Wielu ludzi boi się nawet myśleć o starości. Obawiamy się samotności, siwych włosów i częstych chorób. Tak naprawdę obawy te są bezpodstawne – starość może być pięknym i szczęśliwym czasem. Samo pojęcie: starość nie ma jednej definicji i każdy rozumie je inaczej. Dla jednych zaczyna się po czterdziestce, dla drugich po przejściu na emeryturę lub po osiemdziesiątce, a dla jeszcze innych w ogóle, bo uważają, że młodość trwa wiecznie. W tym artykule podamy najczęstsze obawy kobiet, które boją się starości.
Czego w starości boją się kobiety?
Utrata atrakcyjności
Zmarszczki. Obwisłe piersi. Sucha skóra. Przybieranie na wadze. Zmiana sylwetki. Siwe włosy. Każda zmiana wyglądu spowodowana upływem czasu sprawia, że kobieta wtapia się w szary tłum, staje się niewidzialna. W rozpaczy szuka pomocy w przeciwzmarszczkowych kremach, gabinetach kosmetycznych, a nawet na stole chirurgicznym. Pościg za wieczną młodością nigdy się nie kończy. Stąd taka moda na botoks. Najbardziej obawiamy się tzw. późnej starości, czyli wieku około 70.-80. lat, kiedy zmienia się cała postura ciała, a zgarbienie wywołane osteoporozą nie pozostawia wątpliwości, że to starość.
Co robić?Dbać o siebie. Nie można co prawda sterować tym, co widzą inni, jednak jesteś w stanie sprawić, że do końca życia będziesz promieniować pięknem. Wysypiaj się, uprawiaj sport, śmiej się, udzielaj się towarzysko i rozwijaj jakąś pasję. To może brzmieć banalnie, ale naprawdę masz tyle lat, na ile się czujesz.
Samotność
Jedną z rzeczy, których najbardziej się obawiamy, jest samotność. Boimy się, że przeżyjemy męża i dzieci, że nasi przyjaciele odejdą przed nami, zachorują lub przeprowadzą się do swoich rodzin i nie będzie z nimi kontaktu. Kobiety różnią się od mężczyzn tym, że mają znacznie większe potrzeby kontaktu z innymi osobami, czują się dobrze wtedy, kiedy w ich otoczeniu jest sporo ludzi.
Co robić? Uświadom sobie, że z upływem czasu więzi międzyludzkie zacieśniają się, a nie rozluźniają. Wydaje nam się, że starsi ludzie są samotni, ale tak naprawdę w wieku siedemdziesięciu lat zaczyna wystarczać towarzystwo najbliższych osób.
Utrata domu
Wiele kobiet boi się, że na starość utraci stabilność finansową. Mężczyźni zazwyczaj nie obawiają się braku pieniędzy, ponieważ mimo równouprawnienia, wciąż zarabiają więcej, dostają także wyższe emerytury i renty (nawet jeśli kobiety pełniły tę samą funkcję w pracy, co oni). Utrata męża równa się znacznym cięciom finansowym. Poza tym pokutuje również pogląd, że kobieta przez całe życie powinna zajmować się domem, a powinnością męża jest zarabianie. W takim wypadku kobieta po śmierci męża staje w obliczu naprawdę ciężkiej sytuacji. Ponieważ kobiety nie mają doświadczenia w sferze finansowej, nie potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi.
Co robić? Dokształcać się w sferze finansowej! Nikt tego za nas tego nie zrobi, a korzyści będą ogromne.
Choroby starszych osób
Rak piersi i szyjki macicy
Wszystkie wiemy, co oznacza symbol różowej wstążki. Nowotwór piersi jest jedną z największych obaw kobiet. Co prawda śmiertelność raka płuc jest dwa razy wyższa niż w przypadku nowotworów piersi, jednak to rak piersi jest tym, czego kobiety boją się najbardziej. Kobiety obawiają się nowotworu i amputacji piersi; boją się, że brak piersi, uznawanych za symbol kobiecości, spowoduje utratę atrakcyjności, a nawet miłości męża. Zaraz po guzach piersi na liście znajduje się rak szyjki macicy. Kobiety boją się typowo kobiecych schorzeń, pomimo tego, że nowotwory, na które zapadają obie płci zbierają bardziej okrutne żniwo. Gdyby kobiety zapisywały się na badania kontrolne wykrywające choroby nowotworowe, prawdopodobnie nie bałyby się tak utraty zdrowia.
Co robić?Dbać o zdrowie. Słusznie obawiamy się raka, gdyż jest to jedna z najokrutniejszych chorób. Jednak higieniczny tryb życia, zdrowa dieta i sport są w stanie znacznie zredukować ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych.
Utrata niezależności
Zarówno kobiety jak i mężczyźni boją się, że staną się ciężarem dla innych. Kobiety, przyzwyczajone do opieki nad innymi, boją się odwrócenia ról. Nie chcą wtrącać się w życie dzieci i czują, że mąż się nimi nie interesuje, ponieważ stały się stare, a ich twarze pokryte są zmarszczkami.
Co robić? Planować i przewidywać. Jeżeli odpowiednio zadbamy o siebie i własne zdrowie, być może do końca życia nie będziemy potrzebowały opieki.
To naprawdę wydaje się zbyt proste, ale odpowiednia dieta, aktywność i radość życia mogą oddalić od nas starość i sprawić, że zawsze będziemy niezależne. Nawet jeżeli będziemy mieć zmarszczki na twarzy, ludzie będą nas odbierać jako młodsze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze