Trwałość kosmetyków
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuKażdy kosmetyk, tak jak i produkty spożywcze mają swój termin ważności. Po jego upływie kosmetyki nie tylko tracą swoje właściwości, ale mogą także szkodzić.
Są dwa sposoby na oznaczenie terminu ważności produktu. Jeden z nich to oznaczenie daty na wieczku, zgrzewce tuby lub w innym miejscu na opakowaniu kosmetyku. Druga możliwość to umieszczenie na opakowaniu znaczka przedstawiającego otwarty słoiczek z numerem, np. 24. Oznacza to, że kosmetyk może być używany do 24 miesięcy od otwarcia. W tym przypadku dodatkowa data na opakowaniu będzie oznaczała nie termin ważności a datę produkcji.
Nigdy nie kupuj kosmetyków w takich miejscach jak targowiska i stoiska uliczne. Nie chodzi tu tylko o złą jakość tych kosmetyków, ale głównie o to, że poddawane są one częstym zmianom temperatury, co zmienia ich właściwości.
Nie stosuj kilku kosmetyków tego samego rodzaju, np. kremów do twarzy na raz. Otwarcie kilku preparatów spowoduje, że możesz nie zdążyć zużyć ich przed upływem terminu przydatności.
Dostęp powietrza do kosmetyków głównie do makijażu może powodować ich wietrzenie i wysuszenie. Dotyczy to, np. maskary. Jeśli źle zamkniesz opakowanie lub często będziesz wtłaczać szczoteczką powietrze do środka to tusz szybko wyschnie na kamień.
Wszystkie kosmetyki przechowuj w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej lub trochę niższej. Absolutnie nie mogą stać obok kaloryfera lub okna. Najlepiej jest pochować je do kosmetyczek lub szafek.
Objawy przeterminowania się kosmetyków:
- zmiana koloru,
- zmiana zapachu,
- rozwarstwienie się, np. kremów, lakierów,
- zmiana w gęstości,
- grudkowatość.
Lakiery do paznokci zazwyczaj zachowują świeżość przez rok. Łatwo zauważyć kiedy nie nadają się już do użycia. Pierwszym symptomem jest trudność w nakładaniu. Lakier jest za gęsty, kleisty i robią się smugi. Widać także rozwarstwienie koloru.
Szminki i błyszczyki wytrzymują ok. 2 lata. Szminka zmienia swój kolor, zapach i konsystencję szybciej niż płynny błyszczyk.
Sypkie kosmetyki do makijażu oczu i twarzy są w stanie wytrzymać do 3 lat, ale kolor po upływie daty ważności ulega zmianie.
Z jest różnie, gdyż zależy to od ilości alkoholu obecnego w perfumach lub wodzie toaletowej. Oznaki utraty świeżości to zmiana zapachu, osad, zmętnienie.
Kosmetyki do pielęgnacji takie jak kremy czy balsamy można stosować do roku po otwarciu, chyba że producent pisze inaczej. Przeterminowane zmieniają zapach, rozwarstwiają się, pojawiają się grudki a wierzchnia warstwa może wysychać. Nie wolno ich stosować po upływie terminu ważności, gdyż mogą silnie uczulać.
Eyelinery i maskary zachowują świeżość do 6 miesięcy, chyba że są źle zakręcane (wtedy nie dotrwają nawet do 2 miesięcy). Zazwyczaj pierwszym objawem przeterminowania jest wyschnięcie kosmetyku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze