Waga noworodka
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKiedy upragnione maleństwo pojawia się na świecie, systematycznie kontroluje się masę ciała noworodka. Również od stanu przybierania na wadze zależy wypisanie matki z dzieckiem do domu po porodzie. Jednak nie istnieje ostateczna i idealna waga bobasa. Warto zatem zauważyć, że każdy człowiek jest indywidualnością i różni się od innych wyglądem, umiejętnościami, ale też i wagą. Dobrze jest wiedzieć, jakie parametry w stosunku do noworodka są uznawane za normę.
Czynniki wpływające na wagę noworodka
Waga płodu zależna jest od czynników genetycznych. Istnieje duża szansa, że waga malucha będzie zbliżona do wagi któregoś z rodziców. Dodatkowym czynnikiem mogącym wpłynąć na wagę maluszka przy porodzie okazuje się sama waga kobiety ciężarnej. Jeżeli przybiera ona systematycznie i zgodnie z ustalonymi normami, wówczas istnieje szansa na urodzenie dziecka zgodnie z przyjętymi normami. Jednak jeżeli występuje u niej nadwaga, mało ruchu, wówczas waga dziecka może być wyższa od ustalonej normy. W przypadku natomiast zbyt długo trwającego złego samopoczucia w ciąży, częstego wymiotowania, popadania w anemię, istnieje ryzyko urodzenia dziecka z niską wagą.
Ustanowione normy wagowe noworodka
Każdy noworodek różni się między sobą. Jednak badania naukowe pozwoliły dookreślić dość dużą rozbieżność wagową uznawaną za odpowiednią masę ciała niemowlaka. Rozbieżność ta waha się nawet do 1 kg, tj. w przedziale 2800–3800 g. Badania ukazują również, że w większości przypadków chłopcy są ciężsi od dziewczynek o prawie 250 g. Nie należy się jednak denerwować, gdy mama urodzi ponad 4-kilogramowego maluszka lub tzw. kruszynkę poniżej 2800 g. Istotne są natomiast uwarunkowania rozwojowe malucha i jego sposób przybierania na wadze w swoich miesiącach życia. Warto wiedzieć, że maluszki już przy urodzeniu tracą w pierwszych dniach życia do 10% swojej wagi urodzeniowej. Taka sytuacja nosi nazwę fizjologicznego spadku masy ciała. Nie jest to niepokojące zjawisko, jednak dobrze, gdy waga dziecka systematycznie wzrasta.
Odczytywanie siatek centylowych
Normy wagowe rozpisane są w siatkach centylowych, czyli wartościach statystycznych uwzględniających wiek, wzrok, wagę i płeć dziecka. Dzięki tak doprecyzowanym danym istnieje możliwość określenia krzywej rozwoju dziecka z miesiąca na miesiąc. Centyle obejmują wartości od 3 do 97, przy czym wynik 50 centyla określa średni wzrost i wagę dziecka. Dolna granica – 3 centyl, określa dzieci niskie i ważące mało, a górna granica – 97 centyl, to określenie dla dzieci wysokich i ciężkich. Istotne jest jednak, by krzywa rozwoju była stała, a nie przeskakiwała z górnej na dolną granicę czy odwrotnie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze