Chłodzenie pomaga niedotlenionym noworodkom



Nowe badania pokazują, że obniżenie temperatury ciałauniedotlenionych noworodków zmniejszaryzyko późniejszychproblemów neurologicznych.
Niestety nowa strategia nie obniżyła ryzyka śmierci czy niepełnosprawności. Mimo to wyniki badań pomogły wypełnić lukę w wysiłkach na rzecz leczenia dzieci z uszkodzeniem mózgu z powodu niedotlenienia lub braku tlenu.
Zdaniem dr. Johna Ragheba z Miami Children's Hospital, który zapoznał się z wynikami powyższego badania – odkrycie to stanowi kolejny dowód na to, iżhipotermia pomaga w leczeniu niedotlenienia i niedokrwienia.
Jak powiedział dr James Greenberg z Cincinnati Children's Hospital Research Foundation – wiele instytucji już praktykuje chłodzenie w tym kontekście, a zatem nie wiadomo, jak bardzo wspomniana praca zmieni obecną praktykę.
Według Greenberga trzeba się dowiedzieć więcej o mechanizmie obniżania temperatury ciała oraz które noworodki najbardziej skorzystają z tej metody leczenia, jak również jak najlepiej ją będzie stosować.
Hipotermia była stosowana od lat 20. lub 30. XX w. jako terapia obrażeń, a nawet do zmniejszenia szkód po ataku serca, zauważa Ragheb.
Jednak naukowcy dopiero teraz zbierają dane na temat tego, jak hipotermia może pomóc dzieciom urodzonym z encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną (HIE), stan ten powoduje poważny ubytek krwi płynącej do mózgu, który prowadzi do śmierci komórek mózgowych i w konsekwencji może doprowadzić do porażenia mózgowego lub opóźnienia umysłowego.
Badanie przeprowadzono w pięciu krajach, z udziałem 325 noworodków, które miały mniej niż 6 godzin, a które urodziły się terminowo lub w pobliżu tego terminu i miały uszkodzenia mózgu w wyniku niedotleniania.
Noworodki przydzielono bądź do oddziału intensywnej terapii wraz z chłodzeniem ciała do 33,5°C (92,3 stopni Farenheita), bądź tylko na oddział intensywnej terapii.
Dzieci w grupie chłodzenia zostały owinięte w kocyki chłodzące i umieszczone w odłączonych od prądu inkubatorach na 72 godziny. Po czym przez kolejnych 18 miesięcy były monitorowane przez lekarzy.
Śmiertelność w obu grupach była podobna, w grupie chłodzenia zmarły 42 noworodki w porównaniu do 44 z grupy kontrolnej. Natomiast liczba noworodków z ciężkimi zaburzeniami rozwoju wynosiła 32 w grupie chłodzonej i 42 w grupie kontrolnej.
Dzieci, które były poddane hipotermii, miały większą o 57%szansę na przeżycie bez uszkodzeń układu nerwowego, miały także o 33% mniejsze ryzyko dziecięcego porażenia mózgowego, jak również lepsze wyniki na wskaźniki rozwoju umysłowego i zdolności psychomotoryczne.
Badanie ukaże się w październikowym wydaniu New England Journal of Medicine.
Źródło: medycyna24.pl

Najnowsze

Złoty naszyjnik w codziennych stylizacjach – jak go nosić, by wyglądać stylowo?
MATERIAŁ PROMOCYJNY
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze