Właściwości kawy
KAROLINA • dawno temuNic nie poprawia humoru o poranku tak jak filiżanka gorącej aromatycznej kawy. Wielu z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez korzystania z jej pobudzających właściwości. Współcześnie kawa zyskuje wiele nowatorskich zastosowań i nierzadko staje się jednym ze składników produktów kosmetycznych. Aby czerpać z dobrodziejstw kawy w pełni, warto zapoznać się z jej właściwościami i wpływem na zdrowie.
Historia kawy
Ziarna kawy, z których po uprażeniu przygotowywany jest ciemny napój, pochodzą z Afryki. Były znane i stosowane już w starożytności, jednakże inny był sposób ich przyrządzania. Otóż do ziaren omawianej rośliny dodawane było masło i sól. Kawa jednak nie szybko zyskała sympatię mieszkańców całego świata. Początkowo rozprzestrzeniała się na terenie Azji, by w dopiero w dobie wielkich odkryć geograficznych dotrzeć do Starego Kontynentu. W Europie parzono już kawę w sposób zbliżony do współczesnego. W Polsce po raz pierwszy kawa pojawiła się w XVII wieku, lecz podobnie jak działo się to w innych rejonach świata, nie od razu zyskała grono zagorzałych zwolenników. Przyczyną był utrudniony dostęp do produktu, dlatego na picie kawy mogły sobie pozwolić tylko wąskie elity. Dopiero sto lat później ten niezwykle pobudzający napój stał się popularny wśród szerszego grona. Dziś na świecie spożywa się rocznie niemalże 7 mln ton kawy.
Wpływ kawy na organizm
Zbawienny wpływ kawy na organizm został bardzo szybko zauważony. Już na początku jej stosowania stwierdzono, że kawa przyczynia się do leczenia niektórych schorzeń, zwłaszcza tych związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Dziś specjaliści wskazują, że spożywanie naparu z prażonych ziaren kawowca zapobiec może chorobom wątroby i jelita, a także zwiększa ich perystaltykę. Poza tym spożywanie kawy powoduje pobudzenie organizmu (najbardziej odczuwalne pół godziny po spożyciu), zwłaszcza układu krążenia, co w konsekwencji prowadzi do jego dotlenienia. Nieczęsto spożywana filiżanka omawianego napoju może spowodować podwyższenie ciśnienia, stąd jej picie zalecane jest dla osób z niedociśnieniem. Oprócz tego powszechnie znany jest wpływkawy na odchudzanie, bowiemzawiera dużą ilość kofeiny, która pobudza metabolizm komórkowy i zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
Szerokie jest także zastosowanie kawy w kosmetyce. Kawowe kosmetyki pielęgnacyjne zawierają nie tylko ekstrakty z tej rośliny, ale także kawałki ziaren. Substancje te przyczyniają się do redukcji cellulitu poprzez pobudzanie mikrokrążenia krwi. Posiadają także właściwości oczyszczające. Kawa zatem otwiera pory i oczyszcza skórę z toksyn oraz odżywia i rewitalizuje skórę. Korzystanie z kosmetyków zawierających ekstrakt z omawianej rośliny gwarantuje ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV w ciągu lata.
Spożywanie kawy w nadmiarze może jednak przynieść negatywne konsekwencje, dlatego warto dozować jej picie, by sobie nie zaszkodzić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze