Introwertyk - kim jest, czego nie lubi, czy może być dobrym liderem?
EWA ROSIECKA • dawno temuIntrowertyk to według stereotypów osoba nieśmiała i samotna, niezbyt zainteresowana nawiązywaniem relacji z otoczeniem. W rzeczywistości zazwyczaj jest doskonałym słuchaczem, dobrym pracownikiem i oddanym przyjacielem. Może być świetnym specjalistą, a także odnosić sukcesy jako lider zespołu. Warto wiedzieć, jakie cechy są dla niego charakaterystyczne, co lubi a czego nie oraz w jakich zawodach się sprawdzi.
Introwertyk — kto to taki?
Introwertyk według definicji jest osobą mocno skoncentrowaną na swoim życiu wewnętrznym. Jego typ osobości to introwersja, w tłumaczeniu z języka łacińskiego intra — wewnątrz i vertere -zwracać się. Typ ten został zdefiniowany w latach dwudziestych XX wieku przez uczonego Carla Gustawa Junga, wraz z typem zupełnie przeciwstawnym - ekstrawertykiem.
Introwertyk przeżywa bardzo głęboko wszystko co związane z nim i jego otoczeniem. Mimo silnych przeżyć za wszelką cenę stara się ukrywać emocje, które w nim buzują. Trudno jest odnaleźć na jego twarzy ich ślad. Wygląda na osobę zdystansowaną i opanowaną, niezależnie od burzy panującej w jego wnętrzu.
Osoba o usposobieniu introwertywnym energię życiową czerpie z własnego życia wewnętrznego. W przeciwieństwie do ekstrawertyka nie musi być stale poddawana bodźcom zewnętrznym, wręcz od nich stroni. Najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie — wtedy może skupić się na swoich odczuciach i rozważaniach.
Introwertycy często myleni są z osobami nieśmiałymi. Jest to błąd, ponieważ osoby o takim usposobieniu nie wycofują się z życia towarzyskiego ze strachu przez oceną innych, lecz z chęci przebywania samemu, odcięcia się od świata zewnętrznego.
Przez wzmożoną aktywność części przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego, jaką wykazują, mogą być powściągliwi w swoich działaniach, zaś w przypadku dużego stresu ich reakcja może być opóźniona.
Osobowość introwertywna unika dużych skupisk ludzkich, masowych imprez i wielkich spędów na rzecz kameralnych spotkań wśród zaprzyjaźnionych osób, w których gronie rozkwita i czuje się pewnie.
Każde działanie podjęte przez introwertyka musi być wcześniej przez niego dogłębnie przeanalizowane. Sprawia to, że gdy już podejmie się jakiejś inicjatywy, zwykle jest ona dopracowana w najmniejszym szczególe. W sytuacji, gdy podejmie się wykonania zadania, można na nim polegać.
Najlepszym towarzystwem dla introwertyka jest samotność. Dzięki ciszy i braku bodźców zawnętrznych, jest w stanie się skupić i pracować maksymalnie wydajnie. Osoba ta nie lubi, gdy ją się do czegoś przymusza i odbiera wolność.
Jak postępować z introwertykiem?
Introwertykowi trudno jest się otworzyć na innych, jednak gdy już mu się to uda, potrafi nawiązać trwałą i silną relację, opartą na solidnych fundamentach. Aby uniknąć kłótni i niepotrzebnych napięć w kontaktach z nim, warto mieć na uwadze kilka wskazówek:
- Nie zmuszaj go do podjęcia szybkiej decyzji i udzielenia natychmiastowej odpowiedzi. Introwertyk każdą sytuację musi dokładnie przeanalizować, a odpowiedź dokładnie przemyśleć. Musi czuć swobodę;
- Pozwól mu się wypowiedzieć. Jeśli poczuje sie przytłoczony tempem rozwijającej się dyskusji może się wycofać i zupełnie zamilknąć, przez co jego pomysły nie ujrzą światła dziennego;
- Introwertyk potrzebuje chwili tylko dla siebie. Nie oznacza to, że zaczyna tracić zainteresowanie partnerem. Jest to czas, który wykorzystuje, aby poukładać sobie wszystkie minione wydarzenia i nie warto wtedy wyciągać go na siłę z jego samotni. Z czasem może się okazać, że swoje przeżycia zacznie dzielić z zaufaną osobą;
- Bardzo nie lubi być nachalny, ponieważ introwertyk nie przepada za narzucającym się towarzystwem. Nie ma sensu oczekiwać od niego inicjatywy, np. sms-a po randce — dobrze jest samemu wykazać się inicjatywą.
Introwertyk — jaki jest w pracy?
W dzisiejszych czasach jedną z najbardziej pożądanych cech na rynku zawodowym jest umiejętność współpracy w zespole. Z założenia może być trudno osobie o usposobieniu introwertywnym sprostać temu wymaganiu.
Nie oznacza to jednak, że nie ma na rynku pracy szans. Introwertyk w pracy jest na ogół bardzo ceniony. Zawsze rzetelnie się do wszystkiego przygotowuje i można mieć pewność, że zadanie mu zlecone zostanie wykonane dokładnie, do końca i na czas.
Introwertyk może być dobrym doradcą klienta, ponieważ potrafi świetnie słuchać. Dzięki tej umiejętności wzbudzi w kliencie zaufanie, przez co łatwiej mu będzie do niego dotrzeć i przekonać do zakupu proponowanego przez siebie produktu.
Sprawdzi sie również w zawodach, które wymagają dokładności i umiejętności analitycznych, jak np. informatyk lub księgowy. Jest wbrew pozorom doskonałym kandydatem na stanowisko kierownicze, z uwagi na swoją rzetelność, systematyczność i konsekwecję. Dodatkowo, w relacjach z zespołem jest opanowany, zaś cele przez niego stawiane jasne i zrozumiałe.
Introwertyk czy ekstrawertyk-sprawdź się!
Czy jesteś introwertykiem? Możesz to w łatwy sposób sprawdzić, rozwiązując poniższy test. Im więcej odpowiedzi twierdzących, tym większe prawdopodobieństwo, że prezentujesz właśnie ten typ osobowości.
- Czy lubisz spędzać czas samotnie?
- Czy wszystko musisz mieć zaplanowane od a do z?
- Znajomi mają cię za osobę mrukliwą?
- Czy do pełnego skupienia potrzebujesz całkowitej ciszy?
- Wolisz pracować sam?
- Cieżko jest ci nawiązać nową znajomość?
- Czy wolisz siedzieć w domu zamiast wyjść na spotkanie ze znajomymi?
- Nie lubisz hałaśliwych, pełnych ludzi miejsc?
- Masz niewielkie grono przyjaciół?
- Nie lubisz spontanicznych wyjazdów?
Jeśli na pytania w większości odpowiedziałeś przecząco, może to oznaczać, że posiadasz osobowość ekstrawertywną, czyli zupełnie przeciwną do omawianej w tym artykule.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze