Państwo a macierzyństwo
AGATA LEWIŃSKA • dawno temuW tym tygodniu chcemy się zapytać o Wasze pomysły na ułatwienie kobietom macierzyństwa. W jaki sposób państwo powinno dbać o przyrost naturalny? Jak daleko państwo powinno ingerować w stosunki pracownik-pracodawca, by kobiety nie obawiały się, że macierzyństwo stanie się dla nich równoznaczne z bezrobociem, bądź że ciąża przetrąci kręgosłup ich karierom? Do czego prawo powinno zobowiązywać pracodawcę (tak by można było owo prawo egzekwować)?
Już od jakiegoś czasu demografowie ostrzegają, że jako naród kurczymy się i za kilkadziesiąt lat będziemy czytać o sobie jako o blisko 40-milionowym narodzie jedynie w podręcznikach do historii. W Polsce rodzi się za mało dzieci. Powstaje więc pytanie, z czego wynika ujemny przyrost naturalny w naszym kraju. Na pewno dynamika wzrostu populacji osłabła, gdy zaadaptowaliśmy wzorce i hierarchię wartości państw zamożnego Zachodu (najpierw kariera i czas dla siebie, potem dziecko; nie można myśleć o założeniu rodziny bez solidnych podstaw materialnych). Jednak nie wszystko można tłumaczyć zapatrzeniem Polek w wyemancypowane Zachodnioeuropejki.
Wiele Polek narzeka, że trudniej im myśleć o macierzyństwie, gdy nie mają umowy o pracę i gwarancji świadczeń, gdy powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest zagrożony. Winą za obecny stan rzeczy obarcza się także parlamentarzystów i rząd – że nie stworzyli zapisów, które lepiej chroniłyby prawa kobiet. Czy prawo jest jednak w stanie zmienić mentalność pracodawcy, tak by równie chętnie zatrudniał kobiety co mężczyzn?
W tym tygodniu chcemy się zapytać o Wasze pomysły na ułatwienie kobietom macierzyństwa. W jaki sposób państwo powinno dbać o przyrost naturalny? Jak daleko państwo powinno ingerować w stosunki pracownik-pracodawca, by kobiety nie obawiały się, że macierzyństwo stanie się dla nich równoznaczne z bezrobociem, bądź że ciąża przetrąci kręgosłup karierze? Do czego prawo powinno zobowiązywać pracodawcę (tak by można było owo prawo egzekwować)?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze