Sypialnia w stylu japandi – jak ją zaaranżować?
URSZULA RUCIŃSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez SennaMaterace.pl
O stylu japandi słyszymy dopiero od niedawna, a już jest on jednym z najchętniej wykorzystywanych przez projektantów wnętrz. Stanowi połączenie skandynawskiego minimalizmu i japońskiej funkcjonalności, stąd właśnie nazwa – japandi. Jak urządzić sypialnię w tym stylu?
Czym charakteryzuje się styl japandi?
Styl japandi to odpowiedź na potrzeby tych, którzy cenią sobie zarówno kontakt z naturą, jak i filozofię wabi-wabi. Jej celem jest odnalezienie piękna w prostocie, co pozwala cieszyć się drobnymi rzeczami. Ponadto widać tutaj akceptację niedoskonałości, a dużą uwagę poświęca się koncentrowaniu uwagi i koncepcji mindfulness. Dla kogo styl japandi będzie najlepszym wyborem? Okazuje się, że przede wszystkim dla osób, które chcą stworzyć harmonijną, sprzyjającą wypoczynkowi i wewnętrznemu rozwojowi przestrzeń.
Doskonale sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu, w tym również w sypialni. Cechy charakterystyczne stylu japandi to:
- kolory ziemi oraz uniwersalne czerń i biel,
- naturalne materiały,
- minimalizm,
- akceptacja niedoskonałości, takich jak na przykład pęknięcia w meblach.
Jakie meble wybrać do sypialni?
Wybierając meble do sypialni, warto kierować się zasadą minimalizmu. W pomieszczeniu powinno znaleźć się duże łóżko z wygodnym materacem, który można zakupić w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, której produkty pozwalają na zdrowy i komfortowy sen. Jest ona niezbędny, aby zachować równowagę psychiczną. W dalszej kolejności możemy postawić na szafę większych lub mniejszych rozmiarów, w zależności od naszych potrzeb.
Najlepszym rozwiązaniem będą meble drewniane, których nie musimy w żaden sposób upiększać. Drobne pęknięcia czy rysy są akceptowane, pozwalając jeszcze lepiej podkreślić naturalność. W sypialni możemy też ustawić szafki nocne oraz mniejszą komodę lub regał. Wnętrze ma być funkcjonalne, dlatego wybieramy meble, które będą odpowiadać naszym potrzebom.
Dodatki do sypialni w stylu japandi
Sypialnia urządzona w styli japandi to pomieszczenie, w którym nie znajdziemy nadmiaru dekoracji. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie z nich zrezygnować, aby uzyskać pożądany efekt. Skupmy się na dodatkach funkcjonalnych, które będą stanowiły ozdobę same w sobie. Dobrym rozwiązaniem jest lampa drewniana wisząca albo stojąca. Wykorzystajmy także donice z roślinami, które staną na podłodze lub zostaną zawieszone na ścianie. Chcąc stworzyć kącik tylko siebie, sięgnijmy po drewniane krzesło albo fotel bujany, na który narzucimy ręcznie tkany pled. Na ścianie możemy też powiesić niewielkich rozmiarów lustro, które dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Ten prosty trik warto wykorzystać w małych sypialniach, w których trudno będzie zachować proporcje przy ciemnych kolorach ścian. Wszystkie dodatki, jakie wybieramy do sypialni, powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Zwróćmy także uwagę na pozornie mało znaczący materac – wysokiej jakości model kupimy na https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200. W sypialni urządzonej zgodnie z koncepcją japandi nie ma miejsca na dekoracje wykonane ze sztucznych materiałów. Wszystkie dodatki powinny być utrzymane w jasnych kolorach.
Jakie barwy wybrać do sypialni japandi?
Styl japandi łączy w sobie dwa przeciwległe bieguny – z jednej strony stawia na mocne, ziemiste kolory, z drugiej strony na lekkie, jasne barwy. Te drugie mają za zadanie dodać wnętrzom przytulności, nieco je ocieplając. W sypialni japandi prym wiedzie brąz połączony z zielenią, jednak znajdzie się też miejsce dla beżu oraz uniwersalnej bieli. Kolory warto dobierać, mając na uwadze specyfikę pomieszczenia. O ile bowiem przy większym metrażu możemy pozwolić sobie na ciemniejsze barwy, o tyle ostrożnie operujemy nimi w małych sypialniach. Bardzo istotne są proporcje – w przeciwnym razie uzyskamy efekt przytłoczenia.
Wybierając meble w ciemnym kolorze, postawmy na jasne ściany. Jeśli koniecznie chcemy umieścić na nich ciemny brąz albo butelkową zieleń, to wybierzmy jedną, konkretną ścianę, natomiast resztę pomalujmy na beżowo. Jeśli nie przepadamy za ciemnymi kolorami, uważając je za przytłaczające, możemy pomalować sypialnię na beżowo, delikatnie operując też kolorem karmelowym. Styl japandi wbrew pozorom daje dużo możliwości, dzięki czemu świetnie sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Kluczem do sukcesu jest też dobór dodatków w kontrastowych kolorach, pozwalających zachować swoistą harmonię, która jest jednym z wyznaczników tego stylu.
Materiał sponsorowany przez SennaMaterace.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze