Szkodliwe składniki kosmetyków
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuChoć kosmetyki mają na celu pomagać w dążeniu do idealnego wyglądu, często zawierają także składniki, które w większych ilościach mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Ich niekorzystne działanie może odbić się na skórze osób będących alergikami lub posiadających wrażliwą cerę. Mogą powodować m.in. wysypkę, podrażnienia, trądzik i łuszczenie. Rzadziej słyszymy o substancjach, które mogą uszkadzać system nerwowy czy działać rakotwórczo. Szkodliwe substancje to zazwyczaj sztuczne konserwanty, barwniki i aromaty. Nawet tzw. kosmetyki naturalne lub ekologiczne bywają takimi tylko z nazwy, gdyż często również zawierają drażniące składniki. Jednakże całkowite unikanie szkodliwych substancji w kosmetykach jest prawie niemożliwe, gdyż zdecydowana większość, np. szamponów czy żeli pod prysznic, zawiera składniki teoretycznie dla nas szkodliwe.
Za najbezpieczniejsze możemy uznać kosmetyki oparte na naturalnych składnikach wykonywane domowymi sposobami na bazie produktów pochodzących ze sprawdzonego sklepu zielarskiego. Także gotowe biokosmetyki są stosunkowo bezpieczne, jeśli posiadają certyfikat, np. DEMETER, COSMEBIO lub ECOCERT. Dermokosmetyki, choć nie powstają tylko i wyłącznie z naturalnych składników, są przebadane w najlepszych laboratoriach i przeznaczone specjalnie dla skóry wymagającej, więc z racji swojej funkcji także nie powinny zawierać żadnych szkodliwych substancji.
Co może szkodzić skórze?
Składniki kosmetyków, które mogą być szkodliwe dla wrażliwej skóry:
Methylchloroisothiazolinon, Methyllisothiazolinon, Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Sodium lauryl, Laureth sulfate, Triclosan, Triclocarban, Triethanolamin, Bronopol, Diethylhaxylphtalat, Dibuthylphtalat, Benzylbuthylphtalat, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Xylene Glycol, Cera Microcristalline, Microcrystalline Wax, Ozokerit, filtry UV, parafina i silikony.
Jak wybierać bezpieczne kosmetyki?
Nie jesteśmy zatem w stanie uniknąć kontaktu z tymi substancjami na co dzień, ale alergicy i dzieci powinny stosować delikatniejsze kosmetyki. Podstawową zasadą, którą możemy się kierować, nie znając wszystkich substancji zawartych w drogeryjnych kosmetykach, jest kupowanie preparatów oznaczonych jako hipoalergiczne. Po drugie, zazwyczaj im dłuższa lista składników na opakowaniu, tym większa szansa na to, że zawiera on więcej szkodliwych substancji. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji alergicznej na kosmetyk konieczna jest konsultacja z dermatologiem, najlepiej jak najszybsza, bo dzięki temu możliwe jest określenie, jaki składnik preparatu ma na naszą skórę szkodliwy wpływ. Uzyskana w ten sposób wiedza pozwoli nam w przyszłości unikać kosmetyków zawierających ten składnik. Kosmetykiem, który uważany jest za najbardziej alergenny jest farba do włosów. Warto zatem wybierać farby na bazie naturalnych barwników i zawsze wykonywać próbę skórną na dzień przed jej aplikacją. Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów mają tak silne działanie, że w wyjątkowo pechowych przypadkach mogą powodować ostre poparzenia chemiczne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze