Atrakcyjność tkwi w czerwieni
DAMIESA • dawno temu
Dowodem tej tezy są wyniki badań, w trakcie których uczestnikom pokazano zdjęcia tej samej kobiety, na tle białego, szarego, niebieskiego oraz czerwonego passe- partout, następnie poproszono ich o wypowiedź, która z fotografii jest najbardziej atrakcyjna? Okazało się, że większość bez wahania wskazała zdjęcie na czerwonym tle.
Badania przeprowadzone przez naukowców Rochester, stanowią pierwsze empiryczne poparcie tezy, że kolor czerwony oddziałuje silnie na psychikę. Na podstawie pięciu psychologicznych eksperymentów profesor psychologii Andrew Elliotudowodnił, że pod wpływem czerwonego koloru, kobieta wydaje się bardziej pociągająca erotycznie. Jest to działanie na podświadomość. Ludzie od dawna intuicyjnie wykorzystują tę barwę w różnych sytuacjach. Szaty z materiałów w kolorze czerwonej ochry były używane do starożytnych rytuałów. W dzisiejszych czasach, w niektórych dzielnicach umieszcza się czerwone latarnie, a w Walentynki ofiarowuje się czerwone serduszka. Różowy odcień czerwieni symbolizował natomiast cielesne uciechy, namiętności, a także romantyczną miłość w różnych kulturach, na przestrzeni wieków.
Dopiero niedawno psychologowie i naukowcy innych dyscyplin wiedzy zainteresowali się wnikliwym i systematycznym zgłębieniem tego zagadnienia, a dokładnie związku między kolorem a zachowaniem. Wiele wiemy na temat fizyki i fizjologii kolorów, ale bardzo niewiele o psychologii kolorów - twierdzi Elliot -To fascynujące, że coś tak wszechobecnego jak kolor może mieć wpływ na nasze zachowanie i to bez udziału naszej świadomości!
Choć afrodyzjakalny efekt czerwieni może być skutkiem ubocznym pewnych uwarunkowań społecznych autorzy badania twierdzą, że bardziej prawdopodobne jest, iż wynika on z głębszych, biologicznych korzeni. Samce naczelnych, chcąc zwabić samice, przybierają barwę czerwoną. Samice pawianów i szympansów natomiast czerwienieją, gdy zbliża się owulacja. Wysyłają wówczas wyraźny sygnał, który ma na celu zwabienie samca.
Nasze badanie pokazuje, że człowiek reaguje na kolor czerwony w podobny sposób do innych zwierząt - podsumowują wyniki badania jego autorzy. Wyniki naszych badań potwierdzają hipotezę, że upodobania w sferze seksualności, zarówno u ludzi jak i u zwierząt, są podobne. Czy wobec tego, przepojone subtelnością i wyrafinowaniem reakcje mężczyzn w stosunku do kobiet są, przynajmniej do pewnego stopnia, atawistyczne?
Źródło: jejpsyche.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze