Dlaczego w diecie sportowca niezbędny jest magnez?
REDAKCJA • dawno temuBez wątpienia jest to jeden z makroskładników, którego nie powinno zabraknąć w menu każdej osoby czynnie uprawiającej sport. Dzięki niemu mięśnie osiągają między innymi zdolność do lepszej mobilizacji i wysiłku, uwalniając tym samym potrzebną energię. Warto przekonać się, co jeszcze sprawia, że magnez jest tak ważny dla sportowców.
Przede wszystkim pierwiastek ten odpowiada za pracę mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, a także tych należących do układu trawiennego. Dzięki spożywaniu odpowiednich posiłków osoby aktywne fizycznie mają szanse na czerpanie z nich energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Później będzie to miało wpływ na jakość oraz efektywność wykonywanych przez nich ćwiczeń. Zdarza się jednak, że niektórzy sportowcy zmagają się z obniżoną zawartością wspomnianego makroelementu. Na szczęście można temu zaradzić, stosując na niedobór magnezu suplementy, np. Magne B6.
Przyczyny i konsekwencje utraty magnezu
Jako jedną z najczęstszych przyczyn pozbywania się pierwiastka z organizmu podaje się stres. Co więcej, narastający deficyt magnezu potęguje doświadczane reakcje stresowe, w wyniku czego trudno przywrócić pożądaną równowagę. Nie jest to jednak jedyna przyczyna utraty makroskładników. Magnez traci się bowiem także podczas wykonywania ciężkich ćwiczeń, w trakcie których jest on zamieniany na energię i pracę mięśni. W konsekwencji często dochodzi do powstawania różnego rodzaju skurczy, które mogą mieć charakter mięśniowy, mózgowy lub wieńcowy. Finalnie mogą one prowadzić do takich dolegliwości jak nadciśnienie, arytmiczna praca serca lub uderzenia gorąca.
Jak zapobiegać niedoborom magnezu
Odpowiednia, zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za przywrócenie organizmowi odpowiedniej dawki utraconego pierwiastka. Warto wprowadzić do jadłospisu nie tylko zielone części roślin, będące głównym źródłem magnezu, lecz także takie produkty jak: kasza gryczana, soja, rośliny strączkowe, orzechy czy – nieoczyszczone z okrywy nasiennej – zboża.
Na tym jednak nie koniec. Warto pamiętać o tym, że twarde wody mineralne także zawierają potrzebną sportowcom ilość magnezu, a jego wchłanianie jest łatwiejsze niż w przypadku korzystania ze wspomnianych produktów spożywczych. Dzieje się tak, ponieważ składniki zawarte w pożywieniu, takie jak wapń, błonnik pokarmowy oraz środki konserwujące, mogą zapobiegać przedostawaniu się magnezu do organizmu.
Suplementacja
Poza systematycznym przestrzeganiem diety dobrze wspomóc się dostępnymi na rynku środkami farmakologicznymi, które pomogą ustabilizować poziom magnezu. Dla sportowców istotne będzie to, że do zbudowania masy mięśniowej potrzeba 200 mg tego pierwiastka na każdy kilogram nowych mięśni. Jednocześnie, trzeba pamiętać o tym, że przyjęcie po treningu lub bezpośrednio przed snem dawki 250 mg magnezu pozwoli pokryć straty poniesione podczas wykonywania ćwiczeń lub w wyniku stresu. Niezależnie zaś od oczekiwań związanych z przyjmowaniem suplementów warto udać się do lekarza, który pomoże wybrać najskuteczniejszy środek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze