Komunia w domu. Jak zorganizować przyjęcie komunijne bez wpadki
REDAKCJA • dawno temuCzy da się przygotować przyjęcie komunijne w domu tak, żeby wszystko się udało, goście byli zadowoleni, a gospodarze mieli poczucie, że panują nad sytuacją? Wbrew pozorom to możliwe. Kluczem do sukcesu jest dobry plan. Uroczysty obiad dla rodziny nie musi być wyjątkowo wystawny. Najważniejsze, aby podjąć gości zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, poradzić sobie z trudnościami organizacyjnymi, a przy tym spędzić miło czas z najbliższymi osobami. Jak to zrobić?
Czy da się przygotować przyjęcie komunijne w domu tak, żeby wszystko się udało, goście byli zadowoleni, a gospodarze mieli poczucie, że panują nad sytuacją? Wbrew pozorom to możliwe. Kluczem do sukcesu jest dobry plan.
Uroczysty obiad dla rodziny nie musi być wyjątkowo wystawny. Najważniejsze, aby podjąć gości zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, poradzić sobie z trudnościami organizacyjnymi, a przy tym spędzić miło czas z najbliższymi osobami. Jak to zrobić?
Jak urządzić przyjęcie komunijne w domu, krok 1. Przeprowadź próbę generalną stołu
Na kilka tygodni przed komunią rozłóż stół. Jeśli zamierzasz połączyć go z innym stołem, zrób to teraz, na próbę. Sprawdź, czy jesteś w stanie zmieścić przy nim tyle osób, ile zamierzasz zaprosić. Policz, ile masz miejsc do posadzenia gości. Jeśli ich brakuje, porozmawiaj z sąsiadami, czy zechcą pożyczyć ci krzesła. Możesz też dokupić składane siedziska. Przemyśl, czy chcesz usadzić dzieci przy oddzielnym stoliku. Jeżeli mają siedzieć przy wspólnym stole z dorosłymi, przygotuj poduszki na krzesła dla młodszych dzieci.
Zastanów się, czy zależy ci na wyjątkowej dekoracji salonu, jednolitej kolorystyce albo wykorzystaniu przy nakryciu stołu barwy przewodniej, na przykład jakiegoś pastelowego koloru, ładnie współgrającego z bielą. Jeżeli przeszkadza ci to, że każde krzesło wygląda inaczej, kup jednolite pokrowce. Można przyozdobić je np. kokardami z materiału w wybranym kolorze.
Sprawdź, czy masz w domu obrus odpowiedniej wielkości. Jeśli nie chcesz kupować nowego, spróbuj pożyczyć albo połączyć ze sobą dwa mniejsze obrusy. Na przyjęcie komunijne najlepszy będzie biały, ale nie jest to bezwzględny wymóg. Do zdobionej zastawy pasują jednolite obrusy i odwrotnie – jeśli masz gładką zastawę, możesz zdecydować się na wzorzysty obrus. Jeżeli chcesz podkreślić, że komunia to coś więcej niż zwykły obiad, zamiast papierowych serwetek wybierz lniane – podnoszą rangę przyjęcia.
Zaplanuj, jakie kwiaty postawisz na stole. Bukiet nie powinien być wysoki, żeby nie zasłaniał gości siedzących po przeciwnej stronie stołu. Sprawdź, czy masz niski dzbanuszek, na przykład na stokrotki. Możesz użyć w tym celu malutkiego ozdobnego słoiczka.
Nakryj do stołu – dla każdego gościa przygotuj talerz na zupę, drugie danie, deser i zimne przekąski. Policz sztućce i szkło do napojów. Jeśli nie masz zastawy wystarczającej dla tylu gości, możesz dokupić bardzo podobne elementy albo rozłożyć dwa różne komplety na przemian. W przypadku przyjęć na więcej niż 8 osób sprawdzą się wizytówki na stół, współgrające wizualnie z wystrojem całości. Możesz zamówić je gotowe lub zaangażować do przygotowania dziecko – głównego bohatera uroczystości.
Ten krok powinien zakończyć się przygotowaniem listy zakupów brakujących naczyń, akcesoriów i dekoracji stołu. Jeśli zamierzasz coś wypożyczyć, np. krzesła, również zanotuj to na liście spraw do załatwienia.
Jak zorganizować komunię w domu, krok 2. Rozpisz menu na przyjęcie
Jak urządzić komunię w domu, żeby żaden z gości nie wyszedł z niej głodny? Najlepsze będą znane i popularne dania, lubiane przez większość osób. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby odświeżyć tradycyjne menu i podać coś nowego.
Jeśli chcesz zaserwować gościom wyjątkowo ekstrawagancką nowinkę, niech będzie tylko opcją do wyboru i znajdzie się na stole w towarzystwie klasyki. Warto, żeby potrawy były urozmaicone – to samo warzywo czy mięso nie powinno pojawiać się we wszystkich daniach.
Dobre menu jest skomponowane zgodnie z panującym sezonem. W maju świetnie sprawdzą się na przykład szparagi, nowalijki, młode ziemniaki albo wczesne truskawki.
Co powinno się znaleźć w menu na przyjęciu komunijnym? Msza z okazji pierwszej komunii świętej zwykle kończy się około południa, a zatem najlepiej będzie zacząć od zupy lub innej gorącej przystawki. W oczekiwaniu na podgrzanie obiadu można podać gościom aperitif, który może być również bezalkoholowy.
Drugie danie to zazwyczaj różnorodnie przyrządzone mięsa (najlepiej dwa rodzaje), w towarzystwie dodatków (np. ziemniaków w różnej postaci, purée warzywnych) i surówek (również przydadzą się minimum dwie). Przynajmniej jeden rodzaj dania mięsnego powinien być łatwy do pogryzienia i zjedzenia również przez osoby starsze i dzieci. Jeżeli będziemy gościć wegetarian, powinniśmy przyrządzić również coś dla nich.
Po obiedzie czas na ciasta, lody lub inne desery. Warto przyłożyć się szczególnie do wyboru atrakcyjnych deserów. Głównym bohaterem przyjęcia jest przecież dziecko, a i wśród gości pewnie znajdzie się kilka maluchów.
Za punkt obowiązkowy przyjęcia komunijnego większość osób uważa tort w jasnym kolorze – śmietankowy, kokosowy, z białej czekolady. Może być domowej roboty, udekorowany samodzielnie, lub ze specjalną dekoracją, nawiązującą do pierwszej komunii świętej.
Do deseru proponujemy kawę i herbatę. Klasyczne zasady savoir-vivre’u mówią, że do kawy nie powinno podawać się ciast, tylko kruche ciasteczka lub czekoladki. Żeby być w zgodzie zarówno z tymi normami, jak i z polską tradycją urządzania przyjęć, najlepiej oprócz ciast postawić na stole również na przykład pralinki. Nie zapomnij o innych napojach. Pozycje obowiązkowe to czysta woda oraz soki, napoje lub kompoty w co najmniej dwóch smakach.
Przyjęcie można zakończyć tzw. zimną płytą, czyli na przykład talerzem serów lub wędlin, sałatkami i innymi przekąskami.
Menu na domowe przyjęcie komunijne gotowe? Teraz przygotuj listę zakupów wszystkich produktów spożywczych. To również dobry moment na oszacowanie kosztów przyjęcia.
Przyjęcie komunijne w domu, krok 3. Przemyśl logistykę wydawania posiłków
Przy każdym daniu dopisz, w jakim garnku je przygotujesz i w jakim naczyniu podasz na stół. Jeśli dania będą gotowane lub odgrzewane tuż przed podaniem, zapisz, w jakiej kolejności będziesz to robić. Wbrew pozorom to bardzo ważne – w kluczowym momencie może okazać się, że zabraknie ci miejsca w piekarniku lub na kuchence.
Weź do ręki listę potraw z kroku drugiego i prześledź wszystkie pozycje, również te, które nie wymagają gotowania. Zastanów się, w czym podasz przekąski, owoce, soki. Pamiętaj, że napoje powinny stać na stole w szkle, nie w plastikowych butelkach. Jeżeli okaże się, że zabraknie ci jakiegoś naczynia, uzupełnij listę zakupów z kroku pierwszego.
Zaplanuj również, gdzie będziesz przechowywać posiłki przygotowane wcześniej. Zorganizuj wystarczająco dużo miejsca w lodówce. Przydadzą ci się szczelnie zamykane pojemniki, żeby potrawy nie przesiąkały wzajemnie swoim zapachem.
Projekt „Komunia w domu”, krok 4. Zaplanuj zakupy, sprzątanie i gotowanie
Listy dań i zakupów gotowe? Teraz pora na rozłożenie obowiązków w czasie. Zakupy trzeba podzielić na co najmniej dwie części. Za elementami koniecznymi do nakrycia stołu zacznij rozglądać się jak najwcześniej. Na sam koniec zostaw sobie produkty spożywcze i świeże kwiaty do dekoracji. Wpisz w kalendarz, kiedy musisz posprzątać mieszkanie. Zanotuj, co masz do zrobienia każdego dnia. Sprawdź, czy wiesz, kiedy ugotować każdą z potraw. Jeśli zamierzasz korzystać z cateringu lub zamawiać tort, zadbaj o to odpowiednio wcześniej.
Jak przygotować komunię w domu, krok 5. Poproś kogoś o pomoc
Najlepiej, żeby podczas krzątaniny w kuchni pomagał ci nie tylko twój partner. Ktoś z gospodarzy powinien bowiem dbać o gości przy stole. Poproś o pomoc siostrę, mamę albo przyjaciółkę. Ustalcie wcześniej, w jakim zakresie będzie mogła cię wesprzeć.
Po podaniu każdego z posiłków staraj się jak najszybciej zasiąść do obiadu. Zasady savoir-vivre’u mówią bowiem, że goście nie powinni zaczynać jedzenia, dopóki gospodyni nie usiądzie z nimi przy stole.
Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Zaplo.pl – serwisem oferującym pożyczki online.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze