Uważaj, żeby nie zarazić się od psa. Groźne pasożyty niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci!

Poważnym problemem jest wciąż duża niechęć do sprzątania przez właścicieli odchodów swoich pupili i przenoszenie pasożytów do domów na podeszwach obuwia.

Szacunkowe dane mówią, że co piąty Polak zarażony jest toksokarozą. Pasożyty, które dla psów czy kotów nie stanowią tak dużego zagrożenia, mogą drastycznie wpłynąć na zdrowie człowieka. W organizmie zwierzęcia bytują w przewodzie pokarmowym, tymczasem gdy dostaną się do naszego organizmu potrafią wędrować po tkankach, trafiając niekiedy do płuc, gałki ocznej czy mózgu. 

Toksokaroza to choroba wywoływana przez glistę psią lub kocią. Jest to nicień, który u psów i kotów występuje w jelitach. Szczenięta rodzą się z pasożytami, zarażając się przez łożyska od matek, a kocięta z mleka karmiącej kotki - wyjaśnia lek. wet. Dawid Jańczyk z Zakładu Parazytologii Lekarskiej.

Nie ma możliwości zarażenia się bezpośrednio od psa czy kota. Larwy wydalane razem z kałem stają się niebezpieczne, gdy dojrzeją, w czasie około 3–6 tygodni. Przenoszone są zwykle przez nas na brudnych dłoniach i podeszwach butów, a przez psy i koty na opuszkach palców. Najbardziej narażone na zarażenie są dzieci bawiące się na trawnikach czy w miejskich piaskownicach.

Które rejony Warszawy mają najbardziej skażoną ziemię i jak zapobiegać roznoszeniu się larw?

Uważać trzeba przede wszystkim na Woli. Jaja pasożytów wykryto tam w aż 50 proc. pobranych próbek. Zła sytuacja jest również na Bemowie i Ochocie.

Sprzątanie po psach jest obowiązkiem, zmniejszamy wówczas ryzyko rozprzestrzenia się jaj. Regularnie trzeba wykonywać również badanie kału domowych zwierząt - mówi Jańczyk.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

W trakcie grypy nie rezygnuj z KARMIENIA PIERSIĄ. Jest ważny powód Homoseksualista i konserwatysta. Polak jest członkiem brytyjskiego parlamentu Nie mógł żyć dłużej z kobiecym defektem. Dzięki operacji plastycznej wygląda męsko Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Zeszłoroczne KREMY Z FILTREM – wyrzucić czy używać? Chronią przed rakiem, odchudzają. Zdrowotne właściwości POMARAŃCZY Julita SCHUDŁA… 65 kilogramów! Chodzenie bez STANIKA - zły gust czy atut? Chorzy na raka w kontrowersyjnej kampanii DWANAŚCIE razy próbowała usunąć tatuaż. Jej skóra wyglądała jak po oparzeniach Nieoczekiwane zwroty akcji na ślubach i weselach Efektowny sposób wyrabiania LODÓW Pomysłowe i niebanalne dania z TRUSKAWEK Co piąty turysta wraca z egzotyczną chorobą. "To personel przenosi choroby" Najbardziej wartościowy sok. Oprócz witamin zawiera składnik wspomagający odchudzanie Bez chemioterapii można pokonać raka. Nowe leki wyleczą go całkowicie Takie zachowanie to już MOBBING. Nie pozwól na to pracodawcy Zdradzają Twój prawdziwy wiek. U młodych osób to oznaka zmęczenia Jesteś typem samotnika? Twój MÓZG STARZEJE SIĘ szybciej Niezwykły projekt młodych Polaków. RAPUJĄ w języku MIGOWYM Rewolucyjna metoda odmieni życie CUKRZYKÓW. Jej autorami są Polacy! Napój z kofeiną zamiast kawy? Zastanów się, pijesz składnik nawozów sztucznych Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk Kiedy wrócić do ćwiczeń po porodzie? Jest kilka ważnych zasad