Przebarwienia – są na nie metody!
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuJesień to niełatwy czas dla naszej skóry. Częsta ekspozycja na silne promieniowanie UV, której doświadczaliśmy latem, może skutkować tym, że wraz z nadejściem nowej pory roku przywitamy także niechciane przebarwienia. Skąd biorą się nieestetyczne plamy na skórze i jak sobie z nimi radzić? Najlepiej zasięgnąć pomocy w specjalistycznym gabinecie medycyny estetycznej.
Przebarwienia, czyli ciemne plamki na skórze powstają przede wszystkim w wyniku zaburzeń syntezy melaniny. Najczęściej pojawiają się po lecie, ale mogą też po prostu pojawiać się na skórze w wyniku zaburzeń hormonalnych. Jedno jest pewne – postarzają oraz są nieestetyczne. Jak zatem je usunąć?
– Najczęściej i najchętniej w leczeniu przebarwień stosowane są obecnie lasery. Za ich pomocą możemy bezpiecznie i skutecznie usunąć wiele rodzajów zmian. Najczęściej stosuje się lasery Q-switch. Są to lasery wytwarzające bardzo krótkie impulsy nanosekundowe (np. laser Q-switch rubinowy, aleksandrytowy czy neodymowo-yagowy NG:Yag). Sprawdzoną techniką jest również IPL – Intense Pulse Light – silny impuls światła. Oczywiście skuteczność leczenia laserami zależy przede wszystkim od rodzaju przebarwień. Systemy laserowe są skuteczne przede wszystkim w usuwaniu plam soczewicowatych (plamy słoneczne, starcze, wątrobowe) i piegów. Dają dobre i długotrwałe efekty. W przypadku ostudy czy też plam koloru kawy tzw. Cafe au lait są stosowane jako metoda dodatkowa – tłumaczy dr Anna Skwarek, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki La Perla.
Inny zabieg, ClearLift, wykorzystuje działanie nowoczesnego, nieablacyjnego lasera frakcyjnego Q-Switch. Rezultaty jego działania dają efekty podobne do mocnego peelingu chemicznego, czy resurfacingu laserowego. Zabieg natomiast jest praktycznie bezbolesny i nie ma absolutnie żadnego okresu widocznego gojenia się skóry (poza lekkim zaczerwienieniem), co czyni go pierwszym zabiegiem laserowym do wrażliwych części ciała, w tym rąk, szyi, klatki piersiowej i obszaru wokół oczu. Zabieg można wykonać w Sthetic Klinika dr Jagielskiej.
– W przypadku poważnych zmian posłonecznych najbardziej polecam zabieg laserowy z użyciem lasera tulowego. W naszej klinice posiadamy innowacyjny, jedyny w Polsce laser tego typu, który doskonale radzi sobie z usuwaniem nieestetycznych zmian skórnych – mówi dr Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie. Laser Lavieen o długość fali 1927nm, czyści skórę ze zmian pigmentowych i aktywuje procesy regeneracyjne. – Doskonale leczy melasmę, zmarszczki, duże pory i inne zmiany skórne. Dzięki temu, że jest to laser nieablacyjny, nie dochodzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka, co zapewnia szybsze gojenie i mniejsze ryzyko powikłań. Sub-ablacyjny tryb lasera jest najlepszym rozwiązaniem dla leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny. Dzięki jego właściwościom, może być również zastosowany u osób o ciemnej karnacji. Skuteczność tej terapii potwierdzają liczne badania kliniczne i zadowoleni pacjenci – dodaje dr Niedziałkowski.
Według dr Ewy Rybickiej z kliniki Estetica Nova, tylko właściwa diagnoza i dobrze dobrane leczenie dają szansę redukcji przebarwień. Skuteczne będą również wszelkiego rodzaju peelingi. – Odpowiednimi zabiegami będą: Perfect Derma Peel, który składa się z zabiegu gabinetowego oraz kuracji domowej. Peeling ten powoduje rozjaśnienie kolorytu cery i plam barwnikowych. To najbardziej zaawansowany i najskuteczniejszy średniogłęboki peeling przeznaczony do wszystkich rodzajów skóry. Jest połączeniem siedmiu synergicznie działających składników. To pierwszy na świecie peeling zawierający Glutation, którego zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników, wzmocnienie komórek skóry oraz hamowanie produkcji melaniny, a przez to blokowanie powstawania nowych przebarwień. Innymi propozycjami są peelingi chemiczne np. Mela Peel (rekomendowany do leczenia problemów pigmentacyjnych tj.: melazmy, plam soczewicowatych i przebarwień pozapalnych), TCA czy PRX T33. Ten ostatni sprawdzi się kiedy myślimy nie tylko o usunięciu przebarwień, ale także leczeniu zmian trądzikowych i poprawie jakości skóry.
Oprócz laserów, przy leczeniu przebarwień świetnie sprawdzą się także kwasy Dermagenetic, oparte na formule Slow Release. W tym przypadku cząsteczki kwasu uwalniają się stopniowo, przez 2 do 3 dni penetrując poszczególne coraz to głębsze partie skóry, przy eliminacji skutków ubocznych, takich jak: poparzenia czy uszkodzenie struktur skóry. Przy walce z przebarwieniami stosuje się się m.in. kwas migdałowy Manssol Peel, który sprawdza się również przy umiarkowanym trądziku. Podobnie działa Anssol Peel będący połączeniem kwasów azelainowego i salicylowego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze