Impulsywna i ponętna czerwień
PAULA • dawno temuPisaliśmy już o wystroju sypialni, kolorystyce makijażu, psychologii owoców — wszędzie tam dużą rolę odgrywały kolory. Dziś więc coś o najbardziej temperamentnej i najlepiej zapamiętywanej barwie…
Kolor czerwony ma najdłuższą długość fali, dlatego ze wszystkich innych odcieni palety kolorów zapamiętujemy go najdłużej. Najbardziej rzuca się w oczy i to właśnie na nim koncentrujemy swoją uwagę.
Znaczenie kolorów oddziałuje na ludzką psychikę, nawet bez udziału naszej świadomości. Intensywnie czerwoną sukienkę i tego koloru szpilki oraz szminkę ubierze kobieta, która pragnie zwrócić na siebie spojrzenia mijanych na ulicy mężczyzn.
Czerwony kolor jest również silnie pobudzający. Udowodniono, że podnosi ciśnienie krwi nawet u zwierząt. Czerwień, sprzyjając pobudzeniu, kojarzy się z podnieceniem, ale również z agresywnością. Osoby, które często wybierają kolor czerwony jako dodatek, na wystrój wnętrza czy ubiór, mogą być zarówno zmysłowe jak i skłonne do wybuchów agresji. Z całą pewnością nie są to osoby bierne, ale ludzie potrzebujący aktywności, lubiący robić kilka rzeczy naraz, impulsywni.
Jak wykorzystać działanie koloru czerwonego?
Zarówno czerwony wystrój wnętrza, ubioru jak i – uwaga! – jedzenia może mieć dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli więc chcesz ocieplić atmosferę pomieszczenia, stworzyć poczucie intymności i nastroju, zmotywować siebie i innych do aktywności – wybierz kolor czerwony. Czerwień korzystnie wpływa na ukrwienie i choroby krwi, np. anemię.
Nie wybieraj tego koloru jeśli jesteś przemęczona i wyczerpana psychicznie.
Pamiętaj również, że czerwony wzmaga apetyt!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze