O czym warto pamiętać, wybierając studia? 7 wskazówek dla kandydatów
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał producenta Fundacja Adamed
Trwa okres matur, a już niebawem rozpoczną się nabory na studia. Przejście od dobrze znanej i przewidywalnej szkoły do znacznie bardziej złożonego systemu szkolnictwa wyższego to dla wielu młodych ludzi ogromna zmiana. Już sam wybór uczelni i kierunku może okazać się sporym wyzwaniem. Absolwenci programu ADAMED SmartUP podzielili się wskazówkami, na co warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję.
![](https://m.kafeteria.pl/6e33d5eb4d3f6d3447888119-e34d5c3,730,0,0,0.jpg)
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
1. Nie kieruj się jedynie rankingami.
Choć rankingi szkół wyższych często kuszą prostotą i przejrzystością, nie warto podejmować decyzji wyłącznie na ich podstawie. – Tworzone są one w dużej mierze na podstawie wyników badań prowadzonych na uczelni oraz liczby i cytowań publikacji. Nie zawsze przekłada się to na standard nauczania studentów na studiach licencjackich – przekonuje Aleksander Stawiarski, student medycyny na Uniwersytecie Oksfordzkim.
– O ile, oczywiście, jest to jakaś zgrubna miara poziomu edukacyjnego, trudno jest opisywać tak wieloaspektowe rzeczy jedną liczbą – wtóruje mu Róża Okoń, studentka Uniwersytetu Warszawskiego. – Myślę, że warto zastanowić się, czego konkretnie oczekujemy od uczelni i pod tym kątem rozważyć jej słabe i mocne strony. Osobom zainteresowanym naukami ścisłymi mogę poradzić, aby poświęciły trochę czasu na research, jaki ośrodek naukowy przewodzi w danej dziedzinie i gdzie znajdziemy dobre zespoły badawcze, w których działalność można się zaangażować. Najważniejsze jest dobre środowisko do rozwoju.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
2. Pomyśl o efekcie końcowym.
Choć wielu kandydatów na studia nie ma jeszcze skonkretyzowanej wizji swojej kariery, warto przyjąć pragmatyczne podejście. Dobrze zastanowić się, jakie doświadczenia chcielibyśmy wynieść i – ostatecznie – jakimi absolwentami się stać?
– Młodszym kolegom zawsze doradzam, żeby myśleli nie o tym, czego chcą się nauczyć, lecz co może dać im studiowanie i ukończenie danego kierunku na danej uczelni. Jestem zdania, że jeśli ktoś chce się czegoś nauczyć, to z pewnością mu się to uda, w taki czy inny sposób. Z tego powodu trzeba skupić się na tym, co da mi dyplom z danej uczelni: prestiż, zaświadczenie umiejętności, prawo wykonywania zawodu? Jakie inne korzyści przyniesie mi studiowanie: znajomości, dostęp do zaplecza laboratoryjno-pracownianego, kursy? – podpowiada Jędrzej Machtyl, student na kierunku lekarskim na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
3. Czytaj programy.
Czasami nazwa kierunku może być myląca, a jego opis – wyidealizowany. Ponadto programy realizowane na dwóch różnych uczelniach – mimo tej samej nazwy – bywają zupełnie inne. Podczas wczytywania się w listę przedmiotów dobrze jest zwrócić też uwagę, czy plan zajęć jest elastyczny. Niektóre uczelnie i wydziały dają studentom sporą swobodę w wyborze przedmiotów, inne – żadnej. Należy jednak uważać na moduły do wyboru – często do uruchomienia kursu w danym semestrze konieczne jest zebranie odpowiedniej grupy chętnych.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
4. Sprawdź możliwości oferowane przez uczelnię.
Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i zaliczenia. Uczelnie tworzą rozmaite szanse rozwoju, które warto wziąć pod uwagę. Do najcenniejszych możliwości należą wymiany studenckie, które mogą otworzyć nam furtkę do wymarzonych szkół. – Uniwersytet Wrocławski, na którym studiuję, oferuje wymiany z EPFL-em, czyli jedną z najlepszych uczelni technicznych na świecie – podkreśla Maciej Draguła, student informatyki i fizyki. – Polecam, aby zastanowić się też nad innymi aspektami studiowania. Jak wygląda sprawa nauki języków obcych na uczelni – czy raczej jest to nieprzyjemny obowiązek, czy można ten czas naprawdę pożytecznie wykorzystać? Ponadto, jak wygląda kwestia sportu? Czy jako student mamy dostęp do sal gimnastycznych, siłowni, basenów, itp. w ramach WF-ów czy sekcji sportowych? – wymienia. – Czasami najciekawszą wiedzę i najcenniejsze doświadczenia można zdobyć w kołach naukowych, dlatego dobrze jest zainteresować się ich działalnością.
5. Zastanów się, jak będziesz czuł się w nowym otoczeniu.
Studia często wiążą się z wyprowadzką do innego miasta lub nawet za granicę. Warto zwrócić uwagę, jakie możliwości oferuje nowe miejsce, a z drugiej strony – z jakimi wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć? Koszty życia mogą ogromnie się różnić. Należy pamiętać także o dojazdach – jak często chcemy wracać do domu i z jakich środków transportu będziemy przy tym korzystać? – Pomyślmy też, jak daleko, w przypadku wyprowadzki, będziemy mieli do bliskich: przyjaciół, partnera czy partnerki, rodziny? Ludzi do spontanicznego wyjścia znajdzie się wszędzie, ale te najbardziej wartościowe relacje buduje się latami – zauważa Maciej. – Warto zastanowić się również, czy wybrane miasto po prostu nam się podoba – w końcu będziemy w nim żyć przez następne kilka lat.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
6. Zbieraj jak najwięcej informacji o procesie rekrutacji.
Rankingi, wieloetapowe rekrutacje, progi – to wszystko może wydawać się nieco przytłaczające. Najlepszym rozwiązaniem jest uzbrojenie się w jak największą ilość rzetelnych informacji. W przypadku polskich uczelni najbardziej wiarygodnym miejscem jest zawsze IRK – portal Internetowej Rekrutacji Kandydatów. To tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o wymaganiach, dokumentach i terminach, które często mogą zaważyć na naszym wyborze. Wiele pomocnych wskazówek czeka na odkrycie także poza oficjalnymi kanałami uczelni. Drugi sezon podcastu ADAMED SmartUP jest skierowany do kandydatów na studia wyższe i porusza takie tematy jak najlepsze strategie rekrutacji, studia za granicą, rodzaje zajęć i zaliczeń, tajemnicze punkty ECTS, stypendia i wiele więcej. Wszystkie odcinki podcastu „Ready, study!” dostępne są na YouTube oraz na platformach streamingowych, w tym Spotify i Apple Podcasts.
Uwierz w siebie!
Wybierając studia, wiele kwestii dobrze jest przemyśleć „na chłodno”, jednak z drugiej strony nie powinniśmy rezygnować ze swoich pasji i marzeń. W internecie można sprawdzić progi punktowe z poprzednich lat, ale nie należy się do nich przywiązywać – wszystko zależy od wyników kandydatów w danym roczniku. Dlatego warto próbować dostać się na upragnione studia, nie zniechęcać się skomplikowanymi procedurami i mierzyć wysoko. Warto też pamiętać, że akademia rządzi się swoimi prawami i nic nie jest ostateczne – jeśli uznamy, że dokonaliśmy złego wyboru, zawsze możemy zmienić kierunek studiów i uczelnię.
Materiał producenta Fundacja Adamed
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze