Deformacje stóp
DAMIESA • dawno temuModa na bardzo wysokie obcasy czy buty o bardzo wąskich noskach nie mija. Kobiety na całym świecie z uporem więc wciskają nogi w taki typ obuwia, by wydawać się szczuplejszymi i osiągnąć efekt spektakularnej długości nóg, za którymi odwracają się wszyscy mężczyźni. Aby nie przypłacić atrakcyjnego wyglądu chorobami, warto jednak pamiętać o naczelnej zasadzie dotyczącej butów. Brzmi ona: to nie stopa ma się dopasować do buta, a but do stopy. Czym ryzykuje się bagatelizując tą poradę?
Szpilki niebezpieczne dla zdrowia
Wysokie obcasy powodują przede wszystkim obciążenie przedniej części stopy, czego efektem mogą być deformacje palców. Dzieje się tak dlatego, że działają one zwiększoną siłą na czubek buta, więc z czasem ich kości mogą zacząć się nieładnie wyginać. Niestety zmiany takie często są nieodwracalne. Schorzeniem, które psuje wygląd stóp są także halluksy. Jest to wystająca kość, która sprawia, że dobór obuwia jest trudniejszy. Przede wszystkim jednak taka dolegliwość powoduje bolesność, która może rozwinąć się do tego stopnia, że zacznie przeszkadzać z życiu codziennym, utrudniając chodzenie. Czasami ten mankament urody jest dziedziczny, jednak w wielu przypadkach, jego pojawienie się to nic innego jak wynik złego dopasowania butów. Wąskie noski, które zwiększają nacisk ku stronie bocznej powodują, że z czasem można spodziewać się takich rezultatów jak paluch koślawy, palec krogulczy oraz palce młotkowate. Za małe buty przyczyniają się także do skrócenia mięśni stopy oraz powodować bóle mięśni, które mogą promieniować w górę nogi. Innym defektem będącym wynikiem noszenia zbyt wąskich czubków butów jest to, że przyczyniają się one do wrastania paznokci. Ta dolegliwość także jest dość bolesna, więc nie warto inwestować w modne buty w szpic przypłacając taki zakup kłopotami z chodzeniem.
Jakie buty nosić?
Receptą na uniknięcie wyżej wymienionych dolegliwości jest taki wybór obuwia, aby zapewniał on komfort użytkowania. Zamiast więc zwracać uwagę na walory estetyczne, zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup butów, które nie przyczynią się do chorób stóp. Liczy się to zwłaszcza podczas zimnych pór roku, kiedy to w zabudowanych butach spędza się długie godziny. Brak dostępu powietrza i przegrzanie mogą wzmagać pojawienie się deformacji stóp, a do tego powodować stany grzybicze.
Jeśli chodzi o wysokość obcasa, to optymalna wysokość to ok. 8–9 cm. Do tego zaleca się, aby nie był on zbyt cienki. Na takich butach bardzo trudno utrzymać równowagę, a nieustanny wysiłek może prowadzić do bólów kręgosłupa. Co ciekawe, obuwie na całkowicie płaskiej podeszwie typu baleriny, także może być niebezpieczne dla zdrowia. Brak podtrzymania pięty może z czasem skutkować niestabilnością stawu skokowego.
Bardzo ważna jest także profilaktyka. Aby mieć piękne stopy, nie warto więc czekać z wizytą u lekarza, jeśli pojawiły się jakieś niepokojące objawy. Brak odpowiedniej troski o stopy i bagatelizowanie problemu może bowiem mieć bardzo przykre konsekwencje. Nieleczone w porę schorzenia mogą wymagać zabiegu chirurgicznego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze