Szkoły policealne — praktyczna alternatywa dla studiów?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez ŻAK
Zawód czy wykształcenie? Teoria czy praktyka? Praca czy studia? Dzięki szkołom policealnym nie trzeba wybierać pomiędzy tymi dwoma drogami. Przyglądamy się wybranym kierunkom szkół policealnych Żak, ich programom i zawodowym szansom po ich ukończeniu.
Florysta
To kierunek kształcenia dla osób lubiących otaczać się tym, co piękne, mających zmysł estetyczny, a jednocześnie sprawnych manualnie. Floryści i florystki po szkole policealnej potrafią znacznie więcej niż komponowanie bukietów. Dbają o oprawę ważnych uroczystości oraz różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych, przygotowują przestrzenne dekoracje roślinne i potrafią dobrać ozdoby kwiatowe do każdego wnętrza i okoliczności. Najlepszych florystów traktuje się dziś, bardziej jak artystów i specjalistów jednocześnie niż jak pracowników kwiaciarni, a ich miejscem pracy częściej niż osiedlowa budka, w której sprzedaje się kwiaty, jest florystyczne atelier. By jednak tak się stało, niezbędna jest edukacja w szkołach policealnych Żak na kierunku florysta. Program zajęć skonstruowano tak, by obejmował nie tylko pracę twórczą i rozwój zdolności manualnych, ale także uczył przedsiębiorczości i dawał umiejętności związane z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich. Dzięki temu osoba kończąca kierunek florystyka w rocznej, bezpłatnej szkole policealnej Żak jest w pełni przygotowana do wykonywania zawodu.
Technik usług kosmetycznych
Dwuletnie, bezpłatne kształcenie na tym kierunku w szkołach policealnych Żak wybierają zwykle osoby, które lubią dbać o wygląd i chcą wiedzieć, jak profesjonalnie zadbać o urodę innych. Po zdaniu egzaminu zewnętrznego, organizowanego w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskaniu świadectwa MEN, można podjąć pracę w salonach urody, gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej, hotelach lub ośrodkach SPA. Praca czeka wszędzie tam, gdzie ludzie chcą dbać o swój wygląd. W toku edukacji słuchacze poznają budowę i fizjologię komórki, budowę i funkcje skóry, a także układu mięśniowego, nerwowego, krążenia, chłonnego i trawiennego. W programie nauczania jest także teoretyczna wiedza dotycząca kosmetyki twarzy, szyi i dekoltu, chemii kosmetycznej, kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej dłoni, stóp i ciała czy wizażu, która przygotowuje do profesjonalnego świadczenia usług. Teorię uzupełnia bogaty program zajęć praktycznych. Technik usług kosmetycznych to kierunek dla osób dokładnych, cierpliwych i sprawnych manualnie, zatem także te umiejętności są doskonalone podczas zajęć.
Opiekun osoby starszej
Coraz głośniej mówi się o zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych opiekunów osób starszych. To doskonały wybór zawodu przede wszystkim dla tych, których charakteryzuje empatia i umiejętność wczuwania się w sytuację drugiego człowieka. Usposobienie to oczywiście nie wszystko – podstawą jest podparty wiedzą i praktyką profesjonalizm. Po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej Żak w trybie zaocznym na kierunku opiekun osób starszych, zyskuje się kompetencje do pracy w domach pomocy społecznej, hospicjach, organizacjach pozarządowych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, a także w domu u podopiecznego. W programie zawarto metodykę pracy opiekuńczej i sposoby aktywizacji społecznej podopiecznych. Dzięki zajęciom z psychologii i socjologii przyszły opiekun uczy się rozumieć zachowania podopiecznych, odpowiadać na ich potrzeby, organizować opiekę oraz wsparcie dla osoby starszej. Dzięki prowadzonym na tym kierunku zajęciom z języka migowego można zajmować się także pacjentami niesłyszącymi i z niedosłuchem.
Technik administracji
Ten dwuletni, zaoczny kierunek w szkołach policealnych Żak jest idealnym wyborem dla tych osób, które są zainteresowane pracą w biurze i jej prawnymi aspektami. W trakcie nauki zyskasz dostęp do bogatej bazy materiałów (3500 stron) przygotowanej przez zespół ekspertów. Program zajęć skonstruowano tak, by zapoznać słuchaczy z podstawami przedsiębiorczości oraz zagadnieniami z zakresu działalności gospodarczej w jednostce organizacyjnej, które dadzą podstawy do założenia i prowadzenia własnego biznesu, jak i przeprowadzania odpowiednich procedur w ramach pracy na etacie. Pomogą w tym z pewnością podstawy statystyki, nauka języka obcego, podstawy prawa cywilnego i źródeł prawa administracyjnego, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy oraz koniecznej do nich dokumentacji. Ponadto praktyczne zajęcia z dokumentacji biurowej w działalności gospodarczej, organizacji pracy biura, redagowania i przechowywania dokumentów, a także postępowania w administracji solidnie przygotowują do wykonywania pracy zawodowej. Po ukończeniu edukacji i egzaminie zewnętrznym, organizowanym w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, znalezienie zatrudnienia przez technika administracji nie powinno stanowić problemu.
Opiekun medyczny
Ten bezpłatny kierunek umożliwia zdobycie zawodu w trybie zaocznym, w ciągu jednego roku – uwaga, tylko do końca lutego 2021! Po tym terminie będzie możliwa tylko trwająca 1,5 roku nauka stacjonarna. Zyskanie kwalifikacji opiekuna medycznego będzie tym cenniejsze w starzejącym się społeczeństwie, gdyż już teraz takie osoby są poszukiwane nie tylko w Polsce, ale i na zagranicznych rynkach pracy. Na odpowiedzialnych, empatycznych pracowników, wyposażonych w umiejętności higieniczno-pielęgnacyjne oraz te związane z pierwszą pomocą czekają podopieczni między innymi z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Z tego powodu kształcenie w szkole Żak obejmuje również naukę języka obcego, który znacznie poszerzy perspektywy po ukończeniu kierunku. Oprócz niego, słuchacze poznają także podstawy języka migowego, psychologii czy anatomii. Otrzymana przez nich przekrojowa wiedza jest dodatkowo potwierdzana certyfikatami z zakresu działania systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w Polsce oraz norm sanitarno-epidemiologicznych.
Dla kogo są szkoły policealne?
Szkoły policealne Żak w większości są bezpłatne, co sprawia, że dostęp do edukacji ma niemalże każdy, niezależnie od zasobności portfela. Szczegóły na ich temat można znaleźć tu: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne. Jedyny warunek jaki musisz spełnić to posiadanie średniego wykształcenia – z maturą lub bez niej. Zajęcia startują we wrześniu lub w lutym, dzięki czemu nie trzeba czekać całego roku, żeby zacząć naukę. Szkoły są zlokalizowane w ponad osiemdziesięciu miastach całej Polski, dzięki czemu każdy słuchacz może wybrać kurs w dogodnej dla siebie lokalizacji. Dzięki zaocznemu trybowi nauki nie musisz rezygnować z dotychczasowej pracy – jednocześnie przygotowując się do nowej drogi zawodowej. Wszystkie opisane w artykule kierunki szkoły policealnej Żak, w swoim programie w idealnych proporcjach łączą teorię i praktykę. Wyczerpująca odpowiedź na pytanie: „Dla kogo są szkoły policealne?”, mogłaby zatem brzmieć: „Dla tych, którzy chcą być profesjonalistami!”.
Materiał sponsorowany przez ŻAK
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze