Pielęgnacja soczewek kontaktowych
MARGERITA • dawno temuSoczewki kontaktowe są bardzo wygodne w użytkowaniu. Stanowią popularny zamiennik okularów, które czasami trudno dobrać do kształtu twarzy. Jednak podstawowa zasada stosowania szkieł kontaktowych to odpowiednia pielęgnacja. Musisz dbać o swoje szkła kontaktowe, aby nie wystąpiły groźne infekcje oczu. Pielęgnacja soczewek kontaktowych to czyszczenie i przechowywanie. Ale w jaki sposób robić to prawidłowo? Jaki wybrać płyn do soczewek kontaktowych, skoro na rynku dostępne są różne rodzaje?
Dbanie o higienę soczewek kontaktowych
Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych stanowi klucz do powodzenia i zadowolenia z ich stosowania. Szkła kontaktowe po każdym zdjęciu muszą zostać poddane czyszczeniu i dezynfekcji. Obecne w łzach białko, wapń i lipidy odkładają się na powierzchni szkieł w postaci osadów. Jeśli soczewki nie zostaną poddane dezynfekcji, pojawia się duże ryzyko infekcji oczu, np. zapalenie rogówki lub zespół suchego oka. Ponadto podczas noszenia odczuwa się duży dyskomfort.
Soczewki kontaktowe zawsze zdejmuj czystymi rękoma, wkładaj do specjalnego pojemniczka i zalewaj płynem do pielęgnacji soczewek. Nigdy nie stosuj zwykłej wody, bo skutki będą co najmniej opłakane!
Płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych
Do pielęgnacji soczewek kontaktowych stosuje się odpowiednie płyny. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Zatem możesz stosować:
- płyn czyszczący – usuwa zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchni szkieł podczas ich noszenia,
- płyn spłukujący – usuwa wszelki brud i przygotowuje soczewki do założenia,
- płyn dezynfekujący – stosuje się go do przechowywania soczewek w pojemniczku, ponadto zabija wszelkie bakterie, które mogłyby stać się przyczyną infekcji oczu,
- płyn wielofunkcyjny – łączy w sobie trzy wyżej wymienione funkcje – czyści, spłukuje i dezynfekuje.
O płyny do soczewek musisz dbać. Zwracaj uwagę, aby otwarta buteleczka nie miała kontaktu z innymi środkami dezynfekującymi. Bacznie pilnuj terminu ważności płynu oznaczonego na opakowaniu. Płyn z otwartej buteleczki możesz stosować jedynie przez pół roku, po tym czasie musisz zaopatrzyć się w nowy. Dlatego nie warto kupować dużych butelek. Zawsze stosuj się do instrukcji zamieszczonych przez producentów.
Zasady czyszczenia soczewek
Podstawowe zasady czyszczenia obejmują wszystkie szkła, również kolorowe soczewki kontaktowe. Jeśli chcemy soczewki założyć ponownie, musimy zaraz po zdjęciu poddać je czyszczeniu i dezynfekcji. Aby zrobić to prawidłowo, należy położyć soczewkę na czystej i suchej dłoni i zaaplikować na nią kilka kropel płynu do czyszczenia. Opuszkiem palca wskazującego drugiej ręki należy delikatnie pocierać obie strony soczewki, wykonując ruchy okrężne. W ten sposób usuniesz z soczewki wszelkie zanieczyszczenia i osady nagromadzone podczas noszenia. Na koniec soczewkę obficie spłucz płynem wielofunkcyjnym i włóż do czystego pojemniczka. Pojemnik na soczewki ze znajdującymi się w środku szkłami zalej do pełna świeżym płynem. Proces dezynfekcjipowinien trwać przez taki czas, jaki został wskazany w ulotce dołączonej do opakowania.
Pojemniczek na soczewki powinien być zawsze czyszczony przed dezynfekcją szkieł. Często obficie przepłukuj go płynem wielofunkcyjnym i zostawiaj do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, by co najmniej raz na trzy miesiące wymieniać go na nowy.
Po zastosowaniu się do tych prostych reguł pielęgnacji soczewek kontaktowych możesz mieć pewność, że twoje soczewki są czyste i prawidłowo zdezynfekowane oraz gotowe do założenia. To ważne, aby dobrze pielęgnować oczy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze