Umowa o dzieło - w jakich sytuacjach ma zastosowanie?
KATARZYNA GAZEŁ • 11 miesięcy temuMateriał sponsorowany przez Pracuj.pl
Rozważasz zawarcie umowy o dzieło, ale nie jesteś pewien, czy to odpowiednia forma współpracy dla Twojej sytuacji? Jesteś w dobrym miejscu. Dokładnie wyjaśnimy, czym się różni od innych form zatrudnienia, a także wskażemy, w jakich sytuacjach to właśnie umowa o dzieło powinna być stosowana.
Co musi zawierać umowa o dzieło?
Umowa o dzieło to specyficzny rodzaj umowy cywilnoprawnej, który polega na zobowiązaniu się jednej strony (wykonawcy) do wykonania określonego dzieła najczęściej w konkretnym przedziale czasowym, natomiast druga ze stron (zamawiający) zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia za to dzieło. Charakterystyczną cechą umowy o dzieło jest fakt, że skupia się ona na końcowym efekcie pracy, a nie na samym procesie jej wykonywania, powstawania czy też dokładnym czasie pracy. Dzieło może przybierać różnorodną formę, zaczynając od stworzenia strony internetowej, poprzez napisanie artykułu, aż po wykonanie remontu łazienki, kuchni lub innego pomieszczenie. Bardzo ważne jest, aby wynik tej pracy być mierzalny i konkretny, dzięki temu można potwierdzić wykonanie. Warto jednak pamiętać, że umowa o dzieło nie gwarantuje takich samych praw, jak umowa o pracę. Przede wszystkim nie przysługują płatne urlopy czy inne świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego, chyba że wykonawca samodzielnie się na nie zdecyduje i będzie je sobie opłacać. Jednym słowem umowa o dzieło jest niezwykle elastyczną formą współpracy, często wybiera się ją w przypadku projektów jednorazowych lub specjalistycznych.
Dlaczego umowa o dzieło musi zostać zgłoszona do ZUS-u?
Umowa o dzieło nie podlega składkom ubezpieczenia ZUS. Jednak ten rodzaj współpracy był często sprawdzany. Weryfikowano czy faktycznie w danym przypadku taka forma umowy powinna zostać zawarta. Jednak od 1 stycznia 2021 się to zmieniło. Wtedy właśnie wszedł obowiązek zgłaszania umowy o dzieło do ZUS w terminie do 7 dni od jej podpisania.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że od tej reguły są też wyjątki. Nie trzeba jej zgłaszać w kilku przypadkach. Oto one:
● gdy umowa o dzieło jest zawarta z własnym pracownikiem;
● w sytuacji, kiedy została podpisana z osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą na usługę, która wchodzi w zakres działalności tego podmiotu;
● gdy umowa o dzieło jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, jednak została podpisana z innym podmiotem.
Warto przy tym wiedzieć, że różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia czy spółki prawa handlowego nie muszą tego robić, gdyż nie są one płatnikami składek ZUS.
Chcesz wiedzieć, ile zarobisz za godzinę swojej pracy? Sprawdź kalkulator stawki godzinowej a w kilka chwil dowiesz się wszystkiego.
Umowa o dzieło – kiedy można na nią postawić?
Jest to forma współpracy, która ma zastosowanie w wielu branżach. Warto wiedzieć, w jakich dokładnie. Oto one.
Branża kreatywna
Umowa o dzieło to ten rodzaj współpracy, który świetnie sprawdza się w branży kreatywnej, gdzie finalny efekt pracy można bez większego problemu zmierzyć, a często celem jest uzyskanie konkretnego dzieła. Przykładem może być grafik projektujący logo dla firmy lub pisarz tworzący teksty reklamowe. W tych przypadkach umowa o dzieło umożliwia jasne określenie oczekiwań co do produktu, a także bezproblemowe wskazanie wynagrodzenia.
Branża budowlana
Ten rodzaj umowy sprawdzi się też w sektorze budowlanym. Najczęściej stosuje się ją w przypadku takich zadań jak wykończenie wnętrza, remont, malowanie czy też stworzenie projektu architektonicznego. Wykonawca w tej sytuacji jest zobowiązany do dostarczenia określonego dzieła w ustalonym terminie.
Szukasz dla siebie ciekawego zatrudnienia? Sprawdź hasło „praca Suwałki” na portalach z ogłoszeniami, a z pewnością znajdziesz dla siebie coś ciekawego.
Sektor IT
Umowa o dzieło niekiedy sprawdzi się także w branży IT. Przykłady zastosowań to między innymi przygotowanie aplikacji lub strony internetowej. Tutaj celem nie jest samo zlecenie, ale jednak dzieło, które powstaje na końcu i za to zobowiązany jest zapłacić zlecający.
Oczywiście to nie jedyne sektory. Umowa o dzieło może mieć także zastosowanie w przypadku zleceń na tłumaczenia czy też wykonanie określonego rękodzieła. Możliwości jest wiele, trzeba jednak pamiętać, aby celem takiej współpracy zawsze było dzieło końcowe.
Jeśli szukasz dla siebie nowych wyzwań, to sprawdź Oferty pracy IT Płock. Miasto to ma sporo to zaoferowania.
Podsumowanie
Jak zatem widzisz, umowa o dzieło jest popularna w różnych branżach, gdzie zakończeniem pracy będzie powstanie wskazanego wcześniej dzieła. Może być to sektor kreatywny, budowlany, IT oraz inne. Oferuje sporą elastyczność, co dla wielu osób stanowi znamienny atut.
Materiał sponsorowany przez Pracuj.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze