Laptop 3D
BEATKA • dawno temuTechnologia 3D jest obecna niemal wszędzie. Filmy trójwymiarowe w kinach stały się już normą. Nikogo nie dziwią kafelki 3D czy tapety 3D. Technologia wkrada się do domów, pojawiają się telewizory trójwymiarowe, a także trójwymiarowe laptopy. Ponieważ laptopy, podobnie jak każdy gadżet elektroniczny tracą na wartości niemal z dnia na dzień i stają się coraz tańsze, najnowsze technologie są dostępne dla każdego.
Zalety laptopa trójwymiarowego
Technologia 3D dostarcza mnóstwa wrażeń wizualnych. Wszystkich fanów trójwymiaru ucieszy z pewnością trójwymiarowy komputer. O ile do niedawna najnowszym wynalazkiem był domowy telewizor 3D, o tyle teraz technologia zrobiła kolejny krok naprzód. Jakie zalety ma laptop 3D? Najważniejszą z nich jest dostępność. Od tej pory nie trzeba być uzależnionym od sali kinowej. Sami możemy zdecydować o tym, co i kiedy oglądamy. Nikomu chyba nie trzeba udowadniać tego, jak miły może być domowy seans. Kino ma wiele zalet, niestety ma też i wady: szeleszczące papierki po chipsach, komentujący sceptycy, rozmawiające dzieci. Poza tym, zanim dotrzesz do kina, musisz przejechać przeważnie pół miasta, wcześniej dobrze jest też zarezerwować bilet, bo później może nie być miejsca.
Laptopy 3D umożliwiają sprawowanie pełnej kontroli nad oglądanymi treściami oraz nad jakością obrazu. Film można obejrzeć nie tylko w 3D, ale też w 2D. W kinie, jedyne co możesz wybrać to miejsce. W domu, na swoim laptopie wybierasz opcję: z napisami czy bez. Sam ustawiasz jasność ekranu, kontrast, nasycenie barw.
Oglądanie filmów na laptopie 3D to nie jedyna jego możliwość. Komputer obsługuje również gry 3D. Technologia trójwymiarowa w domu umożliwia nam dopasowanie odpowiednich okularów (szkła aktywne, polaryzacyjne). W kinie dostajemy jedną parę okularów, w których niestety musimy męczyć się do końca seansu.
Wady laptopa 3D
Choć trójwymiarowe laptopy są fajnym gadżetem, nie są pozbawione wad. Komputery, do których potrzebne są okulary migawkowe, tracą na jakości obrazu. Spada bowiem jasność obrazu. Niestety, w Polsce większość komputerów 3D wymaga okularów trójwymiarowych. Spadek jasności obrazu jest uciążliwy szczególnie w słoneczne dni. Nawet montowanie matryc z mocnym podświetleniem LED nie jest wystarczające. W takim wypadku konieczne jest zaciemnianie pokoju, w którym pragnie się oglądać film.
Na rynku dostępne są też komputery niewymagające okularów. Tego typu laptopy tracą z kolei na jakości i głębi obrazu. Efekt 3D jest dość słaby, a gdy sceny w filmie są dynamiczne, obraz się lekko rozmywa. Kolejną wadą jest fakt, że w laptopie 3D niewymagającym okularów film może oglądać tylko jedna osoba. Gra w tego typu laptopie jest raczej niemożliwa, gdyż liczba klatek podczas grania obniża się o połowę. Przyczepić też się można do dźwięku. Raczej nie uzyskamy efektu kinowego. Tym bardziej, że laptopy nigdy nie wyróżniały się systemami audio. Dodatkowo, słabo zintegrowane karty dźwiękowe nie poprawiają jakości dźwięku. W związku z tym, wyjściem jest po prostu dokupić zewnętrzną kartę dźwiękową i zestaw głośników.
Technologia 3D nie jest odpowiednia dla każdego. Filmów 3D nie powinny oglądać dzieci poniżej 6 roku życia (technologia 3D niekorzystnie wpływa na rozwój wzroku i może powodować problemy z koncentracją) i osoby cierpiące na padaczkę. U niektórych osób, nienarzekających na problemy ze zdrowiem, po seansie filmu 3D zaobserwowano nudności, bóle oczu i bóle głowy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze