Aranżacja sypialni na poddaszu. O czym należy pamiętać przy urządzaniu wnętrza?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuSypialnia na poddaszu to sposób na efektowną i bardzo przytulną aranżację intymnego wnętrza. Jeżeli mieszkasz w domu z poddaszem to koniecznie pomyśl o takim rozwiązaniu, ponieważ osiągniesz w ten sposób oryginalne oraz przestronne miejsce do spania. Sypialnia na poddaszu nie jest trudna do zaadaptowania, ale wymaga przestrzegania kilku ważnych wskazówek, aby pomieszczenie było idealnie urządzone.
Sypialnia na poddaszu musi być urządzona w bardzo praktyczny sposób, dzięki czemu zyskasz komfortowe pomieszczenie do regeneracji sił. Nieco problematyczne może się wydawać dopasowanie mebli i łóżka do skosu na poddaszu. W ofercie sklepów oferujących różne produkty do aranżacji wnętrz, znajdziesz szeroką gamę idealnych przedmiotów, które mogą spełnić twoje oczekiwania. Przekonaj się sama, że urządzenie sypialni na poddaszu jest całkiem proste do wykonania.
Sypialnia na poddaszu i kolor ścian
Odpowiednio dobrany kolor ścian zagwarantuje nie tylko dobre samopoczucie, ale także optycznie obniży wysoki sufit. Wszystko zależy także od tego, jakimi oknami dysponujesz w sypialni na poddaszu. Jeśli w skośnych ścianach znajdują się niewielkie otwory okienne, wówczas musisz zdecydować się na jasną paletę barw, aby zyskać nieco rozjaśnienia. Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na wszystkie odcienie bieli, szarości i ciepłych beży. Sypialnia na poddaszu utrzymana w takiej tonacji zapewni ci wyciszenie i sprawi, że pokój będzie wydawał się znacznie większy niż w rzeczywistości. Możesz również zdecydować się na intensywniejszy kolor, ale pamiętaj, że pomalowana ciemną farbą powinna być wyłącznie ściana pionowa, ponieważ skosy będą wyglądać zbyt przytłaczająco.
Sypialnia na poddaszu i miejsce na łóżko
Wybierając miejsce na łóżko w sypialni na poddaszu, musisz wziąć pod uwagę także inne czynniki, które ułatwią ci zagospodarowanie przestrzeni. Możesz ustawić łóżko pod skosem, jeśli chcesz spać w takim miejscu, ale nie możesz być narażona na uderzanie głową w sufit. Ustawiając wybrany mebel do spania, dobrze sprawdź czy będziesz mieć do niego łatwy dostęp z trzech stron. Najlepiej nieco odsuń łóżko od strony zagłówka do tzw. ścianki kolankowej, która jest wysoka przynajmniej na 80 cm. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wtedy w sypialni na poddaszu ustaw łóżko przy ścianie pozbawionej skosu.
Sypialnia na poddaszu i oświetlenie
W przypadku sypialni na poddaszu musisz wziąć pod uwagę także oświetlenie tego pomieszczenia. Pamiętaj, że o poranku powinno być jak najwięcej światła, abyś miała więcej energii podczas wstawiania, natomiast w ciągu dnia sypialnia nie powinna być nadto nagrzana. Sypialnia na poddaszu może mieć ciemniejsze wnętrze, ponieważ nie dochodzą do niej promienie słoneczne. Wówczas warto pomyśleć o oknach połaciowych – naturalne światło jest bardziej intensywne i sięga do wielu zakamarków. Przy skosach możesz odczuć pewnego rodzaju dyskomfort przestrzenny, dlatego okna uchylno-obrotowe pozwolą na kontakt z otoczeniem. Na dodatek sypialnia na poddaszu zyska kolejny walor dekoracyjny.
Sypialnia na poddaszu i otwieranie drzwi
Kiedy zajmujesz się umeblowaniem sypialni na poddaszu, weź pod uwagę sposób, w jaki otwierają się drzwi. Jeśli mają się otwierać w stronę korytarza, upewnij się, że ich skrzydła nie będą zderzać się z innymi, prowadzącymi do kolejnego pomieszczenia. Z kolei drzwi otwierane do wewnątrz sypialni na poddaszu, nie mogą w żaden sposób utrudniać ustawiania szafy czy innych mebli. Świetnie sprawdzą się, gdy zostaną one umieszczone mniej więcej do 70 cm od narożnika i będą otwierać się na prostopadłą ścianę. Dzięki temu w sypialni na poddaszu z łatwością zainstalujesz półki lub komodę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze