Jak naoliwić włosy?
PATRYCJA • dawno temuNawilżanie za pomocą naturalnych olejów bije rekordy popularności. Stosowane przed lub po myciu dają zadziwiające efekty. Olejowanie włosówjest techniką znaną, popularną i stosowaną od wieków w Indiach. Oleje z jojoby, amli, kokosowe i inne stanowią naturalną alternatywę dla chemicznych odżywek. Tradycyjne dbanie o włosy zakłada kolejność: mycie (odtłuszczanie), a potem nawilżanie odżywką. Łagodniejszą, wykorzystywaną od stuleci formą nawilżania, jest olejowanie włosów. Olej nakłada się przed myciem, co zabezpiecza przed nadmiernym wysuszeniem przez szampon. W efekcie mamy czyste, lśniące i nawilżone włosy.
Olejowanie włosów
Włosy można olejować na dwa sposoby:
Głębokie nawilżanie włosów
Olej nakładamy od nasady aż po końce na godzinę przed myciem lub na całą noc. Włosy myjemy wówczas rano. Warto pamiętać, że pościel można zabezpieczyć przed zatłuszczeniem, zakładając na włosy plastikowy czepek lub torebkę. Dodatkowo czepek/torebka i gorący ręcznik ułatwią wnikanie oleju w głąb włosa. To dobra metoda dla tych, którzy mają gęste włosy, ponieważ mogą się one nieco tłuścić. Po upłynięciu Olejowanie po myciu
Po umyciu włosów można nałożyć na nie maleńką ilość (mniej więcej tak jak w przypadku jedwabiu) oleju, co sprawi, że będą lśniące i nawilżone. Najlepiej zrobić to, kiedy włosy są jeszcze wilgotne, ale nie mokre. Rozprowadź w dłoniach (tak, żeby dłonie się tylko błyszczały) kropelkę oleju i wetrzyj we włosy pamiętaj, że zbyt duża ilość sprawi, że włosy będą tłuste. Przy nakładaniu omijaj nasadę, przeczesuj tylko włosy palcami jak grzebieniem. Czynność tę wykonuj kilka minut, aby równomiernie rozprowadzić olej, i by się idealnie wchłonął.
Dobrze jest kilka razy nałożyć olej przed myciem, aby sprawdzić, ile to jest za dużo, bowiem wiele osób nakłada go tak hojnie, że włosy wyglądają gorzej niż przed myciem.
Kto powinien stosować oleje do włosów?
To zależy od osoby — taki już urok naturalnych produktów. Dla jednych będą miały odpowiednie działanie, dla innych nie. Jednak ogólnie rzecz biorąc, najwięcej korzyści zyskają posiadaczki długich i suchych włosów. Grubsze włosy wymagają cięższych olejów, cienkie lżejszych. Ciemne włosy po olejowaniu zazwyczaj pięknie lśnią, a cienkie mogą wydawać się przetłuszczone i obciążone, jeżeli przesadzimy z ilością oleju. Włosy przesuszone będą piły olej. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zmniejszać stopniowo ilość używaną do pielęgnacji według zasady: im bardziej nawilżone włosy, tym mniej oleju im potrzeba.
Jednym z najpopularniejszych olejów używanych do pielęgnacji jest olej z jojoby (w zasadzie jest on estrem, nie olejem). Posiada lekką i odpowiednią dla cienkich i delikatnych włosów konsystencję, a jego skład jest podobny do ludzkiego sebum.
Olej kokosowy jest często spotykany w Indiach. Może być za ciężki dla cienkich włosów, za to jest idealny dla Azjatek i Afroamerykanek.
Inne oleje: olej emu ze względu na skład nie jest odpowiedni dla wegetarian i wegan,
olej rycynowy dobrze nam znany, dość ciężki, ale chroni przed wypadaniem włosów,
oliwa z oliwek raczej dla grubszych włosów,
olej z pestek moreli jeden z olejów o najlżejszej formule, dla włosów cienkich i delikatnych,
olejek migdałowy pozyskiwany ze słodkich migdałów, lżejszy niż oliwa z oliwek, ale cięższy niż olej z pestek moreli.
Można kupić gotowe mieszanki olejów przeznaczone do pielęgnacji włosów i dobrać zarówno pod kątem pielęgnacji jak i kompozycji zapachowej. Oleje mogą pomóc przy leczeniu chorób skóry głowy, np. przy łupieżu. Warto zapytać o nie w mydlarniach, sklepach ekologicznych lub poszukać w Internecie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze