10 dziwnych składników kosmetyków, które naprawdę działają

10. Symetykon (simetikon)Symetykon to związek powstający z połączenia krzemionki z polidimetylosiloksanem. Jest on powszechnie wykorzystywany w farmacji do produkcji leków przeciwko wzdęciom. Często stanowi również składnik kosmetyków pielęgnacyjnych do kąpieli czy mycia włosów. Zapobiega tworzeniu się piany w gotowym wyrobie kosmetycznym na skutek potrząśnięcia opakowania.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Symetykon (simetikon)
Symetykon to związek powstający z połączenia krzemionki z polidimetylosiloksanem. Jest on powszechnie wykorzystywany w farmacji do produkcji leków przeciwko wzdęciom. Często stanowi również składnik kosmetyków pielęgnacyjnych do kąpieli czy mycia włosów. Zapobiega tworzeniu się piany w gotowym wyrobie kosmetycznym na skutek potrząśnięcia opakowania.

9. GuaninaGuanina jest wykorzystywana w wielu produktach kosmetycznych w celu nadania im świetlistego i opalizującego efektu. Warto wiedzieć, że składnik ten jest pozyskiwany z rybich łusek.
Zdjęcie łusek / Shutterstock

9. Guanina
Guanina jest wykorzystywana w wielu produktach kosmetycznych w celu nadania im świetlistego i opalizującego efektu. Warto wiedzieć, że składnik ten jest pozyskiwany z rybich łusek.

8. Komórki macierzysteMedycyna stara się powszechnie wykorzystywać komórki macierzyste, gdyż mogą one różnicować się do innych typów komórek, a tym samym umożliwiają regenerację wybranych tkanek oraz leczenie niektórych chorób genetycznych i zwyrodnieniowych. W kosmetykach są wykorzystywane ekstrakty z komórek roślinnych, które nie wykazują tak silnych właściwości, ale mają pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

8. Komórki macierzyste
Medycyna stara się powszechnie wykorzystywać komórki macierzyste, gdyż mogą one różnicować się do innych typów komórek, a tym samym umożliwiają regenerację wybranych tkanek oraz leczenie niektórych chorób genetycznych i zwyrodnieniowych. W kosmetykach są wykorzystywane ekstrakty z komórek roślinnych, które nie wykazują tak silnych właściwości, ale mają pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry.

7. Kogucie grzebienieJeszcze kilkanaście lat temu kwas hialuronowy zawarty w kogucich grzebieniach był wykorzystywany do produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Na chwilę obecną w europejskich kosmetykach wykorzystywany jest wyłącznie syntetyczny kwas hialuronowy, który wytwarzany jest za pomocą metod biotechnologicznych.
Zdjęcie koguta / Shutterstock

7. Kogucie grzebienie
Jeszcze kilkanaście lat temu kwas hialuronowy zawarty w kogucich grzebieniach był wykorzystywany do produkcji wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Na chwilę obecną w europejskich kosmetykach wykorzystywany jest wyłącznie syntetyczny kwas hialuronowy, który wytwarzany jest za pomocą metod biotechnologicznych.

6. Śluz ślimakaJeśli na liście składników INCI wykorzystanych do produkcji kremu znajdziesz termin Helix aspersa Müller, będzie to oznaczać, że zastosowano w nim śluz ślimaka. Składnik ten stanowi popularny element wielu maseczek i kosmetyków odmładzających.
Zdjęcie ślimaka / Shutterstock

6. Śluz ślimaka
Jeśli na liście składników INCI wykorzystanych do produkcji kremu znajdziesz termin Helix aspersa Müller, będzie to oznaczać, że zastosowano w nim śluz ślimaka. Składnik ten stanowi popularny element wielu maseczek i kosmetyków odmładzających.

5. LanolinaLanolina to składnik pochodzący z gruczołów łojowych owiec. W kosmetykach jest wykorzystywana jako substancja silnie natłuszczająca. Można ją spotkać w wielu produktach do mycia ciała, włosów oraz do pielęgnacji skóry.
Zdjęcie owiec / Shutterstock

5. Lanolina
Lanolina to składnik pochodzący z gruczołów łojowych owiec. W kosmetykach jest wykorzystywana jako substancja silnie natłuszczająca. Można ją spotkać w wielu produktach do mycia ciała, włosów oraz do pielęgnacji skóry.

4. Olej z rekinaOlej z rekina jest bogaty w skwalen – składnik wykazujący silne właściwości natłuszczające i nawilżające skórę. Można go znaleźć w recepturze wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała.
Zdjęcie autorstwa Allan Lee / CC BY

4. Olej z rekina
Olej z rekina jest bogaty w skwalen – składnik wykazujący silne właściwości natłuszczające i nawilżające skórę. Można go znaleźć w recepturze wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała.

3. Dziecięce napletkiTo szokujące, ale niektóre firmy kosmetyczne wykorzystują napletki pozostałe po obrzezaniu dzieci do produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych. Stanowią one bowiem cenne dla skóry źródło kolagenu oraz fibroblastów.
Zdjęcie autorstwa M Glasgow / CC BY

3. Dziecięce napletki
To szokujące, ale niektóre firmy kosmetyczne wykorzystują napletki pozostałe po obrzezaniu dzieci do produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych. Stanowią one bowiem cenne dla skóry źródło kolagenu oraz fibroblastów.

2. AmbraAmbrą nazywamy wydzielinę pochodzącą z przewodu pokarmowego waleni. Ze względu na swój charakterystyczny zapach jest ona powszechnie wykorzystywana do produkcji perfum. Na szczęście wiele firm kosmetycznych obecnie wykorzystuje w kosmetykach syntetycznie utworzoną ambrę, która jest zdecydowanie tańszym materiałem.
Zdjęcie autorstwa Jose Antonio Navas / CC BY

2. Ambra
Ambrą nazywamy wydzielinę pochodzącą z przewodu pokarmowego waleni. Ze względu na swój charakterystyczny zapach jest ona powszechnie wykorzystywana do produkcji perfum. Na szczęście wiele firm kosmetycznych obecnie wykorzystuje w kosmetykach syntetycznie utworzoną ambrę, która jest zdecydowanie tańszym materiałem.

1. Koszenila z chrząszczySproszkowane chrząszcze z rodziny Dactylopius coccus są częstym składnikiem wielu kosmetyków kolorowych, np. pomadek czy róży do policzków. Stanowią w tych produktach żywo czerwony barwnik.
Zdjęcie autorstwa gbohne / CC BY

1. Koszenila z chrząszczy
Sproszkowane chrząszcze z rodziny Dactylopius coccus są częstym składnikiem wielu kosmetyków kolorowych, np. pomadek czy róży do policzków. Stanowią w tych produktach żywo czerwony barwnik.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Jak dbać o skórę? Kiedy ciąża wymaga większej troski Trądzik a dieta - czego jeść nie wolno? Jak wykonać francuski manicure? Genialne zastosowania oleju ze słodkich migdałów. Czy znasz je wszystkie? Kosmetyki do stóp Modelowanie pośladków Czerwona pomadka Zabezpiecz usta przed szkodliwym wpływem promieniowania UV Korepetycje z malowania Grzybica stóp Słodko, czy owocowo- w który zapach ubierzesz się zimą?