważne, postanowił nazwać ją Miki. Imię Mortimer przejęła myszopodobna postać, która w kreskówce występuje jako główny rywal Mikiego w walce o względy Minnie. Polskie słowo „myszka” jest rodzaju żeńskiego, ale słynna postać jest płci męskiej. Mickey to zdrobnienie od imienia Michael (Michał). W polskiej wersji językowej pierwotnie używano oryginalnej pisowni imienia Mickey, jednak później spolszczono je zgodnie z wymową.
Myszka Miki zadebiutowała 15 maja 1928 roku w filmie „Plane Crazy”. Pół roku później, 18 listopada 1928 roku, na ekranie kina „Colony” w Nowym Jorku wyświetlono pierwszy animowany film dźwiękowy z udziałem Mikiego pt. „Steamboat Willie”. Miki przemówił wtedy głosem samego twórcy. Disney użyczał głosu swojemu bohaterowi do połowy lat 40. W Polsce Myszkę Miki dubingowali: Piotr Grabowski, Jacek Bończyk i Kacper Kuszewski.
Myszka Miki z lat 20. wyglądała zupełnie inaczej niż ta współczesna. Małe kropki w miejscu oczu, patykowate nogi i ręce, spiczasta twarz, po 3 palce u rąk – tak wyglądała na początku. Wiele niedociągnięć, w tym nerwowe ruchy myszki wynikały z niedoskonałości technicznych, m.in. braku płynności przejść między scenami i wyblakłego obrazu. Jednak z każdym miesiącem animacja była coraz lepsza i już na początku lat 30. Miki i jego przyjaciele nabrali barw dzięki technicolorowi, a Disney postanowił zwiększyć tempo produkcji. Myszka bardzo szybko zdobyła olbrzymią popularność. W 1932 roku Walt Disney otrzymał za jej stworzenie Oscara.Zobaczcie, jak na przestrzeni lat rozwinęła się Myszka Miki i wytwórnia Disneya.
Zobacz także:
Walt Disney World
Słynne cytaty: Walt Disney
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze