Przyśpiewki weselne, czyli polsko-ludowa tradycja na przyjęciu. Jakie są najpopularniejsze?
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuW trakcie typowego polskiego wesela wielokrotnie można usłyszeć przeróżne przyśpiewki. Choć dla niektórych mogą się one wydawać nieprzyzwoite albo po prostu żenujące, to jednak mocno wpisały się w klimat przyjęcia ślubnego. Przyśpiewek weselnych oczywiście można uniknąć, ale na na pewno na sali znajdzie się ktoś, kto zacznie upominać się o ulubione piosenki tego typu. Jakie w związku z tym przyśpiewki wybrać? Wskazówki znajdziesz poniżej.
Ślub i wesele są najważniejszymi uroczystościami w rodzinie. Nie dziwi zatem fakt, że zarówno państwo młodzi, jak i ich rodzice robią wszystko, aby impreza była udana. Obok pysznych smakołyków oraz tańców do białego rana, nie może zabraknąć wspólnego śpiewania przyśpiewek weselnych. Niestety, niekiedy tego typu "utwory" są zmorą nowożeńców, którzy preferują klasyczne, ale gustowne piosenki. Czasami jednak trzeba pójść na ustępstwo i ustalić z zespołem tytuły przyśpiewek weselnych granych w trakcie imprezy.
Przyśpiewki weselne - "Gorzka wódka"
Jedną z najpopularniejszych przyśpiewek weselnych jest oczywiście "Gorzka wódka". Po raz pierwszy śpiewa się ją zaraz po rozpoczęciu wesela, ale tradycyjnie jest także przygrywana niemal przed każdym toastem. "Gorzka wódka" akompaniuje również przy pocałunkach państwa młodych, szczególnie pierwszego, który rozpoczyna wesele. Jeśli państwo młodzi czują się niezręcznie albo są za bardzo skrępowani, powinni to zasygnalizować – w końcu to ich święto, a całowanie na życzenie niekoniecznie jest miłe. Najlepiej te przyśpiewkę weselną zostawić po prostu do toastów. Tekst:
„Gorzka wódka, gorzka wódka,trzeba ją osłodzić,
Młody młodą pocałuje, nie będzie im szkodzić
Nie pijemy wódki, nie pijemy wódki pocałunek był za krótki!
Nie pijemy wcale, nie pijemy wcale, całowali się niedbale!
Ona Temu winna, ona temu winna pocałować go powinna!
Oni temu winni, oni temu winni pocałować się powinni!
On jest temu winien, on jest temu winien,
Pocałować ją powinien!”
Przyśpiewki weselne - "Kto urodzony w styczniu"
Kolejną przyśpiewką weselną, która pojawia się praktycznie na każdym przyjęciu jest "Kto w styczniu urodzony'. To typowa ludowa piosenka, którą zespół przygrywa raczej wieczorem, kiedy kilka toastów zostało wzniesionych. Tym razem jednak przyśpiewka weselna nawiązuje do wszystkich miesięcy w roku, a każdy z gości powstaje, gdy usłyszy swój miesiąc urodzenia. Podnoszą kieliszek, wychylają zawartość i siadają, natomiast zespół przygrywa do następnej kolejki. "Kto urodzony w styczniu" jest propozycją przyśpiewki weselnej, która nieco zintegruje zebranych na imprezie. Jedna z wersji:
„Kto w styczniu urodzony jest
Powstań, powstań, powstań!
Kieliszek swój do ręki weź
I wypij, aż do dna!
Jak żeś wypił to se nalej,
A butelkę podaj dalej.
Jak żeś wypił to se nalej,
A butelkę podaj dalej”.
Przyśpiewki weselne - "Dzisiaj jest wesele"
Punktem zwrotnym podczas każdego wesela są oczepiny rozpoczynające się punktualnie o północy. "Dzisiaj jest wesele" jako przyśpiewka weselna nawiązuje do porzucenia panieństwa przez panią młodą. Tuż przed rzuceniem welonu albo bukietu ślubnego, młodzi są odprowadzeni przy akompaniamencie zespołu do miejsca (zazwyczaj na środku parkietu), gdzie będą oczepiny. Ta przyśpiewka weselna jest krótka, ale treściwa i całkiem sympatyczna:
„Dzisiaj jest wesele, jutro poprawiny,
Teraz pani młoda czas na oczepiny.
Idziesz ty Marysiu do wielkiej niedoli,
A żadna ci sąsiadka nie pożyczy soli.
Panno młoda panno, tak się twój los przędzie,
Jutro już porady mamusi nie będzie”.
Przyśpiewki weselne - "Moi mili państwo"
Oczywiście oczepiny to nie tylko rzucanie welonem czy krawatem. Przyśpiewka weselna "Moi mili państwo" nawiązuje do tzw. zbierania na wózek dla przyszłego potomka państwa młodych. Młodzi ustawiają się na parkiecie, a zespół cały czas przygrywa wspomnianą piosenkę. Do pani młodej ustawiają się panowie, natomiast do pana młodego panie – każdy ma okazję z nimi zatańczyć, ale do koszyczków trzymanych przez świadków wrzuca się pieniądze. Treść:
„Moi mili państwo, proszę się nie gniewać,
Bo teraz będziemy na wózeczek zbierać.
Dajcie że, dajcie i wy gospodynie,
Boście poprzedały na jarmarku świnie.
Dajcie że, dajcie i wy gospodorze,
Boście poprzedali na jarmarku zboże”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze